پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد خود را چگونه تنظیم نمائیم؟

فهرست مطالب

«این نوشته در تاریخ 17 خردادماه 1403 بروزرسانی شد»

مقدمات نگارش پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد:

این‌روزها با توجه به گسترش چشم‌گیر آموزش عالی در کشورمان ایران، به خصوص تحصیلات تکمیلی، بسیاری از دانشجویان این مقاطع را می‌بینیم که برای نوشتن پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد و بعضاً دکتری خود، سردرگم هستند. دقیقاً نقطه‌ی آغاز کار را نمی‌دانند و این امر موجب نگرانی وافری در آنها شده است. در این مقالهٔ کوتاه تجربیاتی اندک در طول سال‌های حضور خودم در دانشگاه‌ها را برای شما عزیزان به رشته تحریر در آورده‌ام. امیدوارم که مورد استفاده شما عزیزان و علاقمندان واقع شود.

پیش از هر چیز لازم به‌ذکر است که در اکثر کشورهای دنیا، پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد ارزش علمی چندانی ندارد. این مجموعه در واقع پُلی است بین سرآغاز پژوهش تا رسالهٔ دکتری که در آن بحثی جدید و منحصر به خود پژوهشگر مطرح می‌شود. یکی از اهدافِ نگارش پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد، این است که در این دوره دانشجو با اصول اولیه پژوهش و کار علمی آشنا بشود. بتواند منابع و مراجع را به‌طور صحیح و منظم جمع آوری کند و در مورد مناسب از آنها استفاده نماید. تعاریف اولیه و سیر تاریخی مسئله خود را بشناسد و آنها را فهرست نماید. موضوع مورد علاقه خود را تا حدی بشناسد و … .

کار نگارش پایان‌نامه چگونه آغاز می‌شود؟

برای نگارشِ یک پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد، اولین قدم، این است که دانشجو به استاد راهنمای خود مراجعه نماید که به عقیده اینجانب این کار باید در ابتدای ترم سوم تحصیلی انجام شود. سپس استاد راهنما با توجه به زمینه کاری خود، تعدادی از مقالات چاپ شده در مجلات بین‌المللی معتبر را به دانشجو می‌دهد و از او می‌خواهد که این مقالات را یک مطالعهٔ سطحی (چکیده، تعاریف اصلی و مقدمه فصل اول را بخواند) بنماید.

بعد از این مرحله دانشجو با توجه به بنیه علمی و البته علاقمندی‌های پژوهشی خود یکی یا احتمالا دو مقاله که کارهای موازی و نزدیک به هم را دنبال کرده‌اند، انتخاب می‌کند.

کار بعد از این انتخاب آغاز می‌شود. اگر زبان انگلیسی شما (معمولا زبان مقالات بین المللی انگلیسی است) تا حدی خوب است، وقت خود را صرف این که مقاله را دقیقا ترجمه نماید و روی کاغذ بنویسید نکنید. این مرحله را تنها در صورت ضعیف بودن در بحث زبان انجام دهید (به کررات دیده‌ام که دانشجوی مقطع کارشناسی‌ ارشد، توان ترجمه و نگارش صحیح فارسی را ندارد و یا بسیار ضعیف است).

سپس تعاریف اصلی مقاله را گرد آوری کرده به‌عنوان مثال در قسمتی از یک دفترچه یاداشت نمائید. نکته‌ای که در اینجا قابل ذکر می‌باشد، این است که در اکثر مقالات، تنها یک یا دو منبع اصلی در قسمت مراجع مقاله موجود است که تعاریف و سیر کاری مقاله با توجه به آن انجام شده است. اگر شما بتوانید این منبع کلیدی را بیابید دیگر برای یافتن تعاریف اصلی کار پایان‌نامه خود هیچ نگرانی و کار سختی ندارید. تنها به این کتاب یا مقاله مراجعه کرده و تعاریف و نتایج قبلی را از روی آن می‌نویسید. خوشبختانه اکثر اساتید راهنمای ما در اکثر دانشگاه‌های کشور دارای این بُنیه‌ی علمی تشخص کار اصلی (منبع اصلی) هستند. از آنها بخواهید که منبع اصلی را به شما معرفی نمایند.

بعد از جمع آوری این مباحث به قسمت‌های اصلی مقاله رفته، تعاریف، قضایا و نتایج کار را به طور موشکافانه‌ای تحلیل و بررسی نمائید. این جزو اصلی‌ترین قسمت‌های کار یک پایان‌نامه کارشناسی ارشد می‌باشد که روی این بخش نیز داوران خارجی که در حضور ایشان کار دفاع از پایان‌نامه انجام می‌شود، تاکید دارند و سئوالات از این قسمت‌ها مطرح می‌شود. البته از قسمت‌های ابتدایی نیز سئوالاتی مطرح خواهد شد.

قدم بعدی، تائید استاد راهنما:

تا اینجا شما حدود 70 الی 80 صفحه مطلب جمع نموده‌اید. حدود 10 الی 15 صفحه قسمت تعاریف اولیه و نتایج قبلی و حدود 55 تا 70 صفحه مطالب اصلی مقاله مذکور. این مطالب را به طور مجزا تایپ کرده و به استاد راهنمای خود تحویل بدهید. دقت کنید که تایپ کردن مطالب برای جلب موافقتِ استاد راهنما جهت اتمام کار پژوهشی شانس زیادی را نصیب شما می‌کند. پس هیچ‌گاه مطالب را به صورت دست‌نویس تحویل استاد راهنما ندهید و از همان ابتدای تایپ کردن سعی کنید که اشتباهات تایپی را به حداقل برسانید.

اگر تا همین حد استاد از کار شما راضی بود، خوب تنها یک مرحله دیگر برای اتمام نگارش پایان‌نامه باقی می‌ماند و آن هم نوشتن منابع، چکیده، مقدمه و رده‌بندی موضوعی است. اگر ایشان هنوز از حجم و کیفیت کار شما راضی نباشد، به سراغ مقاله دوم می‌روید و چند نتیجه و قضیه دیگر را هم از مقاله دوم که در امتداد کار اول است، استخراج کرده و آن را به همان طریق باز کردن موضوعات و مطالب مقاله اول باز می‌نمائید و به ادامه کار اول خود اضافه می‌کنید. این بار دیگر استاد راهنمای شما بعد از دیدن این حجم از کار قطعاً موافقت خود را جهت اتمام کار پژوهشی شما اعلام می‌نماید.

بعد از این مراحل شما در طول یک پروسه 2 الی 5 ماه کار پایان‌نامه‌تان را، اگر مرحله آزمایشاهی نداشته باشید به اتمام رسانده‌اید. به شما تبریک می‌گویم.

اما به عقیده بنده کار نگارش پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد این روزها با توجه به حجم زیاد کارهای قبلی انجام شده و کثرت کتاب‌های الکترونیکی، فرایندی بسیار ساده است و شما نباید هیچ نگرانی در این زمینه داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید به کتابخانه دانشگاه خود مراجعه نمائید و بسیاری از تعاریف اولیه را از روی پایان‌نامه‌های قبلی کار شده بنویسید. تنها دقت کنید که مراجع و منابع این تعاریف را هم یاداشت نمائید چون از شما سئوال خواهد شد که این تعریف را چه کتابی استخراج نموده‌اید.

مشکلات مقاله‌های بدون نمایه در نگارش پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد:

در این روزها دانشجویان زیادی به بنده مراجعه می‌کنند برای مشاوره گرفتن در زمینه نگارش پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد خود، از آنها می‌خواهم که مقاله‌ای که استاد به ایشان معرفی کرده است را به بنده نشان بدهند، متوجه می‌شوم که استاد یک مقاله چاپ شده در سال 1972 و حتی قدیمی‌تر را به دانشجو معرفی نموده است که کار پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد خود را روی آن انجام دهد.

بدتر از این هم دیده‌ام، موارد بسیاری بوده است که دانشجو مقاله‌ای به من داده که در مجلات پولی چاپ شده است و هیچ ارزش علمی در آن وجود ندارد و تمامی نتایج اصلی کار غلط است. اینها جزو مقالاتی می‌باشد که مولف آن در یک بُرهه زمانی در فشار برای چاپ مقاله قرار می‌گیرد و هر چرندیاتی که در ذهنش است روی کاغذ می‌آورد و بعد با پرداخت 2 الی 3 هزار دلار در مجلاتی چاپ می‌کند که اصلا معلوم نیست پایگاه اصلی آن مجله در کدام کشور قرار دارد.

به‌هرحال توصیه من به دانشجویان عزیز این است که اگر قصد یک پژوهش تمام عیار و با کیفیت را دارند حداقل یک قدم از استاد راهنمای خود جلوتر روند و میزان مطالعه خود را در روز افزایش دهند. یکی از وب‌سایت‌های بسیار خوبی که بنده تمام کتاب‌های مورد نظرم را از این پایگاه دانلود می‌کنم وب سایت لیبجن است. اگر برای کار پژوهشی خود به منبعی نیاز داشتید که آن منبع در قفسه‌های کتابخانه دانشگاه‌تان موجود نبود، به این سایت بروید و کتاب را از این پایگاه برای خود دانلود نمائید و بعد از ورق زدن آن کتاب لذت ببرید. البته این‌کار اخلاقی نیست، ولی چاره‌ایی نیست.

بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد بعد از مراجعه به استاد راهنمای خود تنها به دنبال کارهایی می‌گردند که ساده باشد، به‌راحتی بتوانند در آن موضوع، مقاله ISI چاپ کنند و خیلی زود بتوانند دفاع نمایند. اما اگر شما واقعا قصد پژوهش دارید، از واژه سخت نترسید. اگر استاد گفت فلان موضوع هست ولی اندکی سخت است مردد نشوید.

من بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد را دیده‌ام که 3 ساله این دوره را با سختی به اتمام رسانده‌اند ولی به دلیل اینکه موضوع کاریشان جزو موضوعات اصلی پژوهشگران داخلی و خارجی بوده، توانسته‌اند که از بهترین دانشگاه‌های دنیا برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری خود پذیرش (ادمیژن) بگیرند و در حال حاضر نیز در دوره‌های پسادکتری کشورهای صنعتی و فرا صنعتی مشغول تحقیق و پژوهش می‌باشند.

پس از سختی کار نترسید، به اهمیت موضوع انتخابی خود دقت نمائید. چون تنها این است که آینده پژوهشی و کاری شما را تضمین می‌کند، نه تعدد مقالات ISI که دیگر امروزه هیچ نقشی در تعیین سطح علمی افراد ندارد.

اما چگونه بفهمیم که یک مجله علمی، در لیست مجلات ISI قرار دارد؟

بعضا مشاهده شده که برخی از دانشجویان نمی‌توانند تشخیص دهند که یک مجله علمی ISI است یا خیر. برای این منظور به وبسایت مجله مورد نظر بروید و ISSN این مجله را کپی نمائید. سپس به این لینک بروید و در قسمت Search terms این عدد را وارد یا پیست نمائید و قسمت search type را روی ISSN قرار دهید. سپس روی Search کلیک کنید.

اگر جمله No matches found for the query” “ ظاهر شود، این یعنی مجله مورد نظر شما جزو مجلات ISI نمی‌باشد و اگر اسم مجله مورد نظر شما در صفحه ظاهر شد و دارای یک نوع Coverage بود، این مجله جزو مجلات ISI می‌باشد. البته امکان دارد که مجله‌ای به تازگی وارد فهرست مجلات نمایه شده این سایت وارد شده باشد و هنوز دارای ضریب تاثیر (impact factor) نباشد، باید توجه نمائید که یک مجله وقتی دارای ضریب تاثیر می‌گردد که پنج سال از پیوستن‌اش به این سایت بگذرد. پس عموما مجلات ISIایی که ضریب تاثیر دارند، مجلات بهتری هستند.

چند نکته:

1- سعی کنید حتی‌الامکان در پایان ترم دوم و در فاصله زمانی قبل از آغاز ترم سوم یکی از نرم افزارهای تایپ متون ریاضی مانند Xepersian و یا حداقل مایکروسافت وُرد را یاد بگیرید. برای این منظور به دانشجویان ترم بالاتر مراجعه نمائید و از آنها راهنمایی بخواهید. در غیر این صورت برای تایپ هر صفحه با یکی از این نرم افزارها مبالغ هنگفتی باید پرداخت نمائید.

2- در دوره کارشناسی ارشد خود زیاد به‌فکر چاپ کردن مقاله نباشید. برای چاپ یک مقاله خوب که به وسیله آن بتوانید نظر برخی از اساتید را برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتری جلب نمائید نیاز به صرف وقت و مطالعه زیاد در بین کتب و مقالات دارید. پس خیلی خودتان را به دردسر نیاندازید. اصلاً فکر نکنید اگر در یک مصاحبه دکتری و یا جذب و یا هر مورد دیگر، اگر شخصی دارای مقاله است، قطعا این شخص پذیرش خواهد شد.

خیر هیچ ملاکی دقیقی و مشخصی و جود ندارد. پس ناامید نشوید. به احتمال بسیار زیاد این مقاله جزو مقالات فاقد ارزش و اعتبار است. شما فقط اصول اولیه و تعاریف و قضایای ابتدایی را خوب فراگیرید. چون در یک مصاحبه علمی هدف این است که به استاد ثابت شود این دانشجو قابلیت تجزیه و تحلیل مسائل را دارد و می داند که از کجا برای حل یک مسئله، کار خود را آغاز کند.

3- حتما بعد از این که استاد مقاله ای را به شما معرفی کرد، به وبسایت مجله مراجعه نمائید و ببینید که آیا این مقاله در یک مجله ISI چاپ شده است یا خیر.

4- اخیراً اکثر دانشگاه‌ها لیستی از مجلات بین‌المللی را منتشر کردند که فاقد ارزش و اعتبار علمی می‌باشند. به وب‌سایت این دانشگاه‌ها مراجعه نمائید و این لیست را مشاهده کنید تا مطمئن شوید که مقاله مورد نظر شما در یک مجله معتبر بین الملی چاپ شده است. تنها ISI بودن مجله دلیل بر باکیفیت بودن آن نیست. به‌عنوان مثال مجلهٔ

“Applied Mathematics and Computation”

که پایگاه علمی Elsevier آن را چاپ می‌نمائید در این لیست قرار دارد (این امکان نیز وجود دارد که بعد از مدتی نام این مجله از لیست سیاه خارج شود). مشاهد شده که مقالاتی در این مجله چاپ شده که تمامی نتایجِ آن غلط است. پس قبل از آغاز پژوهش که بعضاً ماه‌ها طول می‌کشد به این مورد دقت کنید. البته با یک جستجو در گوگل، شما به‌راحتی می‌توانید فهرست به‌روز شده‌تر از مجلات فاقد اعتبار یا به‌اصطلاح بلک‌لیست را بیابید.

۵- در صورت داشتن هرگونه سئوال یا مشاوره در زمینه نگارش پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد که برای شما پیش آمد، می‌توانید از طریق قسمت ارسال نظرات در پایان همین پست و یا از طریق بخش تماس با من، سئوالتان را مطرح نمائید. بنده در اولین فرصت پاسخ‌گوی شما خواهم بود.

6- یکی از وب‌سایت‌های بسیار خوب برای دانلود مقاله که پایگاه داده بسیار بزرگی دارد سایت سای-هاب است که معمولا هم فیلتر می‌گردد. در حال حاضر آخرین صفحه این سایت را در اینجا ببینید. ربات تلگرام این سایت “scihubot@” می‌باشد. معمولا در صفحه این ربات آخرین اصلاحیه و نسخه از سایت اصلی نشان داده می‌شود. تنها آدرس صفحه چکیده مقاله و یا DOI را در ربات وارد کنید و براحتی مقاله مورد نظر خود را دریافت نمائید.


محمد فزونی
دانشگاه گنبدکاووس
گروه ریاضی و آمار

آیا برای نگارش پایان‌نامه کارشناسی‌ ارشد نیاز به مشاوره دارید؟

اگر تمایل داشتید از پست “چند نکته در نگارش پایان‌نامه‌های ریاضی و جلسه دفاعیه” نیز بازدید کنید.

پست‌های مرتبط با این مقاله:

145 پاسخ

 1. سلام
  با تشکر از مطالب جالب و آموزنده‌ای که ارائه می‌کنید. ای کاش زودتر با این وب سایت آشنا شده بودم…

 2. خیلی ممنون از راهنماییی شما.من دانشجوی ترم دوم مشاوره کارشناسی ارشد هستم.

 3. سلام محمد جان. وب سایت ارزنده ای داری. و خوب دست به قلم شدی.

  امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشی

 4. سلام
  ممنون از مطالبتون
  من تازه شروع کردم برا پایان نامه
  سردر گمم
  استادمم زیاد راهنمایی نمیکنه
  باید تا پایان آبان پایان ناممو بنویسم
  اگه کمکم کنین ممنون میشم
  راستی رشته ام جبر هستش

 5. سلام ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتین.من ترم 3 ریاضی محضم گرایش جبر.ولی هنوز پروپوزالمو آماده نکردم. استامم خیلی اهل راهنمایی نیست.اگه میشه درمورد فرم پروپوزال توضیح بدین که توی هر بخش چی بنویسم.بازم ممنون

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز. شما کلید واژه “اصول پروپوزال نویسی” رو اگر در گوگل جستجو نمائید فایل‌های آموزشی زیادی رو که قبلا دوستان تهیه کرده‌اند در اختیارتون قرار میده. ولی در ریاضی پروپوزال جایگاه خاصی نداره (البته به عقیده من اینطور هست)، خیلی حساس نباشید و یک الی دو صفحه مقدمه و تاریخچه بنویسید، یک تا سه صفحه تعاریف اولیه و در پایان مسئله اصلی مقالتون رو مختصر بنویسید و توضیح بدهید. اگر هم تمایل د اشتین میتونید ارتباط مسئله خودتون رو با مسائل و مفاهیم قبلی شرح بدین.

 6. سلام.مرسی از مطالب خوبتون.من دانشجوی ارشد آمار هستم.استاد راهنمام یه مقاله برای پایان نامه به من دادند ولی رفرنس هاش اصلا به کارم نیومد یعنی در مورد اون مطلبی که تو مقاله اصلی نوشته بود اطلاعاتی نداشت.به نظرتون من باید چی کار کنم؟از کجا باید مطالب مقاله اصلی رو باز کنم؟

  1. با سلام. به نظر بنده، مقاله، مقاله‌ی خوبی نیست چون بخش مراجع اش ضعیف است و پاسخ گوی نیاز خواننده نیست. در این شرایط شما باید به استاد راهنمای خود مراجعه کرده و منبع مورد نیاز برای درک بهتر مطالب مقاله را مطالبه کنید. اصلا هم خجالت نکشید، اولین وظیفه استاد راهنمای شما این است که شما را در جهت نگارش پایان نامه و فهم و درک مقاله مورد نظر راهنمایی کند. اگر هم دسترسی به ایشان ندارید و یا وقت نمی‌دهند و یا …، اگر در دانشگاه شما مقطع دکتری رشته آمار دایر است، به دانشجویان دکتری مراجعه کنید و از ایشان راهنمایی بگیرید. امیدوارم به بهترین شکل ممکن و در بهترین زمان کار نگارش پایان نامه‌تان به اتمام برسد.

   1. دانشگاه ما دکتری آمار نداره.به نظر شما اگه مقالمو عوض کنم بهتره؟

    1. سلام، عوض کردن مقاله در کل کار خوبی نیست و به ضرر شماست. چون زمانی را از دست می‌دهید. باید از استاد راهنمایی خود مشورت بگیرید، بنده نه مقاله شما را دیده‌ام و نه مقدار زمان باقیمانده شما را برای اتمام کار نگارش پایان‌نامه می‌دانم. بهترین شخص برای راهنمایی شما، استاد راهنمایتان است. ولی اگر ایشان هم پرمشغله، پرادعا و بی‌سواد هستند، بهتر از عوض کردن مقاله، عوض کردن استاد راهنماست، در غیر این صورت که از خود ایشان راهنمایی بخواهید.

 7. سلام ممنون از مطالب خوب تون .من رشتم ریاضی محض گرایش انالیز هست.پایان نامم فضاهای مخروطی.میخواستم منابع شو بنویسم ک شما کمکم کنین بگید از کجا بهشون دسترسی داشته باشم.منابع:
  Huang Long-Guang and Zhang Xian ,cone metric spaces and fixed point theorems on contractive mappings ,Journal of Mathematical Society, to appear.

  1. سلام، براحتی عنوان مقاله را در گوگل جستجو کنید، به سایت مجله مراجعه کنید و اون رو به صورت رایگان از سایت مجله دانلود کنید، چون این مقاله در سال 2007 چاپ شده و در حال حاضر مجله به عموم دسترسی آزاد داده است. در صورت داشتن سئوالات تخصصی‌ می‎‌توانید با ایمیلم مکاتبه نمائید.

  1. سلام بر شما، ایمیل و سایر اطلاعات بنده در صفحه اطلاعات شخصی هست ولی برای راحتی شما در اینجا هم آن را ذکر می‌کنم:
   fozouni (at sign) hotmail.com
   توجه بفرمائید که برای جلوگیری از ربات‌های جمع کننده ایمیل در صفحات وب، ایمیل را به فرمت فوق نوشته‌ام.

 8. سلام استاد.من فارغ التحصیل رشته ریاضیات و کاربردها از دانشگاه گیلان هستم.امسال با رتبه ی ۲۲۰۰ کنکور ارشد رشته انالیز ریاضی توی دانشگاه خوارزمی تهران قبول شدم که البته اصلا تصورش رو هم نمیکردم.استاد من ورودی ۹۱ مقطع کارشناسی دانشگاه گیلان هستم و معدلم هم ۱۳ و ۷۰ هست.راستش من خیلی نگران هستم که نتونم از پسش بر بیام چون با اساتید دانشگاه گیلان فوق العاده سخت گیر بودن نگران این هستم که اساتید این دانشگاه دیگه خیلی خیلی سخت گیر تر باشن. و من مجبور به انصراف بشم.راستش من دیدم که شما ارشد رو توی دانشگاه خوارزمی بودید میخواستم راجع به این موضوع ازتون کمک بخوام.مرسی استاد.

  1. سلام
   بنده هم در دوره کارشناسی ارشد و هم در دوره دکتری تخصصی در این دانشگاه درس خوانده‌ام. هیچ دانشگاهی در ایران مانند دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم سابق) در رشته ریاضی سخت‌گیر و منضبط نیست، فکر نکنید چون بنده خودم در آنجا دانش‌آموخته شده‌ام این حرف را به شما می‌گویم، تمام اساتید ریاضی ایران به این امر واقف و آگاه‌اند. اساتیدی بسیار سخت‌گیر ولی در عین حال با اخلاق و باسواد در این دانشگاه حضور دارند. بنده کارشناسی خود را در دانشگاه پیام نور به اتمام رسانده و سپس وارد دانشگاه خوارزمی شدم، ترم دوم مشروط شدم و در دوره دکتری نیز در آزمون جامع یک مرتبه رد شدم، ولی این سختی‌ها در مقابل درس‌های بسیار بزرگی که از اساتید آنجا گرفتم تقریبا هیچ بود.
   به شما توصیه می‌کنم اگر به این رشته علاقمند هستید و می‌توانید در سیستم‌های سخت‌گیرانه دوام بیاورید بروید و در این دانشگاه درس یخوانید و لذت ببرید ولی اگر طاقت این شرایط را ندارید اصلا وارد این سیستم نشوید، براحتی آب خوردن در این دانشگاه دانشجو را اخراج می‌کنند و با هیچ کس تعارف ندارند. اما این را هم در نظر بگیرید که شما قرار است بزرگترین اساتید ریاضی کشور را در این دانشگاه ببینید و سرکلاس درس این اساتید بنشینید. هیچ‌گاه از یاد نمی‌برم که آخرین جلسه درس آنالیز هارمونیک دکتر مدقالچی که تمام شد بسیار از اینکه دیگر نمی‌توانم سر کلاس ایشان بنشینم و استفاده کنم دلم گرفت هر چند که بسیار زیاد در طول مدت تحصیلم اذیت شده بودم. انتخاب با خود شماست.
   به عنوان آخرین توصیه به شما و سایر عزیزان که شرایط شما را دارند عرض می‌کنم که همیشه این ضرب‌المثل را در ذهن خود داشته باشید:
   “ماهی در دریا می‌شود نهنگ”
   خوارزمی همانند دریاست، اگر قرار باشد شما در ریاضی شخص بزرگی شوید، در این دانشگاه این اتفاق برای شما خواهد افتاد اگر بخواهید و تلاش کنید. به عنوان آخرین توصیه می‌توانید کارشناسی ارشد آنالیز هارمونیک را از این دانشگاه گرفته و سپس برای مقطع دکتری به فکر گرفتن بورس تحصیلی (اسکولارشیپ) از کانادا (که به نوعی پایتخت هارمونیک جهان است) باشید، کاری که بنده نکردم.

 9. سلام استاد عزیز

  ببخشید منظورتون از تعاریف اصلی همون Keyword هستش؟

  ممنون از زحماتتون…

  1. سلام، خیر منظورم تنها شامل keywords نیست، اما تعریف این لغات را هم باید در بخش تعاریف بگنجانید. تعاریف اصلی در بدنه مقاله هستند و با چند بار مرور و مطالعه خودتان آنها را تشخیص خواهید داد.

 10. سلام استاد…
  This article has been accepted for publication in a future issue of this journal, but has not been fully edited. Content may change prior to final publication

  ببخشید استاد این پیغام روی یک مقاله که قصد مطالعه اون رو دارم نوشته شده است منظورش چیه؟…

  1. سلام، منظور این هست که این مقاله‌ایی که شما در حال مطالعه آن هستید، برای چاپ در مجله پذیرش گرفته و در حال حاضر آن را در وبسایت مجله قرار داده‌اند، اما هنوز چاپ نشده و قبل از چاپ ویرایش‌هایی خواهد شد ( در صورت نیاز به ویرایش) که این نسخه نهایی احتمالا با نسخه‌ایی که در حال مطالعه آن هستید متفاوت باشد.

 11. سلام و سپاس از راهنماییتون چون واقعا اساتید و کارمندان دانشگاهها درست کار راهنمایی و روشن کردن دانشجو ها رو انجام نمی دن همه کسانی که من دیدم به شدت نگران پایان نامه ان.
  من خودم ترم دیگه ترم آخرم هست و اصلا نمی دونم چه باید کنم و برای همین دارم این صفحه رو می خونم. فقط دو سوال: اینطور که من فهمیدم پایان نامه همون کار تحقیقی هست که تو کلاسها ما انجام می دیم فقط به جای مثلا 60 صفحه باید حدود 100 یا 200 باشه و بعد شفاهی (و به صورت پوور پوینت؟؟) هم باید دفاع کرد ازش درسته؟ چون برای هردو باید یه موضوع انتخاب کنیم و بریم کتاب و مقاله بخونیم و در واقع اون مطالبی که می خونیم رو در پایان نامه ذکر کنیم فقط. درسته؟
  و دومین سوال هم اینکه در دفاع چه نوع سوالاتی می پرسن (مثلا قراره بپرسن که ما این یا اون مطلب رو از کجا آوردیم یا چه طور نتیجه گیری کردیم؟) و ما چه طور مثلا باید جواب بدیم؟

  1. سلام و درود خدمت شما
   همین که شما همت کردید و مطالب این صفحه و قطعا متن‌های بسیار دیگری را خواندید، نصف راه را رفته‌اید. نگارش پایان‌نامه دقیقا همین چیزی هست که فرمودید منتها مطالب باید از یک یا نهایت دو مقاله در یک زمینه استخراج شود و راجع به آنها شما بررسی‌های لازم را انجام دهید.
   لزومی ندارد که پایان‌نامه حتما بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ صفحه باشد. به عنوان مثال پایان‌نامه بنده ۷۴ صفحه بیشتر نبود اگر اشتباه نکنم. می‌توانید به صفحه اطلاعات شخصی بروید و فایل پایان‌نامه‌ام را از آنجا دانلود کنید و نگاهی مختصر به ساختار آن بیاندازید. البته ایرادات فراوانی دارد، ولی ساختار به طور کلی به همین صورت است.
   در مورد اینکه چه سئوالاتی می‌پرسند خدمت شما عرض کنم که بیشتر از فصل اول و مقدمات است، چون معمولا داوران وقت مطالعه تمام پایان‌نامه را ندارند که احیانا از شما از فصل‌های اصلی و پایانی سئوال بپرسند.
   در کل خیلی نگران نباشید. فعلا تنها به انتخاب موضوع و شروع به نگارش بیاندیشید. بقیه مراحل نیز انشاا.. با کمک و مشورت گرفتن از استاد راهنما به‌راحتی انجام خواهد شد.
   در مورد ارائه شفاهی هم ده دقیقه مقدمات و تعاریف اولیه کلیدی، ده دقیقه نتایج اصلی به صورت مختصر و پنج دقیقه تقدیر و تشکر آماده کنید کافی است. بیشتر از این نه وقت خود را بگیرید و نه وقت دیکران، مختصر و مفید اما دقیق.

   1. خیلی خیلی از پاسخ سریع و کاملتون و وقت و قوت قلبی که به دانشجوها دادید سپاسگزارم و حتما از توصیه هاتون استفاده خواهم کرد و از دور انرژی قدردانی اش رو هم برای شما می فرستم استاد گرامی.

    1. خواهش می‌کنم، نوشته ما لیاقت قدردانی بسیار زیبای شما را ندارد، ممنون.
     سال ۹۲ که این متن رو نوشتم فکر نمی‌کردم که مفید باشد و به‌درد دوستان بخورد، اما بازخوردهای خوب امثال جنابعالی مشوقی می‌شود برای نگارش‌های آتی. جدیدا تصمیم دارم یک متن که در آن ریزه‌کاری‌های نگارش پایان‌نامه که در این سه سال به عنوان یک عضو هیات علمی کسب کردم را بنویسم و در اختیار عموم قرار دهم.

     1. بدون شک نگاشته های آتی شما هم همانند این نوشته ها برای دوستان زیادی خیلی ارزشمند و کمک بزرگی خواهند بود و بنده خودم هم برای بهبود کیفیت پایان نامه های آتی از راهنماییهای شما باز هم یاری می گیرم استاد گرامی. با آرزوی پیروزی و دست یافته های افزونتر برای شما.

 12. سلام استاد. وقت بخیر و خسته نباشید.
  من دانشجوی ترم آخر ارشد نرم افزارم. برای انجام پایان نامه نیاز به کمی راهنمایی دارم. حوزه ی مورد علاقم داده کاوی هست و چند کتاب در این زمینه مطالعه کردم. تصمیم گرفتم از داده های سایت UCI استفاده کنم. حقیقتش باید سریعتر به نتیجه برسم و نهایتا تا شهریور ماه دفاع کنم. مستعد و پرتلاشم ولی در حال حاظر با وجود زمان محدودی که دارم نمی تونم کار سنگین و زمان بر مثل داده کاوی در بیگ دیتا و یا داده کاوی در سیستم های توزیع شده انجام بدم. به نظرتون داده کاوی با داده های UCI، در چه حوزه ای سبک تر و راحتتر هست و زودتر به نتیجه میرسم؟ با در نظر گرفتن اینکه روی موضوعات پزشکی نمی خوام کار کنم. لطفا راهنماییم کنید.اساتید راهنما هیچ کمکی نمی کنند.
  سپاسگزارم از شما

  1. سلام سرکار خانم محمودی
   عرض کنم خدمتتان که بنده رشته تخصصی‌ام ریاضی است و در مورد داده‌کاوی اطلاعات کمی دارم و به همین دلیل هم در این مورد خودم را در جایگاهی نمی‌بینم که به شما راهنمایی بدهم. ولی به نظر بنده قطعا تا شهریور ماه اگر تلاش کنید و بتوانید فرد یا افرادی را بیابید که اندکی شما را راهنمایی کنند، می‌توانید از پایان‌نامه خود دفاع کنید.

 13. صمیمانه ، صمیمانه تشکر می کنم بابت اینکه وقت میگذارید و اینجوری متواضعانه به دانشجویان پاسخ می دین
  دانشجوی ارشد زیست هستم

  1. سلام، خواهش می‌کنم جناب احمدی‌نسب. کار خاصی انجام ندادم و نمی‌دهم که ارزش قدردانی زیبای جنابعالی را داشته باشد. خیلی دوست دارم که بیشتر از این بنویسم برای عزیزان، ولی مشغله‌های کاری بسیار یک مقدار از آن عشق و علاقه برای نگارش و راهنمایی اشخاصی مانند جنابعالی کاسته (البته در حد سواد کم خودم).

 14. سلام استاد
  وقتتون بخیر

  ممنون بابت راهنمایی خوبتون. اما بنده مشکلم بزرگتر است… بنده دانشجوی ارشد نرم افزار هستم. دقیقا الان ترم دوم هست که واحد پایان نامه را تمدید کردم… اما به هیچ وجه موفق به انتخاب موضوع نشده ام. به استاد راهنما هم مراجعه کردم… اخرین مراجعه ایشان مقاله ای را به بنده دادند که مطالعه کردم اما چیزی دستگیرم نشد و متوجه نشدم… . و الان مردد مانده ام چکار کنم؟!! اگر امکان دارد در این زمینه بنده را راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر

  1. با سلام وحید جان
   عرض به خدمت شما که اگر استاد راهنما هم نتوانسته شما را راهنمایی کند، اگر امکانش هست برای خودتان یک مشاور انتخاب کنید که انگیزه‌های بیشتری برای راهنمایی داشته باشد. اگر هم این راه را انتخاب کرده‌اید و نتیجه نگرفتید، احتمالش هست که کم‌کاری از سوی خودتان باشد، ولی اگر مطمئن هستید که تمام تلاشتان را برای به ثمر رسیدن کار انجام داده‌اید، پس مشکل از سمت تیم آموزشی دانشگاه است. از استاد خود بخواهید که یک پروژه سبک‌تر به شما بدهد و یا اینکه به معاونت آموزشی دانشکده خود مراجعه کنید و راجع به این مشکل با ایشان مشورت کنید، بالاخره ایشان مسئول امور آموزشی دانشگاه هستند. امیدوارم هر چه زودتر بتوانید این مقطع را به پایان برسانید.

 15. سلام آقای دکتر وقت بخیر لطفا در مورد نحوه ی نوشتن پروپزال ضرورت اهداف
  فرضیه وبیان مساله یار نمایید

  1. سلام آقای طاهر عزیز:

   عرض کنم به خدمت‌تان که بنده که در دانشگاه خوارزمی تحصیل می‌کردم، در زمان ما چیزی به اسم پروپوزال (یا همان پیشنهادیه) وجود نداشت. کلا در رشته ریاضی این موضوع، چیز خیلی مفیدی نیست، البته شاید بزرگان نظر دیگری داشته باشند. ولی در مورد پروپوزال‌نویسی، شما اگر در اینترنت یک جستجو کنید، بسیار بسیار وب‌سایت‌هایی هستند که نحوه نوشتن آن را توضیح داده‌اند. ولی اگر من بخواهم خیلی خلاصه به شما عرض کنم:

   1- یک صفحه تاریخچه راجع به موضوعی که انتخاب کردید بنویسید.
   2- یک الی دو صفحه در مورد فرضیه و تعاریف اولیه بنویسید.
   3- دو پاراگراف در مورد ضرورت پژوهشی که در حال انجام‌دادن هستید بنویسید، مثلا این که چه کاربردهای دارد و به چه درد می‌خورد و چه ارتباطی با بقیه مفاهیم دارد.
   4- در پایان هم در مورد مسئله‌ای که در پایان‌نامتون دارید تحقیق می‌کنید بنویسید، در حدود یک صفحه.

   کلا چهار الی پنج صفحه بیشتر نیاز نیست. البته تمام این موارد را استاد راهنمای گرامیتان باید به شما بگویند. سعی کنید از همین ابتدای کار تا می‌توانید به استاد خود مراجعه کنید و از ایشان بخواهید که برایتان وقت بگذارند. وظیفه ایشان است که در هفته حداقل در بدترین شرایط دوساعت برای شما وقت مشاوره و راهنمایی بدهند. به عنوان آخرین نکته عرض کنم سعی کنید در قسمت نوشتن مسئله، سئوال را کلی مطرح کنید که اگر تا حدودی بحث و موضوع اندکی تغییر کرد، شما گرفتار کاغذبازی‌های تغییر عنوان و پروپوزال نباشید.

 16. سلام،وقت بخیر وخسته نباشیدبابت مطالب خوبی که دراختیارما قرارمیدهید.
  من دانشجوی ارشد رشته فیزیک هستم وپایان نامه رامیخواهم شروع کنم ولی دقیقا نمیدونم ازکجاوچطورشروع کنم!!ومیخواستم اگرامکانش باشه راهنماییم کنید.ممنون.

  1. سلام خانم اسدی
   ممنون، نظر لطف شماست. عرض کنم خدمت شما بنده رشته‌ام فیزیک نیست. ولی از یکی از همکاران فیزیکی پرسیدم ایشان فرمودند که بستگی دارد به استاد راهنمای شما که تجربی کار می‌کنند و یا نظری. اگر تجربی کار می‌کنند، کار شما باید از آزمایشگاه شروع شود. باید روی موضوعی که استاد می‌دهند کارهای آزمایشگاهی اولیه را انجام دهید و بعد تصمیم بگیرید که کار را ادامه دهید یا خیر. اگر هم ایشان کارهای نظری انجام می‌دهند، شما باید با مقاله کار خود را به همان شیوه‌ای که در متن توضیح دادم آغاز نمائید.

   1. قرارهست نظری کار کنم وروی سیستم های کوانتومی!ممنون بابت راهنمایی وسایت خوبتون.

 17. سلام خسته نباشید،،من دانشجوی ترم دو ارشد ریاضی جبر هستم (ک البته ترم دو تموم شد)،،میخواستم ببینم از الان باید موضوع انتخاب کنم و اینکه این موضوع چطور انتخاب میشه؟

 18. ببخشید یه سوال دیگه ام دارم تو ارشد روال کار پایان نامه این است ک دانشجو رو یه موضوعی که قبلا روش تحقیق شده کار می کنه،و نه چیز جدید؟و اینکه ایا رشته ریاضی جبر مثل سایر رشته های دیگه که ازمایش و کار تحقیقی جذاب دارن ندارد؟

  1. سلام خانم فاطمه
   روش کار در دوره کارشناسی ارشد ریاضی به شاخه مرتبط نمی‌شود و کلا در این دوره دانشجو باید روی پژوهش‌های دیگران وقت بگذارد و مطالعه کند تا اندکی با چهار‌چوب‌های کلی پژوهش در ریاضی آشنا شود. پس شما هم باید یک موضوع، ترجیحا مرتبط با زمینه کاری استاد راهنمای خود، پیدا کنید و مقالاتی در این زمینه رو مطالعه بفرمائید. سپس یک الی دو مقاله را به عنوان محور اصلی کار پایان‌نامه با تائید استاد راهنما انتخاب کرده و مواردی که در این پست مطالعه کردید را بکار بگیرید. شما اویل ترم سوم به استاد راهنمای خود مراجعه کنید و از ایشان درخواست نمائید تا چند مقاله در موضوعات مختلف به شما بدهند.
   در مورد کار تحقیقی و آزمایشی در ریاضی خدمتتون عرض کنم در تقریبا اکثر شاخه‌های ریاضی، چه محض چه کاربردی در ایران چیزی تحت عنوان کار آزمایشی میدانی نداریم، چون اصولا پژوهش در این کشور یعنی فقط مقاله خواندن و چاپ کردن و نه چیز دیگر.
   سعی کنید از استاد راهنما زیاد استفاده کنید، بدون کمک ایشون کار طولانی و یا شاید سخت هم بشود.

 19. سلام استاد -سپاس فراوان از راهنماییهاتون – بنده ترم 3 را تمام کردم در رشته مدیریت بازرگانی گرایش تجارت الکترونیک . پیشنهاد شما برای 2-3 ماه باقیمانده تا شروع سال تحصیلی جدید و انتخاب استاد راهنما و شروع پایان نامه چیست ؟ در این مدت میتونم مطالعه داشته باشم یا اول باید استاد راهنما موضوع یا مقاله را معرفی کنند بعد پژوهش را آغاز کنم

  1. سلام سمیرا خانم
   اگر از رشته‌تون و سبک پژوهش در آن اطلاعات کافی دارید، قبل از اینکه استاد به شما موضوع بدهند، خودتون شروع کنید و چند مقاله یا پایان‌نامه‌های قبلی که کار شده رو مطالعه بفرمائید. اگر اطلاعاتتون از رشته خوب نیست، در اولین فرصت استاد راهنماتون رو پیدا کنید و از ایشون چند تا موضوع بگیرید، البته در این فصل بعید میدونم بتوانید اساتید رو پیدا کنید، همه‌شون گم می‌شوند و سفرهای ناکجاآبادگونه برایشان پیش می‌آید.
   بهرحال اگر این دو گزینه رو نتوانستید انجام بدهید، فقط بنشینید و زبان انگلیسی بخوانید. با عرض معذرت، دانشجویان کارشناسی‌ارشد این روزها گاها مشاهده می‌شود که حتی یک خط به زبان انگلیسی نه می‌توانند بخوانند و نه بنویسند.
   اگر زبان شما خوب هست، به عنوان آخرین توصیه، فقط این دو ماه را بنشینید و مطالعه آزاد کنید و فیلم و سریال ببینید و یا هر کاری که به شما لذت می‌دهد، انجام دهید. دوران شباب دیگر هیچ‌گاه تکرار نمی‌گردد.

 20. سلام مپایان نامه ام به قلم خودم بنویسم ومطالب زیادی جمع آوری کردم ولی الان نمیتونم؟!!واقعاموندم چکارکنم

 21. سلام دوست عزیز،
  مدیر گروه شما، با عرض پوزش، کاملا حرف غیرمنطقی زدند. دانشجوی مقطع ارشد این روزها اگر راهنمایی نشود نمی‌تواند پایان‌نامه بنویسد، باز دم شما گرم که خودتان اعتراف می‌کنید که توانش را ندارید. بنده به عنوان یک دانشگاهی کاملا می‌پذیرم که جامعه اساتید ما این روزها کم‌کاری می‌کنند و آنگونه اهمیت به علم و دانشجو نمی‌دهند، به این علت من از شما پوزش می‌طلبم.

  به نظر بنده، به کتابخانه دانشگاه مراجعه کنید و چند نمونه پایان‌نامه در رشته خودتان را ورق‌ بزنید و ببینید تا ترس و نگرانی‌تان از نوشتن کاهش بیابد. اگر دانشجویان دکتری در دانشگاه محل تحصیلتان هست، از این عزیزان کمک بگیرید و خواهش نمائید که راهنمایی‌تان نمایند. ولی هیچ‌وقت به کسی برای نگارش کل پایان‌نامتان متوسل نشوید، خودتان بنویسید و اگر کار پرنقصی باشد بهتر است از اینکه کسی دیگر بنویسد و روز دفاع شما هیچ‌ حرفی برای گفتن نداشته باشید.

  بخش اعظم افول علمی کشور این روزها به خاطر پایان‌نامه‌ها و تزهایی‌ است که دیگران بخاطر پول می‌نویسند و هیچ سودی هم برای کشور ندارد و بنده که بشخصه اصلا نمی‌فهمم اینهمه مدرک برای که و چه چاپ می‌کنیم.

  در اولین فرصت سعی کنید با مراجعات مکرر و اصرار زیاد، مدیر گروه را مجاب کنید که استاد راهنمایتان را مشخص کنند و سپس از ایشان کار بخواهید. به غیر از این، شما راه و کار سختی خواهید داشت، البته اگر توقع کار خوب از خودتان داشته باشید، در غیر اینصورت نگارش یک سری خزعبلات که این روزها بسیاری از عزیزان اسمش را پایان‌نامه می‌گذارند و اساتید راهنمایشان هم فقط امتیاز و پولش را می‌گیرند و پز می‌دهند، دو هفته بیش‌تر زمان نمی‌خواهد و نیاز به هیچ راهنمایی هم ندارید.

  1. پس یاد گرفتنیه .ممنونم واقعا از استرس در اومدم .حتما میرم پایان نامه چندتا میخونم که دستم بیاد .اصلاااا دوست ندارم کسی برام بنویسه خیلی دلم میخواد خودم کار کنم .ممنون از اطلاعاتتون عالی بود ..قدرتمند باشید

 22. سلام خسته نباشید استاد بزرگوار. بنده دانشجوی ترم سه ارشد رشته رمز و کد هستم و پایان نامه ام راجع به ساختارکدهای دوری بر روی حلقه f2+uf2 هستش. اگه امکانش هست یک نمونه پایان نامه کار شده برام ایمیل بفرمایید.

 23. سلام صبح بخیر
  چهار ترم است پایان نامه را اخذ کردم وتاکنون پروپوزال و کارهای کامپیوتری را انجام داده ام مانده ام چه کنم

  1. سلام علی جان، صبح شما هم بخیر
   من دقیقا سئوال شما رو نفهمیدم که شاید میتونستم راهنمایی کنم. ولی از ظواهر امر پیداست که خود شما کم کاری کردی، وگرنه پایان‌نامه‌نوشتن که دوسال زمان نمی‌خواهد، اراده کنی دوماهه جمع می‌شود و به دفاع خواهی رسید.

 24. سلام .وقتتون بخیر.
  چطور باید بفهمیم مقاله در کدام مجله چاپ شده و اینکه مجله علمی مورد نظر isi هست یا نه؟
  ممنون

  1. سلام محمدرضا جان
   سئوال پاسخ دوم شما آسان است، وقتی فهمیدی مقاله در کدام مجله چاپ شده، به عنوان مثال، به سایت وطنی http://impactfactor.ir مراجعه کنید و با وارد کردن شاپا (ISSN) الکترونیکی یا چاپی مجله، این سایت به شما راجع به ISI بودن اطلاعات لازم رو می‌دهد. ولی اگر مقاله‌ای در اینترنت پیدا کردی و دقیقا ننوشته که در چه مجله‌ای چاپ شده، متاسفانه باید بگویم که خیلی اوقات این چیزی که شما می‌بینید فقط یک نوشته کوتاه است که مولف در سایت خودش گذاشته و داوری هم نشده. جالبه که بدونی حتی من یکبار یک مقاله از اینترنت گرفتم که اسم مجله و تاریخ و صفحه خورده بود، چند سال بعد فهمیدم که اصلا در اون مجله چنین مقاله‌ای چاپ نشده و مولف تقلب انجام داده، یعنی خودش الکی اومده بود بالای مقاله، اسم مجله، تاریخ، شماره و صفحه زده بود. پس به خیلی از فایل‌هایی که در اینترنت پیدا می‌کنید، تا مطمئن نشدید که در مجله مورد ادعا چاپ شده، اعتماد نکنید. بنظرم بهترین کار اینه که مقاله رو از سایت خود مجله بگیری که هم اسم مجله رو بدونی و هم مطمئن باشی تقلبی نشده باشد.
   امیدوارم که تا حدی به جواب سئوالت رسیده باشی.

 25. سلام منم پایان نامه می نویسم و جوری می نویسم که انگاری کار خودمه
  عاشق تحقیق و توسعه هستم ولی متاسفانه نتوانستم از این استعدادم در شرکتهای کاری پیدا کنم چون بهایی به این کار نمی دن
  بهرحال
  این ایمیل منه
  امیدارم که مدیریت تایید کنه
  کارم عالیه
  دانشجوی دکتری هستم دانشگاه تهران و
  paper.for.mba@gmail.com

  1. سلام بر دختر پایان‌نامه نویس؛

   نظر شما رو تائید می‌کنم و امیدوارم برات تبلیغ خوبی بشود. افرادی مثل شما، باید خیلی بیشتر از اینها بهشون توجه شود و بکار گرفته بشوند، ولی متاسفانه مسئولین آنقدر درگیر مشکلات متعدد و عجیب‌غریب هستند که دیگر نخبگان، از یادها رفته‌اند. هر از گاهی پشت تریبونها می‌روند و چند دقیقه‌ای از جایگاه ویژه نخبگان می‌گویند، ولی در مقام عمل، حرفها همگی زود فراموش می‌شوند و فقط در حد یک نمایش باقی می‌مانند. این را من خود تجربه کرده‌ام.
   عزیزم، خواهرم، برادرم، فقط یک توصیه کوچک، هر چند که کار دیگر از توصیه چون منی، گذشته ولی؛

   سعی کن از هر کسی کار قبول کردی، راهنمائیش کنی که چطوری بنویسد، اینکه خودت بنشینی و صفر تا صد پایان‌نامه رو بنویسی، آینده علمی و آکادمیک کشورمون رو کلا خراب میکنه. به قول معروف، ما که می‌فهمیم چه خبره، نباید اجازه بدیم همه چی بشود کشک، یه چیزایی رو باید حفظ کنیم برای فرزندانمون در این کشور. باید قبول کنیم اون موسساتی که پول کلان می‌گیرند و پایان‌نامه و مقاله می‌نویسند، قطعا به اندازه وحشی‌های نخستین و انسان‌های آدم‌خوار اولیه، هیچ بویی از انسانیت و مدنیت نبردند و آموزش و پژوهش کشورمون رو با خاک یکسان کردند.

   امیدوارم مشتری خوب گیرت بیاد. منم در دوران دانشجویی اینکار رو کردم، اما فقط در حد راهنمایی، یعنی به مراجعه کننده، درس میدادم و براش وقت می‌گذاشتم که چطور بنویسه، اوایل کار همگی غرولند می‌کردند، اما چند جلسه که می‌گذشت و یاد می‌گرفتند، برق لذت در چشمانشون رو می‌دیدم و منم لذت می‌بردم. چون خدا رو شکر اساتید راهنماشون هیچ وقتی براشون نمی‌گذاشتند.

   موفق و پیروز باشید

 26. سلام استاد من کارشناسی ارشد طراحی شهری هستم میخوام منطق فازی یاد بگیریم چه مطالبی بخونم و چون ریاضی نیست ایا کتابی هست منطف فازی توضیح داده باشه ممنونم

  1. سلام مهدی جان،
   بنده رشته‌ام فاری نیست ولی از یکی از همکاران سئوال شما رو پرسیدم کتاب «نظریه مجموعه‌های فازی و کاربردهای آن در مهندسی صنایع و مدیریت» آقای حسن شوندی را معرفی کردند. کتاب را می‌تونی از وبسایت آدینه‌بوک هم به صورت اینترنتی بخرید. ایشون فرمودند کتاب خودش با توجه به نوع کاربردی که خواننده مد نظر داشته باشد، فصولی را برای مطالعه پیشنهاد می‌کند.

 27. سلام ممنونم مطالب بسیار جالب و آموزنده

  در مورد بدست آوردن دیتا برای پایان نامه هایی که دارای فرمول هستند هم راهنمایی کنید ممنون میشم

  مشکل خودم دیتا هایی هست که برای فصل 4 پایان نامه نیاز دارم از مورد فرصت طلبی شرکتها در بورس یکم گیج شدم
  لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیزم
   عرض کنم خدمتت که کار و تخصص بنده به نحوی است که تا به امروز در پایان‌نامه‌های خودم یا دانشجویانم داده نداشتیم و حقیقتا نمی‌دونم که چطور باید آنها را بدست آورد.
   ولی دوستانم رو می‌دیدم که برای بدست آوردن داده‌های مورد نظرشان با موسسات یا برخی دستگاه‌های دولتی ارتباط می‌گرفتند و داده‌های واقعی رو از آنجا می‌گرفتند، عده‌ای هم داده‌سازی می‌کردند، ولی در پایان‌ کار فقط پشیمان می‌شدند از اشتباهی که مرتکب شدند. ببخشید که در این خصوص اطلاعات بیشتری ندارم که در اختیارت قرار بدم عزیزم.

 28. سلام استاد در مورد این مقاله میخوام پروپوزال و پایان نامه بنویسم نمیدونم چکار کنم موضوع مقاله
  the super socle of the ring of continuous functions

  1. سلام منصور جان،

   خدمت شما عرض کنم که، پیشنهادیه یا به‌قولی پروپوزال نوشتن کار چندان سختی نیست. از پیشینه تاریخی موضوع چهار تا پنج خط در حد یک پاراگراف مطلب بنویسید.
   بعد حدود یک صفحه تعاریف و مقدمات لازم برای ورود به بحث مقاله را ذکر کنید.
   در پایان هم راجع به مقاله‌ایی که قرار است در راستای آن کار کنید، مطلب بنویسید، مثلا در حدود یک صفحه نهایت دو صفحه، تعاریف اصلی مقاله، روش کار و نتایج کسب شده را بیان کنید.
   سخت‌گیری نکن در این مرحله و همین‌ چیزهایی را که گفتم بنویس. اصلا کار سختی نیست. بیشتر بار روانی داره موضوع تا علمی بنظر بنده. چون نوشتن پیشنهادیه برای پایان‌نامه ارشد، کار خاصی نیست.
   باز هم سئوالی داشتید در خدمتتون هستم.

 29. فقط می خواستم از دلسوزی و پاسخگو بودن شما برای یادگیری و آموزش دانشجوها خیلی سپاسگزاری کنم. کاش همه اساتید مثل شما مهربان و دلسوز بودند.

 30. سلام خدمت دکتر فزونی. خیلی ممنون از مطالب مفیدی که در وبسایتتون گذاشتین بنده دانشجوی ارشد ریاضی کاربردی (گرایش تحقیق در عملیات ) ترم دوم دانشگاه شیراز هستم و واقعا سوالات زیادی درباره ی پایان نامه داشتم که تونستم در اینجا جواب هام رو پیدا کنم.
  لطفا اگر امکان دارد کمی درمورد استخدام اساتید توضیح دهید ؟ اگر بخواهیم استخدام شویم از کجا باید اقدام کنیم؟ داشتن چه مدارکی امتیاز محسوب میشود ؟ ایا با مدرک ارشد هم امکان استخدام هست یا فقط باید دکترا داشته باشیم ؟
  اگر هم امکانش هست درباره نحوه سرچ درباره ی مقالات در اینترنت هم توضیحی بدهید؟یعنی اگر من خواستم مقاله ای مثلادرباره ی بهینه سازی در اینترنت پیدا کنم باید دقیقا چه چیزی را سرچ کنم و چگونه خوب یا بد بودن مقاله را تشخیص دهم ؟
  باز هم از توضیحات شما تشکر میکنم.

  1. سلام خانم پرستو
   خوشحالم که مطالب برای شما مفید بودند. در مورد استخدام به صورت هیأت علمی یا به‌قولی استاد دانشگاه، در حال حاضر امکان استخدام با مدرک ارشد خیلی کمه، مگر در دانشگاه‌های کوچک در مناطق محروم. ولی اگر دکتری داشته باشید، سالیانه دوبار فراخوان استخدام از سوی وزارت علوم اعلام میشه و شما با دیدن آگهی و اعلام نیاز دانشگاه‌ها، می‌توانید محل مورد نظر رو انتخاب کنید، سپس اونها شما را برای برخی از مصاحبات علمی و عمومی دعوت می‌کنند و اگر همه چیز طبق روال پیش بره، فرد متقاضی بعد از مدت کوتاهی به عضویت هیأت علمی اون دانشگاه در می‌آید.
   در مورد مقاله، شما باید واژه‌های کلیدی رو جستجو کنید. بنظرم در این مورد به استاد راهنماتون مراجعه کنید و از ایشون به‌صورت حضوری این سئوال رو بپرسید، بهتر راهنمایی‌تون خواهند کرد. در مورد مقالهٔ خوب، عرض کنم اکثر مقالاتی که در مجلات ISI چاپ می‌شوند، از لحاظ کیفی خوب هستند ولی مجلات به اصطلاح تاپ و با پرستیژ رو از طریق وبسایت
   https://www.scimagojr.com
   می‌تونید بشناسید، هر چقدر اندیس اچ یک مجله بزرگ‌تر و چهارک یا به اصطلاح کورتل (quartile) مجله کوچک‌تر باشد، اون مجله تاپ‌تر هست. در این مورد هم بنظرم از استاد راهنماتون بخواهید که توضیحات بیشتر به‌شما بدهند.

   بدرود

 31. سلام استاد
  ،بنده دانشجویی ترم 2 ارشد فیزیک دانشگاه خواجه نصیر هستم .
  یه سوال دارم از خدمتتون …
  الان موعد انتخاب استاد راهنماست . اساتید هر کدوم تشریح کردن که تو چه زمینه ای کار میکنن … عده ای تجربی و در آزمایشگاه و عده ای تئوری و محدود به برنامه نویسی …
  خواستم از حضورتون بپرسم که به نظر شما پروژه رو تئوری یردارم یا عملی ؟
  تاثیر مثبت مستقیمی در مصاحبه دکتری داره اگر پروژه رو تجربی بردارم ؟

  1. سلام
   به نظر بنده تاثیری در ادامه تحصیل نداره، چون متاسفانه در فرایند پذیرش گرفتن در دوره دکتری، اندکی شانس دخیل هست، به‌عنوان مثال، شما تصمیم می‌گیرید که عملی کار کنید، اما وقتی می‌روید برای مصاحبه، اساتیدی که کارهای آزمایشگاهی و عملی انجام می‌دهند، ظرفیت‌شون پر هست و شما رو نمی‌توانند بگیرند. همین وضعیت می‌تونه در حالت نظری هم پیش بیاد.
   ولی کلا کارهای تئوریک کردن، ساده‌تر هست، از این جهت که عموما کار آزمایشگاهی نیاز به آزمایشگاه مجهز و وسایل و مواد داره که بعضا دانشجویان رو می‌بینم که برای تهیه وسایل آزمایش‌هاشون سردرگم هستند.

   بنظرم به هر کدوم بیشتر علاقمند هستی، اون رو انتخاب کن و سعی کن تو کارت عالی باشی، بقیه موارد و مسائل درست خواهند شد. خیلی اوقات ادامه تحصیل و استاد شدن و یا حتی دانشمند برتر شدن در جهان، اونقدر برات راحت پیش میاد که وقتی به پشت‌سرت نگاه می‌کنی، متعجب میشی و میگی چرا من؟!؟!؟!

   بازم اگر سئوالی داشتید، هستم خدمتتون.

 32. سلام آقاي دكتر وقتتون بخير من دانشجوي کارشناسي ارشدمهندسي صنايع هستم و تازه پروپوزالم تائيد شده و ميخوام شروع كنم به كارروي پايان نامم
  امكان داره راهنماييم كنيد از مدوم فصل شروع كنم به نوشتن؟
  چون همه ميگن اول رو مدلت كار كن و بعد از اجراي مدل و گرفتن نتايج شروع كن به نوشتن مقدمه و فصل ١تا ٥
  ولي من خودم فك ميكنم اول مقدمه و فصل دو را بنويسم بعد برم سر مدل ؟
  ممنونم از راهنماييتون

  1. سلام دوست عزیز Arz
   عرض کنم خدمتتون که چیزی که به شما گفتند کاملاً درست است، شما فرض کنید نشستید و فصل یک و دو رو نوشتید و بعد رفتید سراغ کار اصلی خودتون. ناگهان یک‌سری از موارد پیش میاد که نتیجه‌یِ مورد نظرتون رو نمی‌تونید بگیرید و اینجا چی میشه؟ باید بحث یا مدلتون رو اندکی تغییر بدهید، برای همین هم بهتره اول نتایج اصلی به‌دست بیاد و در پایان با توجه به آنها فصل‌های ابتدایی رو بنویسید. پیروز باشید عزیزم

  1. سلام
   پیدا کردن موضوعی که یک استاد کار می‌کند زیاد سخت نیست، بروید به کتابخانه دانشکده و پایان‌نامه‌هایی رو که سایر دانشجویان استاد شما کار کردند رو ببینید. وقتی که با کلید واژه‌ها و برخی از منابع در آن پایان‌نامه‌ها آشنا بشید، خودتون براحتی می‌توانید یک مقاله برای خودتون انتخاب کنید.

 33. هو الحق
  سلام استاد وقت بخیر
  استاد مطالب شما بسیار آموزنده بود، هرچند بنده پایان نامم رو نوشتم و دفاع کردم، بعضی از قوانین از دانشگاهی به دانشگاهی دیگر متفاوت است. مثلا من اسامی نویسندگان خارجی پاورقی نوشتم، داور گفت باید حذفشون کنی.
  در مورد پایان نامه ارشد من یک مقاله رو به طور کامل و با جزئیات تمام باز کردم (این مقاله جزء به روزترین مقالات تو اون سال بود)و من پیاده سازی هم داشتم.، بطوریکه اساتیدی که خوندن گفتن اثباتها عالی بوده، اما در واقع باز کردن مقاله نویسنده بود، حالا واقعا همین کار کافی بود یا باید در اون نوآوری هم ارایه می دادم؟ میشه از این پایان نامه مقاله درآورد؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. سلام عزیزم
   خدا قوت بابت اتمام کار پایان‌نامه‌تون.
   در مورد نظر داور با احترام باید عرض کنم این مورد که شما فرمودید، به دانشگاه مربوط نیست و جزو ساده‌ترین اصول نگارش متون فارسی هست، چه کتاب، چه مقاله و چه پایان‌نامه. کلاً سواد خیلی وقته رخت سفر بسته از سیستم آموزشی ما و باید بپذیریم که هرکس رفت یک دکتری گرفت و در دانشگاه استخدام شد، لزوماً یک استاد محسوب نخواهد شد.
   اما در مورد نوآوری که فرمودید، اگر توانش و وقتش رو می‌داشتید و می‌نوشتید، خیلی عالی می‌شد، ولی همین الان هم کار شما بی‌نقص و کامل هست، چون پایان‌نامه‌ی ارشد، روالش همینه. ولی اگر بخواهید از کارتون مقاله در بیارید، باید سعی کنید اندکی نوآوری داشته باشه و نتایجی رو بنویسید که حالات‌های قبلی رو تا حدودی بهبود ببخشد. هر چقدر نتایج قوی‌تر، شانس چاپ در مجله‌ی بهتر، بیشتر می‌شود.
   بدرود

   1. استاد راهنما ایراد نگرفتن ولی داور ایراد گرفتن و منم مجبور شدم حذف کنم. به هر ممنونم و بابت وقتی که گذاشتین و راهنمایی مفیدتون تشکر میکنم.

 34. سلام استاد
  ممنون از مطالب آموزنده تون.
  میخواستم بپرسم که حداکثر صفحات فصل یک پایان نامه که مقدمه و تعاریف اولیه است چقدر میتونه باشه،فصل سوم و چهارم پایان نامه مربوط به چی هستن و باز شده مقالات رو در فصل دوم باید بنویسیم؟
  من موضوع تحقیقم در حیطه رشته ام که ریاضی هست نیست به خاطر همین مطالب فصل اولم یکم بیشتر بشه

  1. سلام درسا جان
   ببینید عزیزم هیچ قانون نوشته شده‌ایی در مورد تعداد صفحات پایان‌نامه و یا فصل‌های آن وجود ندارد و چیزهایی که می‌گویند، عموماً نوعی قرداد هست که اساتید و سیستم در طول سال‌ها در اثر تجربه به اون رسیدند. اما من فقط یک نکته عرض کنم خدمتت که بین تعداد صفحات فصل‌ها، یک ارتباط منطقی باشه، بد نیست. مثلاً اگر پایان‌نامه‌ی شما صد صفحه است، نباید پنجاه صفحه‌اش رو به مقدمات اختصاص بدهید. اگر چهار فصل دارید، هر فصل تقریباً 25 صفحه حالا 5 صفحه کمتر یا بیشتر. شما باید کل مقاله‌ایی رو که باز می‌کنید در طول پایان‌نامه بگنجانید و لزومی نداره که همه‌ی مطالب را در فصل دوم بگذارید. اگر در پایان به نتایج جدیدی رسیدید که معمولاً در مقطع ارشد احتمالش کم هست، این نتایج رو در فصلی جداگانه قرار بدهید. در این فرایند حتماً از استاد راهنما و نظراتشون استفاده کنید. حرف آخر رو تقریباً ایشون می‌زنند.
   پیروز وبدرود

  1. سلام استاد وقتتون بخیر. من دانشجوی ارشد فلسفه هستم.
   میخوام بدونم که اگه برا نوشتن پایان نامم از مطالبی که با موضوع من مرتبط میشه و در پایان نامه های قبلا کار شده هست،
   میتونم با ذکر منبع ازشون استفاده کنم؟
   چون ممکنه بیشتر مطالبم از همونا باشه.ممنون

 35. سلام بنده فقط یک مشکل برای نوشتن پایان نامه ام دارم اینکه چگونه مطلبی که در یک مقاله نوشته شده و داخل پرانتز منبع آن ذکر شده را در پایان نامه ام بنویسیم ؟ آیا فقط عین همان مطلب ارا درج کنم و فقط به منبع اصلی آن اشاره کنم مانند همان مقاله یا باید به مقاله ای که آن مطلب را نوشته نیز به عنوان منبع اشاره کنم و اگر باید این کار را انجام دهم چگونه باید مطلب مورد نظر را بنویسم؟ چون مطالبی که بنده می خواهم در پایان نامه ام بنویسم همه از داخل مقالات جمع اوری شده و نمیدانم که چگونه رفرنس دهی کنم البته منظورم داخل متن پایان نامه است نه در قسمت منابع. لطفا بنده را راهنمایی کنید ممنون از مطالب خوبتون.

  1. سلام احمدی عزیز:
   یکی از اهدف نگارش پایان‌نامه‌ی ارشد این است که، کسی که کار شما رو می‌خواند، براحتی بتواند بر موضوع تسلط پیدا کند. پس بنظر من، تا حد امکان توضیحات کامل و دقیقی بنویسید و در پایان منابع را هم قید بفرمائید که خوانندگان احتمالی آینده، دچار ابهام و سردرگمی نشوند. ولی اینکه چه مطالبی رو باید ارجاع بدهید و چه مطالبی رو باید بنویسید، تقریباً هنر شماست در نگارش پایان‌نامه. البته در این زمینه استاد راهنما کمکمتون خواهد کرد. ولی من بعنوان آخرین نکته یک مطلبی رو بشما عرض کنم، کلاً حساس نباشید، هر جور که راحتید بنویسد کار رو و اجازه بدهید نوشتن تمام بشود. در هنگام تایپ یا در مراحل آخر، این ایرادات نگارشی به حداقل خواهد رسید. معمولاً برخی از افراد، هر مطلبی را نتوانند باز کنند یا بفهمند، ارجاع می‌دهند. این تقریباً یک قانون نانوشته شده در کار پایان‌نامه، ولی شما سعی کنید تا حد توان، تمام مطالب رو، البته اگر به حجیم شدن کار منجر نشه، بنویسید. امیدوارم تونسته باشم راهنماییتون کنم. بدرود

 36. باسلام و تشکر از استاد خوب و مطالب خوبشون، من کامل مطالب تون را خوندم، استفاده کردم، ترم 4 هستم تا 20 رور دیگه باید پروپوزال را ثبت کنم ولی تازه شروع کردم چون شاغلم ولی پایان نامه های مرتبط با حوزه مورد علاقه و رشته ام را میبینم سعی میکنم موضوعی را انتخاب کنم و روش کار کنم (یکی دو مقاله بیس) امیدوارم بتونم زود نتیجه بگیرم اگر نیاز بود کمک میگیرم استاد عزیز.

  1. سلام فرود جان
   انشاا.. که به‌قول خودتون زود بتونید نتیجه بگیرید، ولی توصیه می‌کنم که سعی کنید از انجام کار لذت ببرید و خیلی عجله نکنید. هر سؤالی داشتید، من در خدمتتون هستم، بدرود

 37. با سلام خدمت استاد گرامی جناب آقای دکتر فزونی
  شرمنده من ترم ۳ مهندسی فناوری اطلاعات هستم و میخواهم پایان نامه رو شروع کنم ..ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که موضوع رو چطور انتخاب کنم

  1. سلام مسعود جان
   متاسفم بابت داشتن چنین استاد راهنمایی. بنظرم رزومه‌ی استادت رو ببین تا اینکه بفهمی راجع به چه مسائلی کار پژوهشی کرده قبلاً. بعد با توجه به کلید واژه‌های این مقالات، خودت چندتا مقاله از اینترنت بگیر و بخوان تا اینکه تا حدودی با موضوعات مختلف آشنا بشی. یا اینکه برو کتابخانه‌ی دانشگاه و چندتا پایان‌نامه‌ی کار شده که استاد راهنمای شما هم بخشی از کار بوده رو بگیر و یک بررسی سطحی بکن، تا اینکه کلیت کار دستت بیاد. این فرایند تا حدودی چندتا مسئله بهت معرفی خواهد کرد. البته اگر دانشجویان دکتری در دانشگاه‌ شما هستند، از آنها هم راهنمایی بگیر، اونها هم خیلی خوب می‌توانند کمکت کنند. من همین‌ها به ذهنم می‌رسد. بعضی اوقات دانشجوها سؤالاتی می‌پرسند که چون من زیاد از شرایط و سوادشون نمی‌دونم، نمی‌تونم بهتر و بیشتر راهنمایی‌شون کنم. موفق باشید عزیزم، بازهم سؤالی داشتی مطرح کن، اگر بتونم راهنمایی‌-ات خواهم کرد، بدرود

 38. سلام..یه سوال داشتم اگر در پرو پوزالم به نکته ای اشاره بشه مثلا بگیم که میخواهیم فلان کار را پیاده سازی کنیم ولی در ضمن کار متوجه بشیم که امکان این پیاده سازی وجود ندارد و در حال حاضر فقط میتوان مدل سازی و تحلیل کرد درهنگام دفاع با چه مشکلی مواجه خواهیم شد؟ کل پایان نامه رد میشه و نمره قبولی از دفاع رو نمی گیریم؟

  1. سلام عزیزم؛
   اصولاً باید در پایان‌نامه‌تون چنین چیزی باشد، یعنی اون پیاده‌سازی که در پیشنهادیه گفتید، ولی اگر بخواهم غیرعلمی حرف بزنم و چیزهایی رو که دیدم بگویم، داوران محترم اصلاً به خودشون زحمت نمی‌دهند که پیشنهادیه رو با کار نهایی تطبیق بدهند و بخواهند رد کنند کارتون رو. پس با استاد راهنمات هماهنگ باش و همین مسیر رو برو، اگر فهمیدند، به استاد راهنمات اشاره کن که سر و ته قضیه رو جمع کنه. اگر استاد راهنمات این خاصیت رو نداره، روزه‌ی شک‌دار نگیر و پیشنهادیه‌ات رو عوض کن. پس حرف آخر در این مسئله رو استاد راهنمات خواهد زد، موفق باشی عزیزم.

 39. یک خبر خوب
  مطابق بندهای آمده در “آیین نامه دوره کارشناسی ارشد” می توان به جای پایان نامه واحد های درسی برداشت و مدرک کارشناسی ارشد را دریافت نمود.
  بند 25 آیین نامه های سال های مختلف که براحتی می‌توانید در گوگل آنها را جستجو و بیابید.

 40. سلام وقت بخیر
  سپاسگذارم از سخاوتمندیتون برای نشر اطلاعات و یافته هاتون استاد.
  من دانشجوی ارشد معماری هستم.عنوان پایاننامم طراحی دانشکده هنری با رویکرد ارتقای عملکردهای شناختی هست.که طی اون تحت شرایط دو دمای مختلف سیگنال های مغز رو با دستگاه eegمورد بررسی قرار دادیم و از یک تعداد نمونه اماری ازمایشگاهی. در مرحله اول استاد گفتن خودم به دنبال مقاله علمی پژوهشی معتبر بگردم که نزدیک به متد ما باشه و برای سالهای اخیر باشه. در نهایت 30 تا از این مقالات مورد تایید استاد قرار گرفت.همه هم برای سال 2019-18 بودند.گفتن تمام مقالات رو ترجمه کنم به طور کامل. و برای هرکدوم در یک ورقه بنویسم که هر جمله چکیده مربوط به چی هست و از مقدمه تا اخر رو هر پاراگراف مربوط به چی هست رو بنویسم.الان تمام این کارهارو انجام دادم. میخام شروع کنم پایاننامه رو بنویسم.نمیدونم باید از چه بخشهایی از مقالات(مثلا مقدمه,یافته ها, نتیجه گیری,….)باید تو چه جاهایی از پایاننامه استفاده کنم.از بین این 30 تاهم 10 تاش متغییر وابسته و مستقلشون عینا مثه عنوان مقاله فارسی و پایاننامه منه. چنتا از مقاله هاهم مروری 2018-19 هستن.حتی نمیدونم باید مثلا تیترهارو از تو اینها پیدا کرد بعد رفت تو نت گشت مطالب درمورشون پیدا کنم یا چی؟بعد بجز این مقالات ایا من برای محتوا تو پاراگراف های پایاننامم نیاز به مقالات فارسی دارم یا حتی کتاب ,یا محتوای همینها کافیه برا نوشتن مقاله فارسی و پایاننامه؟حتی گفتن خودت ببین اینا چطورین برو مقدمه چکیده و متد مقاله فارسیت رو بنویس.مثلا باید مطالب مقدمه مقالم رو از نتایج این مقالات بنویسم یا مقدمه اینا؟
  مثلا الان تیترهای فصلهای پایاننامم رو از تو این مقالها پیدا کنم؟مثلا برای فصل دوم:مبانی نظری و ادبیات پژوهش.بعد محتوای پاراگرافاشو از مقدمه اینا برداشت کنم و بنویسم و رفرنس بدم؟

  1. سلام دوست عزیز:
   انتخاب عنوان فصل‌ها کاملاً دست خود شماست، می‌توانید حتی عناوینی انتخاب کنید که در هیچ کدام از این 30 مقاله وجود نداشته است. کلیدواژه‌ها رو براحتی می‌توانید از داخل این مقالات انتخاب کنید و تعاریف و متدها رو در فصل اول پایان‌نامه بنویسید. فصل دوم به بعد رو اختصاص بدهید به محتویات مقالات، ولی توصیه می‌کنم یک الی دو مقاله رو مد نظر قرار دهید. 30 مقاله برای پایان‌نامه کار عجیبی هست که بنده تابحال ندیدم، حداقل در رشته‌ی تخصصی خودم یعنی ریاضی. در قسمت منایع هم طبیعتاً از هر چیزی در هر منبعی استفاده می‌کنید، باید اون منبع رو ذکر نمائید.

 41. با سلام و خسته نباشید . چقدر باجملاتتون استرس رو کم کردید. متاسفانه پایان نامه ارشد برای دانشجویان یک غول شده . البته تقصیری هم ندارند چون آگاهی ها کم هست و اساتید زیاد وقت نمیزارن. ممنون از معرفی سایتتون /خیلی کمکم کرد.

  1. سلام سمیه جان. بله متاسفانه اساتید وقت نمی‌گذارند، دانشجوها هم از ایشان کار نمی‌خواهند، این باعث میشه که فرایند نگارش، چیز طاقت‌فرسایی میشه ولی اصلاً نیست.

 42. سلام دکتر جان بنده دانشجو کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار هستم ،سوالم اینه برای نوشتن تعاریف و توضیح الگوریتم ها و ….. ایرادی نداره با مراجعه به کتابخانه دانشگاه و خواندن دیگر پایان نامه ها این مطالب رو بنویسیم ؟؟البته همراه با رفرنس
  و سوال دیگه اینکه آیا ما باید همون رفرنسی که در اون مقاله زده شده رو بزنیم یا رفرنس ما میشه خود اون مقاله؟؟؟
  و سوال سوم آیا اینکار در همانند سازی مقاله مشکل ساز نیست؟؟؟

  1. سلام حامد جان،
   سؤال اول؛ اصلاً مشکلی نداره، چون شما صادقانه ارجاع میدهید.
   سؤال دوم؛ مراجع داخل مقاله را بابد بیاورید، البته این کاملاً دست خودتون و نظر استاد راهنماست.
   سؤال سوم؛ تا حدی همانندی در همه‌ی پایان‌نامه‌ها و حتی رساله‌های دکتری وجود دارد، پس خیلی نباید نگران باشید. اون افرادی که کلاً کپی می‌کنند، آنها فقط در معرض خطر هستند.
   در پایان؛ پایان‌نامه نوشتن کلاً کار راحتی هست، یک جاهایی هم خلاقیت‌های خودت رو در اون اعمال بکن، حتماً نباید در چهارچوب کارهای قبلی باشه. سخت‌نگیر، ولی دقیق و علمی کار بکن، خیلی زود تموم خواهد شد عزبزم.

  1. سلام
   برای نوشتن مقاله اول شما نیاز به یک سؤال دارید که بر مبنای اون مقاله‌تون رو بنویسید. این سؤال را یا باید خودتون مقاله زیاد بخوانید و پیدا کنید، یا استاد راهنماتون و یا کسی که در اون حوزه مدتهاست کار کرده، سؤال رو بشما بدهد. پس اگر دانشجو هستید، به استاد راهنماتون مراجعه کنید و در غیراینصورت باید هفته‌ایی حداقل ده مقاله رو مطالعه کنید تا بعد از مدتی، شاید یکماه یا یکسال، بتونید خودتون یک مقاله‌ی تقریباً خوب بنویسید. موسساتی هستند که ایده می‌فروشند، ولی اصلاً توصیه نمی‌کنم، فقط پولتون رو دور می‌ریزید.

  1. بله، شما باید کاملاً به پایان‌نامه و مقالاتی که در اون کار کردید مسلط باشید تا بتونید سؤال خوبی ازش استخراج کنید و بعد بر مبنای اون مقاله رو بنویسید. بهترین و ساده‌ترین راه هم استاد راهنماست. اگر این کاره باشه، بقول معروف سه سوته، شما رو در مسیری قرار می‌ده که اگر خودت بخواهی تنهایی بری، شاید یکسال یا بیشتر طول بکشه.

 43. سلام .وقتتون بخیر
  اگر موضوعی رو که انتخاب کردم مقاله بیس نداره چطور پایان نامه بنویسم؟موضوع هم تایید شده

  1. سلام مهسا جان
   باید از استاد راهنماتون اینگونه سئوالها رو بپرسید. ایشون وظیفشون هست که راهنماییتون کنند. چون امکان داره چیزی که من الان به شما بگم مد نظر استاد راهنما نباشد و هر کاری که انجام بدهید، از بین برود.

 44. سلام آقای دکتر
  یه مشاوره میخواستم
  من میخوام واسه آزمون دکترا شرکت کنم ولی اصلا رزومه کاری خوبی ندارم منظورم مقاله هست ارشدم رو دانشگاه خواجه نصیر خوندم. میخواستم بدونم واسه مصاحبه و قبولی باید چ ویژگی ها و امتیازاتی داشته باشی؟ ممنون میشم اگه یه راهنمایی کنید؟

  1. سلام یوسف جان
   اگر نمراتت خوب باشه و یه مدرک زبان داشته باشی، اینها برای بعضی از اساتید خیلی مهمه و میتونی نمره‌ی خوبی ازشون بگیری. ولی از همه‌ی اینها مهم‌تر آماده بودنت در روز مصاحبه است. اینکه چه سؤال‌هایی بپرسند و چطور جواب بدی. پس قبلش کاملاً آماده باش.

 45. سلام
  اینجانب سال 94 فوق لیسانس مدیریت اجرایی شاخه استراتژیک را به اتمام رساندم و 8 سال سابقه ی مدیریت فروش در یک فروشگاه زنجیره ای را دارم و اطلاعات بسیار خوب و کاربردی در طی این دوران کسب نموده ام و بسیار علاقمندم شروع به نگارش مقاله isi نمایم و نیاز به استاد راهنما دارم – با توجه به اینکه دانشجو نیستم چطور می تونم استاد راهنما و یا منتور داسته باشم ؟
  پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگذارم .

  1. سلام آزاده عزیز،
   باید به دانشگاه یا دانشجوهای دکتری وصل بشید تا بتونید مقاله آی.اس.آی بنویسی. درغیراینصورت تقریباً محاله. بنظرم میتونی به این موسساتی که پول میگیرن، مقاله مینویسن زنگ بزنی و بخواهی که یک شخص رو که در رشته‌ی خودت، دکتری داره، بهت معرفی کنن. البته اگر ایده داشته باشی، میتونی به اساتید مختلف ایمیل بزنی و دعوتشون کنی که کار پژوهشی مشترک انجام بدین، بالاخره یکی می‌پذیره.

 46. سلام و عرض ادب
  استاد بینهایت از مطلب شما و همچنین پاسخهاتون به تک تک سوالات لذت بردم. اگر اجازه بفرمایید بنده هم سوالی داشتم. من بخش شرح و بیان مسئله را در پروپوزال تموم کردم در حالی که تا مدتی پیش نگرانش بودم. اما در حال حاضر دقیق نمیدونم در بخش پیشینه پژوهش چه تعداد منبعی رو باید مطرح کنم! خواستم بدونم نظر شما چیست و این رو هم بفرمایید که در کل اساتید داور چه مقدار روی پروپوزال حساس هستند. چون ترم 3 هستم و کمی نگرانم تصویب پروپوزال به درازا بکشه. سپاس از حضرتعالی

  1. سلام محمد رضای عزیز
   هر تعداد که در مقاله و کارت ازشون استفاده کردی. اصلاً داورها روی چنین چیزهایی حساس نمی‌شوند، مگر اینکه خودت با رفتارت حساسشون کنی. زودتر بنویس و بده به استاد راهنمات. بزار اون هم کمی بابت این موارد استرس بکشه. خیلی سخت نگیر و راحت باش. خیلی ساده تر از اونی که فکرش رو کنی تموم میشه

 47. سلام بر دکتر بزرگوار.
  اقای دکتر من از سایت بسیار خوبتون خیلی مطالب آموزنده یاد گرفتم. با وجود اینکه رشتم هیچ ارتباطی با حوزه تخصصی شما نداره ولی مطالبتون خیلی برایم مفید واقع شد. ان شاء الله خداوند طول عمر با عزت بهتون بده. من کاری از دستم بر نمی آد برای تشکر. فقط برای تان چند رکعت نماز می خوانم . خیلی ممنون

 48. سلام و عرض ادب جناب آقای دکتر، ببخشید یک سوال داشتم؛ من پایان نامم فصل چهارم نوشتم ولی حقیقتاً اصلا نمیدونم کافی هست یا نه از طرف دیگر هم استاد راهنمام چندان در جریان کار نیستند و هر دفعه صحبت می کنیم احساس می کنم که کلا اون چیزی که تو ذهن من بوده تو ذهن ایشون نبوده (به نظرم اصلا پروپوزالم نخوندن)، به همین دلیل میخوام خیلی زود پایان نامه رو تموم کنم( نتیجه گیری بنویسم) براشون بفرستم تا فرصت اصلاح و دفاع رو از دست ندم ، سوالم اینکه به نظرتون پایان نامه باید در ایده ال ترین شرایط ممکن برای استاد فرستاده شه (مثلاً زمانی که فکر کنیم از هر لحاظ کار تمومه) یا اینکه نباید سخت گرفت، زود تر بفرستم بزارم استاد ایراداشو بگیره . خیلی استرس دارم حقیقتاً اصلا دیگه نمی تونم خوب بنویسم دوست دارم زود تر بفرستم استاد بخونه. خیلی ممنون

  1. سلام علی جان:
   قطعاً استاد شما هم باید سهمی در ویرایش و سایر امور پایان‌نامه داشته باشند. پس همین امروز براشون کل کاری رو که کردی ارسال کن و زیاد سخت نگیر. سعی کن زودتر کارت رو جمع و جور کنی و دفاع کنی. پایان‌نامه‌ی ارشد، خیلی چیز مهمی نیست، فقط یک پلی هست بین کارشناسی و رساله‌ی دکتری. برای همینم خیلی‌ها جدی نمیگیرنش. ولی سعی کن از استادت کار بکشی، این دست خودته که چقدر از ایشون بخواهی. اگر چیزی نگی، قطعاً ایشون هم دنبال شما نمی‌یاد. ولی هر چی بیشتر مراجعه داشته باشی به ایشون، طبیعتاً برای شما مجبور خواهند شد وقت بیشتری رو تخصیص بدهند. بدرود عزیزم

   1. یک دنیا ممنون از راهنمایی تان جناب آقای دکتر بزرگوار . خدا خیرتون بده.

 49. سلام و عرض ادب مجدد استاد فزونی بزرگوار؛ ببخشید من یک موضوعی ذهنمو درگیر کرده و اونم اینکه من الان پایان نامم رو تا فصل 4 نوشتم و فرستادم برای استاد راهنما که بخونن و نظراتشون بدن. ولی نمی دونم برای استاد مشاورم الان بفرستم همین 4 فصل رو یا بزارم نتیجه گیری هم بنویسم به همراه اصلاحات استاد راهنما، بعدش بفرستم برای مشاور؟ حقیقتش اینکه نه استاد راهنما و نه مشاور هیچکدام پروپوزال بنده رو نخوندن و فقط موضوع رو می دونن یک اطلاعاتی هم در مورد روند کارم دارن. همین. به همین دلیل خواستم نظر شما استاد گرامی رو بدونم . خیلی مممممنون از لطفتان

  1. سلام مجدد علی
   لازم نیست. بزار استاد راهنمات بخونه و زود جمع و جور کنی کارت رو. یکهو دیدی از شانست، مشاور گیر داد بکارت، حالا برو بشین ایرادات رو برطرف کن.

     1. سلام و عرض ادب مجدد جناب آقای دکتر
      ببخشید دوباره مزاحم میشم استاد. من 4 فصل از پایان نامه را برای استاد راهنمام فرستادم و پس از گذشت یک هفته، ایشون فرمودن که به علت مشکلاتشون نتونستند نگاه کنند پایان نامه رو، و گفتن در طول تابستان می خونند، من حقیقتاً تا شهریور ماه فرصت دارم، در غیر اینصورت با توجه بورسیه بودن و شرایط دانشگاهم باید هزینه تحصیل رو پرداخت کنم و از طرف دیگر شانس استخدامم رو هم از دست میدم، مشکل اینکه به نظرم استاد راهنما ممکنه کمی طول میکشه پایان نامه رو بخونن، به نظرتون با توجه به شرایط بهتر نیست برای استاد مشاورم هم بفرستم که لااقل زمان هدر نره ؟ چون استاد مشاورم به نظر خیلی با نظمه. ببخشید دوباره مزاحمتون شدن حقیقتش از یک طرف می ترسم هی بخوان ایراد بگیرن و از طرف دیگر هم میگم زمان از دست میره و دیگه فرصتی نمیمونه. خیلی ممنون

     2. سلام. صد در صد بده به استاد مشاور. زمان خیلی مهمه ولی در کل استرس نداشته باش. حتی بدون اینکه استادت هم بخونه میتونی تا شهریور دفاع کنی عزیزم. تو فقط کار خودت رو درست انجام بده

 50. عرض سلام و ادب و احترام دکتر فزونی بزرگوار؛ استاد عزیز با راهنمایی شما، من چهار فصل از پایان نامه را برای استاد مشاورم فرستادم، ایشان هم لطف کردند در سریع ترین زمان ممکن، آن را خوانند و اعلام کردند که خیلی پایان نامه خوبی است، البته چند تا خطاهای نوشتاری را هم برای بنده تصحیح کردند و همچنین گفتند چند نکته را در مبانی نظری می توانی اضافه کنی، خداروشکر کار راحتی است و در حال انجامش هستم. استاد شرمنده که دوباره مزاحمتون میشم ولی برای سوال پیش اومده که به استاد راهنما بگم که مشاورم خوندند پایان نامه را و اینکه گفتند خیلی خوبه؟ و اینکه مواردی که مشاور گفتن اعمال کنم به قدری تخصصیه که استاد راهنما به هیچ عنوان متوجه آنها نخواهند شد. از این رو به نظرتون نسخه اصلاح شده رو بفرستم برای راهنما یا نیازی نیست؟ خداوند خیرتان بدهد استاد عزیز. ای کاش نسل استادانی مثل شما و استاد مشاور بنده زیاد شود که اینگونه برای دانشجویان ارزش قائل می شوید.

  1. سلام علی جان
   بله به استاد راهنمات بگو، هیچ مشکلی نداره. خوشحال هم خواهد شد که کاری رو که قرار بود ایشون انجام بده، همکارش انجام داده. خواهش میکنم

 51. سلام و درود جناب آقای دکتر فزونی بزرگوار امیدوارم سلامت باشید . غرض از مزاحمت همیشگی ،استاد عزیز یک سوالی داشتم، ببخشید من در پایان نامه ام برای ارجاع درون متنی اسامی لاتین را به فارسی نوشتم و لاتین آن را در پانویس نوشته ام، سوالم اینکه در صورتیکه به یک منبع در طول پایان نامه چند بار ارجاع داده شود، ایا در هر بار لازم است که در پانویس ارجاع لاتین اسم را بیاوریم و یا در طول پایان نامه فقط در مرتبه اول لازم است که پانویس لاتین اسم زده شود؟ خیلی ممنون از لطف و بزرگواریتان

 52. سلام وقتتون بخیر جناب دکتر فزونی
  دانشجو ارشد نرم افزار ترم سه هستم حوضه کاری استاد اهنمامم فضای مجازی هست تا آخرای آبان باید پروزال آماده کنیم خودم علاقه دارم علم داده کار کنم که آموزش های عالی شما تاثیر زیادی در انتخابم داشته که از شما تشکر فراوان دارم.
  حوضه ای که علاقه دارم روی دادهای روانشناسی کار کنم طبق تحقیقاتی که انجام دادم علاقمند شدم به کاربران چگونه از شبکه های اجتماعی در دوران اپیدمی استفاده کرده اند و خواهند کرد به عنوان مثال میتوان جهت تبلیغات هدفمند، کسب کار، تشخیص افسرگی کاربران و موارد دیگر پی برد اما نمیدانم این موضوع چقدر قابل پیاده سازی هست؟
  سرچ هایی که تا الان شده به نتیجه مطلوبی نرسیدم و کاملا سردرگم شدم در انتخاب موضوع. استاد راهنمامم فقط میگن سرچ کن و راهنمایی دیگری نمیکنند اگر شما نظرتون در مورد این موضوع بگید و راهنمایی کنید ممنون میشوم

  1. سلام فاطمه جان
   اگر در یوتیوب بچرخی شاید ویدیوهای خوب در این خصوص پیدا کنی، البته من خودم شبکه‌های اجتماعی کار نکردم و دقیقاً نمی‌دونم. اگر ویدیو پیدا نکردی، . یک کتاب در خصوص تحلیل شبکه‌های اجتماعی که به فارسی هم ترجمه شده رو بگیر و کامل و باحوصله بخون. حداقلش اینه که در این کتاب، چندتا منبع و رفرنس خوب پیداخواهی کرد. بعد از این مرحله متمرکز شو روی علاقت. پس اول کلیت کار رو بخون بعد برو تو فاز پیاده‌سازی.

 53. ممنون از راهنماییتون استاد
  بنظر شما در مدت زمان یک ماه میشه پروپزال آماده کرد؟
  استاد نمیدونم خودمو به زمان ارائه پروپزال برسونم یا خیلی بیشتر به موضوع اهمیت بدم خیلی نگرانم دچار سردرگمی شدم نظر شما چیه بنظرتون چه کای بهتره انجام بدم؟
  از نظر ترند بودن موضوع لطفا نظرتون میگید؟

 54. وقت بخیر
  آیا کسی هست که در راستای تحقیق مطالب را در اختیارش بزاریم و نگارش رو فقط انجام بده؟ آدم و مرکزی معتبر

 55. ممنون از مطالب خوبتون به نظرتون برای انجام رساله دکتری تو رشته مدیریت از چه روشی میتونم موضوع خوب انتخاب کنم؟

  1. سلام سحر جان. باید از استاد راهنمای خودت یا کسی که در این رشته دستی بر آتش دارد بپرسی. من چون رشته‌ام ریاضی هست، هر چیزی به شما بگویم، غیر تخصصی هست و شاید گمراه هم بشی. امیدوارم چنین شخصی رو خیلی زود پیدا کنید

 56. سلام خیلی تصادفی با این سایت آشنا شدم….از اینکه آقای استاد فزونی با دقت و حوصله و خالصانه جوابگو سوالات بودند به وجد آمدم و خوشحال شدم که هنوز کسانی هستند که بدون چشم داشت از روی انسانیت به دیگران راهنمایی های مفید در اموری که به آن مسلط هستند را دارند….
  من هم کارشناسی ارشد حسابداری و در مرحله پایان نامه هستم….راستش نه پول هنگفت سپردن کار به دیگران را داشتم و نه این کار را تایید میکنم چون کلا اعتماد به نفس را زیرسوال میبره….با مراجعه به پایان نامه های آماده و مقالات تا فصل 3 پیش رفتم…که البته استاد راهنما نظر خاصی نداد و فکرکنموقت هم برای بررسی نگذاشته اند و فقط گفتند فصلهای دیگر را همآماده کنم….. ولی فصل 4 را باید از صاحبنظر اینکار کمک بگیرم جهت تحلیل آماری وو استخراج اطلاعات از سایت کدال
  اگرممکنه من را برای یافتن تحلیل گر اماری در پایان نامه رشته حسابداری بفرمایید … اگر تحلیلگر آماری آگاه و منصف در این حیطه میشناسید ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام ندا جان
   خواهش می‌کنم عزیزه من. کار خوبی می‌کنی که خودت سعی بر نوشتن پایان‌نامه داری. در خصوص تحلیل‌گر آماری منصف، با شماره‌ی زیر، آقای خیرگو تماس بگیر و بگو فزونی شماره‌ی شما رو دادند. آدم باسواد، خوب و منصفی هستند
   09393729930

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *