سه شنبه , اردیبهشت ۴ ۱۳۹۷
آخرین مقالات
خانه / مباحث عمومی / انتخاب رشته کارشناسی ارشد در رشته ریاضی

انتخاب رشته کارشناسی ارشد در رشته ریاضی

انتخاب رشته کارشناسی ارشد در رشته ریاضی

این روزها با توجه به اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد، بسیاری از دانشجویان در رشته ریاضی به بنده مراجعه و در مورد انتخاب رشته مشاوره می‌خواهند. از این رو تصمیم گرفتم در چند سطر، نظر کلی خودم را در مورد این مهم بنویسم.
به نظر بنده دانشجویان را به دو دسته باید تقسیم کنیم، ۱- افرادی که فقط قصد دارند مدرکی بگیرند و وارد بازار کار شوند، ۲- افرادی که قطعا قصد ادامه تحصیل دارند و مخصوصا نیم‌نگاهی نیز به رفتن به دانشگاههای معتبر دنیا را دارند.
به عقیده من، دانشجویان دسته اول تنها باید رشته خوب را مد نظر بگیرند و به سطح دانشگاه و بزرگی و کوچکی شهری که دانشگاه در آن قرار دارد اهمیتی ندهند. به عنوان مثال رشته ریاضیات مالی که تقریبا یک دهه وارد کشور شده، رشته خوبی است و بازار کار نسبتا خوبی دارد. اگر دانشجو بین رشته جبر در دانشگاههای تهران و رشته ریاضی مالی یکی از شهرستان‌های کشور که هم بسیار کوچک است و هم تازه تاسیس تردید دارد و از دسته اول است، قطعا انتخاب دوم، یعنی رشته ریاضی مالی در شهرستان بسیار بهتر است. این دسته از دانشجویان در دفترچه انتخاب رشته باید به ترتیب اولویت رشته پیش بروند و شهر را خیلی در اولویت قرار ندهند، به عنوان مثال رشته‌های ذیل برای دانشجویان این دسته، لیست اولویت‌بندی خوبی می‌باشد:
۱- ریاضیات مالی
۲- تحقیق در عملیات
۳- آموزش ریاضی
۴- رمز و کدگذاری
۵- هندسه
۶- ریاضیات کاربردی
۷- آنالیز عددی
۸- آنالیز
۹- جبر
البته توجه کنید که در لیست فوق، سطح رشته و تعداد فارغ‌التحصیلان در نظر گرفته شده. گمان نکنید که رشته جبر رشته خوبی نیست و آموزش ریاضی بسیار بسیار بهتر است. رشته جبر نسبت به رشته‌های ماقبل خود، سخت‌تر است و اندکی تعداد فارغ‌التحصیلان در این رشته زیادتر است نسبت به بقیه گرایش‌ها، البته لازم به ذکر است که این تعداد در حال کاهش است و قطعا در دهه آتی تعداد نفرات در این رشته کاهش چشمگیری پیدا خواهد نمود و این شاید نکته مثبتی برای آینده این رشته و فارغ‌التحصیلان آن باشد. بهرحال لیست فوق کاملا پیشنهادی است.
اما در مورد دسته دوم از دانشجویان باید عرض کنم که این دانشجویان باید قطعا اولویت شهر و دانشگاه را در نظر بگیرند. ضرب‌المثل معروف خودم را که مرتبا سرکلاس‌هایم به دانشجویان عزیزم می‌گویم این است ” ماهی در دریا می‌شود نهنگ، ماهی اگر در رودخانه بشود نهنگ، زود می‌میرد”. من خودم به این ضرب‌المثل ایمان راسخ دارم. در شهرها و دانشگاههای بزرگ، افراد بزرگ بسیار زیادی را ملاقات خواهید نمود و اگر قصد ادامه تحصیل و احیانا رفتن به دانشگاههای درجه یک دنیا را داشته باشید، بهتر در جو و فضا قرار خواهید گرفت و بهتر راهنمایی خواهید شد، اما این شرایط در دانشگاههای کوچک‌تر و شهرهای کوچک کمتر است و یا اصلا وجود ندارد. به نظر من اگر دانشجویی قصد ادامه تحصیل دارد، رشته جبر در دانشگاه خوارزمی یا دانشگاه تهران و یا تربیت مدرس، بسیار بهتر است از رشته ریاضی مالی در دانشگاهی در شهرستان. به نظر بنده بهترین حالت برای این دانشجویان اول اولویت شهر است و بعد رشته. هرچند توصیه می‌شود که اگر رتبه خوبی کسب نموده‌اید حتما از اساتید مشورت بگیرید که بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید، هم دانشگاه خوب و هم رشته خوب.
و یک نکته مهم برای دانشجویان دسته دوم، حتما از ترم‌های آغازی به فکر امتحان IELTS یا TOEFL-IBT باشید که یکی از مهمترین پیش‌نیازها برای گرفتن کمک‌هزینه تحصیلی و پذیرش از دانشگاههای مطرح دنیا یکی از این دو نوع آزمون زبان می‌باشد. معمولا استرالیا و کشورهای اروپایی IELTS و کانادا و آمریکا TOEFL-IBT را به عنوان پیش‌نیاز برای بررسی پرونده شما قبول می‌کنند.
بهرحال نکات فوق وحی نازل شده از سوی خداوند نیست و تنها پیشنهاد است، امیدوارم تاحدودی در تصمیم‌گیری به شما عزیزان کمک نماید. در صورتی که هر سئوال و مشاوره‌ایی در این زمینه داشتید، با ایمیلم که در انتها نوشتم مکاتبه نمائید. سعی خواهم نمود در اسرع وقت پاسخ شما را در صورت دانستن، بدهم.

ارادتمند شما
محمد فزونی
دانشگاه گنبد کاووس
بهار ۱۳۹۶
Fozouni (AtSign) hotmail (Dot) com

دانلود مقاله انتخاب رشته کارشناسی ارشد ریاضی به صورت PDF

درباره‌ محمد فزونی

محمد فزونی
محمد فزونی، دانش آموخته دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم) تهران در مقطع دکتری تخصصی رشته ریاضی محض، گرایش آنالیز، شاخه تابعی و هارمونیک است. تحصیلات دانشگاهی خود را از دانشگاه پیام نور گنبدکاووس آغاز نمود، سپس برای دوره کارشناسی ارشد به دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم) تهران رفت. ایشان در حال حاضر عضو هیات علمی دانشگاه گنبد کاووس و مدیر گروه ریاضی و آمار در این دانشگاه هستند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*