انتخاب رشته کارشناسی‌ ارشد در رشته ریاضی

فهرست مطالب

این نوشته در تاریخ 22 آبان‌ماه 1401 بروزرسانی شده است!

در بروزرسانی‌های اخیر، پی‌نوشت‌هایی به انتهای مقاله افزوده شد

چرا انتخاب رشته کارشناسی‌ ارشد؟

این روزها با توجه به اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد، بسیاری از دانشجویان در رشته ریاضی به بنده مراجعه و در مورد انتخاب رشته کارشناسی‌ارشد مشاوره می‌خواهند. از این رو تصمیم گرفتم در چند سطر، نظر کلی خودم را در مورد این مهم بنویسم.

به نظر بنده دانشجویان را به دو دسته باید تقسیم کنیم؛

1- افرادی که فقط قصد دارند مدرکی بگیرند و وارد بازار کار شوند.
2- افرادی که قطعاً بدنبال ادامه تحصیل هستند و مخصوصاً نیم‌نگاهی به رفتن به دانشگاه‌های معتبر دنیا را دارند.

دانشجویان دسته‌ی اول باید چه کنند؟

به عقیده من، دانشجویان دسته اول تنها باید رشته خوب را مد نظر بگیرند و به سطح دانشگاه و بزرگی و کوچکی شهری که دانشگاه در آن قرار دارد اهمیتی ندهند. به‌عنوان مثال رشته ریاضیات مالی که تقریبا یک دهه وارد کشور شده، رشته خوبی است و بازار کار نسبتاً خوبی دارد. اگر دانشجو بین رشته جبر در دانشگاه‌های تهران و رشتهٔ ریاضی مالی یکی از شهرستان‌های کشور که هم بسیار کوچک است و هم تازه تاسیس، تردید دارد و از دسته اول است، قطعا انتخاب دوم، یعنی رشته ریاضی مالی در شهرستان بسیار بهتر است. این دسته از دانشجویان در دفترچه انتخاب رشته باید به ترتیب اولویت رشته پیش بروند و شهر را خیلی در اولویت قرار ندهند، به عنوان، بعد از رشته‌ی علم داده که بتازگی وارد دانشگاه‌های کشور شده و بسیار کاربردی و عالیست، رشته‌های ذیل برای دانشجویان این دسته، لیست اولویت‌بندی خوبی می‌باشد:

1- ریاضیات مالی
2- تحقیق در عملیات
3- محاسبات نرم
4- آموزش ریاضی
5- رمز و کدگذاری
6- هندسه
7- ریاضیات کاربردی
8- آنالیز عددی
9- آنالیز
10- جبر

البته توجه کنید که در لیست فوق، سطح رشته و تعداد فارغ‌التحصیلان در نظر گرفته شده. گمان نکنید که رشته جبر رشتهٔ خوبی نیست و آموزش ریاضی بسیار بهتر است. رشتهٔ جبر نسبت به رشته‌های ماقبل خود، سخت‌تر است و اندکی تعداد فارغ‌التحصیلان در این رشته نسبت به بقیه گرایش‌ها بیشتر می‌باشد. البته لازم به ذکر است که این تعداد در حال کاهش است و قطعاً در دههٔ آتی تعداد نفرات در این رشته کاهش چشمگیری پیدا خواهد نمود و این شاید نکتهٔ مثبتی برای آیندهٔ این رشته و فارغ‌التحصیلان آن باشد. به‌هرحال لیست فوق کاملاً پیشنهادی است.

انتخاب رشته کارشناسی‌ارشد
یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های زندگی، انتخاب رشته‌ی خوب است.

دانشجویان دسته‌ی دوم چه باید بکنند؟

اما در مورد دسته دوم از دانشجویان، باید عرض کنم که این دانشجویان باید قطعا اولویت شهر و دانشگاه را در نظر بگیرند. ضرب‌المثل معروف خودم را که مرتباً سرکلاس‌هایم به دانشجویان عزیزم می‌گویم این است “ماهی در دریا می‌شود نهنگ، ماهی اگر در رودخانه بشود نهنگ، زود می‌میرد“. من خودم به این ضرب‌المثل ایمان راسخ دارم. در شهرها و دانشگاه‌های بزرگ، افراد بزرگ بسیار زیادی را ملاقات خواهید نمود و اگر قصد ادامه تحصیل و احیاناً رفتن به دانشگاه‌های درجهٔ یک دنیا را داشته باشید، بهتر در جَو و فضا قرار خواهید گرفت و بهتر راهنمایی خواهید شد، اما این شرایط در دانشگاه‌های کوچک‌تر و شهرهای کوچک کمتر است و یا اصلاً وجود ندارد.

به نظر من اگر دانشجویی قصد ادامه تحصیل دارد، رشتهٔ جبر در دانشگاه خوارزمی یا دانشگاه تهران و یا تربیت مدرس، بسیار بهتر است از رشتهٔ ریاضی مالی در دانشگاهی در شهرستان. به نظر بنده بهترین حالت برای این دانشجویان اول اولویت شهر است و بعد رشته. هرچند توصیه می‌شود که اگر رتبه خوبی کسب نموده‌اید حتماً از اساتید مشورت بگیرید که بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید، هم دانشگاه خوب و هم رشته خوب.

نکته‌ی مهم:

دانشجویان دستهٔ دوم، حتماً از ترم‌های آغازی باید به فکر امتحان IELTS یا TOEFL-IBT باشند که یکی از مهمترین پیش‌نیازها برای گرفتن کمک‌هزینه تحصیلی و پذیرش از دانشگاه‌های مطرح دنیا یکی از این دو نوع آزمون زبان می‌باشد. معمولاً استرالیا و کشورهای اروپایی IELTS و کانادا و آمریکا TOEFL-IBT را به عنوان پیش‌نیاز برای بررسی پرونده شما قبول می‌کنند.

به‌هرحال نکات فوق وحی نازل شده از سوی خداوند نیست و تنها پیشنهاد است، امیدوارم تا حدودی در تصمیم‌گیری به شما عزیزان کمک نماید. در صورتی که هر سئوال و مشاوره‌ایی در زمینه‌ی انتخاب رشته کارشناسی‌ارشد داشتید، می‌توانید از صفحهٔ “تماس با من” استفاده نمائید و یا در قسمت نظرات، سئوال‌تان را مطرح نمائید. سعی خواهم نمود در اسرع وقت پاسخ شما را بدهم.

پی‌نوشت: یکی از جدیدترین گرایش‌ها در رشته‌ی ریاضی کاربردی در مقطع کارشناسی ارشد، گرایش «علم داده» است که اخیراً در دانشگاه شهید بهشتی، دایر شده است. در حال حاضر، بهترین گرایش در ریاضی، از لحاظ بازار کار و درآمدزایی و آینده‌ی شغلی، این گرایش است. در اینجا راجع به علم داده اندکی توضیح داده‌ام.

پی‌نوشت 2 (31 شهریورماه 1401): تعداد دانشگاه‌هایی که در حال حاضر در کشور این رشته (علم داده) را راه‌اندازی کرده‌اند بسیار بیشتر و شرایط ورود راحت‌تر نسبت به قبل شده است. برخی از دانشگاه‌هایی که این رشته را دارند به شرح ذیل می‌باشند: 1- تربیت مدرس 2- دانشگاه شاهد 3- دانشگاه خواجه نصیر 4- دانشگاه صنعتی اصفهان 5- دانشگاه خلیج فارس 6- دانشگاه فردوسی مشهد 7- دانشگاه یزد 8- دانشگاه بیرجند و این لیست کماکان بروز خواهد شد.

پی‌نوشت 3 (22 آبانماه 1401): با توجه به نظرات دانشجویان رشته‌ی علم داده، متاسفانه اساتید زیاد سواد عملی در این رشته ندارند. پس باید همزمان خودتان بدنبال انجام کارهای کوچک و مختلف باشید تا بتوانید تجربیات خوبی کسب کرده و سپس وارد پروژه‌های خوب شوید. داستان دایر نمودن رشته در کشور بسیار عجیب است. اساتیدی که عمومن سواد کار میدانی خوبی دارند، زیاد حوصله ندارند که بدنبال نوشتن طرح توجیحی رشته بروند و مجوز چنین رشته‌های جدیدی را از وزارت علوم اخذ نمایند. برعکس، همکارانی که بیشتر کار با مقاله و کاغذبازی را ترجیح می‌دهند، بدنبال مجوز رشته می‌دوند و آنرا دایر می‌کنند، اما در واقع سواد این عزیزان بیشتر بدرد محافل آکادمیک می‌خورد تا رفع نیاز واقعی صنعت.


بعنوان یک عضو هئیت علمی در کشور، همواره باید اطلاعات علمی ما بروز باشد و بهترین‌ها را در اختیار فرزندان این مرز و بوم قرار دهیم.

دکتر محمد فزونی
عضو هیات علمی دانشگاه گنبدکاووس
گروه ریاضی و آمار


پست‌های مرتبط با این مقاله:

326 پاسخ

 1. باسلام
  من فارغ التحصیل ارشد ریاضی کاربردی در گرایش تحقیق در عملیات ومقطع شبانه واموزش محور هستم امسال در ازمون ارشد شرکت کردم ورتبه با سهمیه 14 وبدون سهمیه ام 15شده میشه لطفا راهنمایی بفرماییددر انتخاب رشته در اولویت بندی دانشگاه رو چطوری انتخاب کنم ضمنا من میخوام فقط تحقیق بخونم باتشکر ازشما

  1. با سلام
   ببخشید، بنده دقیقا متوجه نشدم، شما فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد تحقیق در عملیات هستید و مجدد آزمون کارشناسی ارشد داده‌اید؟ اگر امکان دارد اندکی بیشتر توضیح بدهید.

 2. با سلام خدمت استاد گرامی
  وقتتون بخیر
  من امسال در کنکور ارشد ریاضی شرکت کردم و رتبه 655 در کاربردی و 321 رو در محض اوردم.رشته لیسانس هم مهندسی مکانیک در دانشگاه ازاد سوادکوه بوده.قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور رو دارم.پیشنهاد شما برای من انتخاب دانشگاه های تهران هست یا باید کار دیگه ای انجام بدم
  ممنون از شما استاد ارجمند

  1. سلام میثاق جان،

   اولا تبریک بابت کسب این رتبه، البته خیلی خوب نیست، ولی برای شما که لیسانس‌تان ریاضی نبوده، خوبه. عرض کنم که برای ادامه تحصیل آن هم با نیم‌نگاهی به رفتن به خارج از کشور، شما باید به محیط‌ها و دانشگاه‌های بزرگ در تهران یا مراکز شهرستان‌ها مثل اصفهان، مشهد یا تبریز تشریف ببرید. البته در تمام موارد نباید هدفت که کوچیدن به خارج است رو فراموش کنی، مثلا اگر قراره بری دانشگاه تهران و چندی بعد عاشق بشی و رفتن و ادامه تحصیل از یادت بره، همون بهتر بری شهرستان و نزدیک خانوادت باشی بهتره.

   ببین میثاق جان، ورود به محیط و دانشگاه‌های بزرگ نه شرط لازم است برای رفتن و نه شرط کافی، این محیط‌ها فقط شاید اندکی شما را در مسیر مذکور قرار بدهند.

   پس اول سعی کن که به دانشگاه‌های بزرگ بری و با استادهای معروف و باسواد کار کنی و دوم اینکه مواظب و مراقب اهدافت باش که یک شبه از بین نروند و بتونی آینده‌ات رو بهتر و روشن‌تر بسازی.
   نمونه‌های هم داشتیم از افرادی که در محیط‌های کوچک بودند و الان در کانادا و آمریکا هستند، ولی خب تعدادشان قابل توجه و زیاد نیست و اکثرا اونهایی که مسیر زندگی‌شون شبیه به چیزی است که شما تمایل دارید برسید بهش، در محیط‌های بزرگ و در جوار آدم‌های بزرگ بودند.

   یک مثال هم برات بزنم از شخصی تقریبا همانند شما، آقای م. ع.، لیسانس مهندسی صنایع، دانشگاه صنعتی اصفهان، کارشناسی ارشد ریاضی محض، دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتری ریاضی از ساسکاچوان کانادا. در حال حاضر هم در حال گذراندن سومین دوره پسادکتری در کانادا هستند.

   در پایان بگم بهت که اگر روزی آدم بزرگی شدی، حتما برگرد و دینت رو به این خاک و ملتش ادا کن. موفق و پیروز باشی عزیزم.

   1. سلام استاد گرامی

    ممنون از وقتی که برای من گذاشتین و به تفصیل من رو راهنمایی کردید.

    حتما توصیه های شما رو مد نظر قرار داده و به اون ها عمل میکنم

    مجددا از طرف خودم و خانواده ام از شما استاد عزیز تشکر میکنم و براتون آرزوی موفقیت دارم

    امیدوارم روزی شما رو از نزدیک ببینم و بابت راهنمایی های شما ازتون تشکر کنم

    به امید دیدار

    1. خواهش می‌کنم عزیزم، شما برو درس‌ات رو بخون و به جامعه‌ات خدمت بکن، انگار که از من تشکر کردی. تو جامعه‌ی فردای ما، شماها می‌شوید استاد و مشاور فرزند من، پس نوشتن چند خط چیز زیادی نبود و نیست.

   1. سلام
    در زمانی که ما آزمون کارشناسی ارشد داشتیم، بنده کتاب آنالیز عددی دکتر اسماعیل بابلیان از انتشارات پیام‌نور رو مطالعه کردم. حدود یک‌ماه به آزمون هم باقی‌مانده بود، تعدادی تست زدم. اما اینکه این‌روزها چه کتابی و منبعی رو باید مدنظر قرار داد نمی‌دانم. ولی گمان می‌کنم همون کتاب بابلیان هنوز هم کتاب جامع و خوبی باشد.

 3. باسلام
  من معلم ابتدایی و دارای مدرک دیپلم ریاضی فیزیک هستم که چون در سال 84 فقط معلمی ابتدایی خواستن، لیسانس ابتدایی گرفتم و علی رغم ایجاد علاقه شدید به نوگلان کلاس اولی، اما بعد 15 سالی فاصله از دروس ریاضی، قصد دارم ارشد ریاضی بخونم. دو سوال داشتم:
  1/ آیا میتونم با لیسانس غیرمرتبط، از پس دروس ارشد ریاضی در خود دانشگاه، برمیام؟
  2/ چون کل هفته ام مشغول آموزگاری ام، ظاهرا مجبورم پیام نور بخونم. رشته آموزش ریاضی، فقط پیام نور کرمان داره. این رشته چون اکثرا تحقیق در مقالات هست، بنظرتون غیر حضدری میزارن؟
  ممنون

  1. سلام جناب کاویانی عزیز
   خدمتتون عرض کنم که قطعا مشکلاتی خواهید داشت چون لیسانس غیرمرتبط با ریاضی دارید، ولی اگر وقت بگذارید و ساعات مطالعه‌تون رو افزایش بدهید می‌توانید از پس دوره بربیایید. کلا ریاضی رشته سنگینی هست که اگر علاقه و پایه قوی نداشته باشید، اذیت خواهید شد. در مورد اینکه آیا اجازه می‌دهند که غیرحضوری بخوانید باید بگویم، التماستون هم می‌کنند، چون آنقدر وضعیت دانشجو در پیام‌نور خراب است که این‌ روزها همه‌جوره با دانشجو راه‌ می‌آیند.
   ولی بنده به شما توصیه می‌کنم که اگر قصد دارید ادامه تحصیل بدهید، حتما در کنکور ارشد شرکت کنید و وارد دانشگاه‌های دولتی شوید. این روزها قبولی در مقطع ارشد در دانشگاه دولتی بسیار آسان شده است. این کار برای شما چندین مزیت دارد که خود جنابعالی از بنده بهتر می‌دانید و نیاز به بازنویسی نیست.
   بنده در دانشگاه محل خدمت خودم، معلمین بسیاری را دیده‌ام که وارد دوره می‌شوند و با تلاش، از این مقطع عبور می‌کنند، البته باید این رو هم بگویم که برخی از آنها نیز انصراف می‌دهند چون گمان می‌کردند که ما در دانشگاه هستیم که یک مدرکی چاپ کنیم و بدهیم دستشان، ولی اینگونه نبوده و نیست و انشاا.. در آینده نیز اینگونه نشود.

 4. سلام خسته نباشید
  بهترین منابع ارشد ریاضیو میخواستم بدونم
  در مورد گرایش های کد گذاری و ریاضی مالی و تحقیق در عملیات ممنون میشم توضیح بدین
  همچنین کمی در مورد بازار کار رشته ها
  در آخر میخواستم بدونم 6ماهه میشه دانشگاه های برتر قبول شد(با توجه به حجم درسا میگم)
  با تشکر

  1. سلام محسن جان
   اول اینکه شش‌ماه وقت کمی نیست و شما براحتی می‌توانید با مطالعه در بهترین دانشگاه‌ها قبول شوید، این رو با توجه به اینکه امسال دانشجویانی داشتیم که خیلی قوی نبودند ولی در رشته‌های خوب در تهران قبول شدند.
   اما در مورد بهترین منابع باید عرض کنم بنظر بنده بهترین منابع همون کتاب‌های درسی‌تون هستند. تمام موسساتی که درسنامه و تست تالیف می‌کنند و می‌دهند دست ملت، کتاب‌هاشون چرندیات محض است با کلی ایراد و اشکال. اما کتاب‌های نشر دانشگاهی کمتر غلط دارند و منسجم‌تر هستند.
   در مورد رشته‌ها هم عرض کنم من رشته خودم آنالیز هست و از این رشته‌ها اطلاعات دقیقی ندارم که بهت بدم، ولی بازار کار تمام اینها بستگی دارد به سواد و جسارتا عرضه خودت، چون کاربردی و محض در ایران بیشتر نمادین هست. موفق باشی عزیزم.

    1. سلام مجدد محسن جان
     عرض کنم خدمتت در هر شهری که باشید، مشاوران تحصیلی هستند که میتونید وقت بگیری از ایشون و مراجعه کنید. اما من دقیقا نمی‌دانم سبک کارشون به چه صورت و نحو است. اما بنظرم اگر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی، به خصوص دانشجویان دکتری استفاده کنید خیلی بهتره، چون این وسط بحث پول و ساعت محدود مشاوره و سایر محدودیت‌ها وجود ندارد.

  1. سلام کیمیا جان

   اگر صادقانه بخواهم به شما بگویم اینه که، نمی‌دانم دقیقا چه رشته‌ و گرایشی از ریاضی در حال حاضر در کشور ما بازار کار خوبی دارد، چون ما آنقدر درگیر دانشگاه، آموزش و پژوهش سطحی هستیم که از دنیای بیرون دانشگاه خیلی مطلع نیستیم یا من اینطور هستم؟!؟! نمی‌دانم.
   اما از ظواهر امر برداشت می‌شود که ریاضیات مالی رشته بدی نباشد و اگر بتوانید در این رشته خلاقیت به خرج دهید، در آینده بتوانید در بنگاه‌های اقتصادی و مالی کشور مشغول شوید. ولی یک اصل کلی را به شما بگم، اونم این است که این روزها در هر رشته‌ای وارد بشوید، چون در کشوری در حال توسعه زندگی می‌کنیم که اصلا ریاضیات کاربردی و محض فقط یک اسم هستند و نه یک رشته واقعی و کاربردی، اصل این است که در حوزه تخصصی خودتون، سواد داشته باشید، یعنی بتوانید و بدانید از علم‌تون چطور و کجا استفاده کنید، و همچنین روابط اجتماعی‌تون هم خوب باشد تا بتوانید خودتون و توانایی‌هاتون رو به دیگران معرفی کنید. این شما را بیشتر به سمت موفقیت سوق می‌دهد تا خود رشته. بد نیست که این پست رو هم بخوانید، https://www.m-fozouni.ir/university-and-success/

   این رو هم اضافه کنم، ادامه تحصیل، در حالت کلی تضمینی برای کسب یک شغل دلخواه در آینده به شما نمی‌دهد، سعی کنید با همین لیسانس الان وارد بازار کار شوید. بعدها فرصت ادامه تحصیل هست. ادامه تحصیل زمانی خوب بود که شما با هر میزان از سوادی و روابط اجتماعی‌ای، فقط اگر کارشناسی ارشد داشتی یا دارنده مدرک دکتری بودی، به عضویت هیات علمی دانشگاه‌ها در می‌اومدید که اون هم این روزها بسیار بعیده که کسی را به عنوان هیات علمی استخدام کنند. ماشاا.. در گذشته، هر کسی یک مدرک گرفته و اومده شده استاد دانشگاه!!! مثل بنده، که واقعا ماها فرق دوغ و دوشاب رو نمی‌دونیم چی است و فقط ادعای فرهیخته بودن داریم و اومدیم جای خیلی از خوب‌ها رو اشغال کردیم.

   این توصیه‌هایی بود که اگر خودم یک دختر یا پسر داشتم بهش می‌کردم عزیزم. موفق باشید.

 5. سلام و عرض احترام
  استاد گرامی من از لیسانس کامپیوتر به ارشد ریاضی راه یافتم و رتبه ام در ریاضی کاربردی 320 بود. که توانستم دوباره در دانشگاه بسیار خوب لیسانسم پدیرش بشوم. برای اپلای در دانشگاه های خارج از کشور چه گرایشی را توصیه میکنید؟ چه زمینه هایی پتانسیل پذیرش بالایی در خارج از کشور دارند؟ از بین گرایش های بهینه سازی و معادلات دینامیکی و گراف وترکیبات و آنالیز و…

  1. سلام علی جان
   بنده اطلاعاتم در مورد پتانسیل پذیرش در رشته‌ها خیلی بالا نیست، ولی در کل، طبق صحبتی که با یکی از دوستان داشتم که پی.اچ.دی. رو در ایران گرفت و به آمریکا رفت تا دوره دکتری را دوباره در رشته‌ای دیگر در اونجا بگیره و الان نبراسکا هست، اگر قصد ماندن در آمریکا رو دارید، رشته‌های کاربردی، مخصوصا رشته‌هایی که مرتبط باشه با برنامه‌نویسی‌های کامپیوتری، یا مسائل اقتصادی، خیلی برای جذب بهتر هستند نسبت به رشته‌های محض.
   در کانادا هم تا جایی که می‌دانم، آنالیز، مخصوصا آنالیز هارمونیک خیلی پرطرفداره و پذیرش در این رشته زیاده، چون کانادا، یه جورایی قطب هارمونیک دنیا شده.
   ولی در کل رشته‌ایی رو ادامه بده که علاقمندی بهش و می‌تونی در اون رشته عالی باشی، این روزها، این مهمتره. بهر حال برات آرزوی بهترین‌ها رو دارم. هر جا هم رفتی یادت نره که روزی، دینت رو به کشورت ادا کنی.

 6. سلام آقای دکتر، من يه سوال در زمینه جبر دارم ميخواستم ببینم شما میتونین تو حلش کمکم کنین،سوال رو اینجا بنویسم راه حلش رو بگین

  1. سلام صبا جان
   عرض کنم خدمتت که من رشته‌ام آنالیز هست، ولی شما سئوالت رو بفرست اگر بلد باشم راهنمای می‌کنم. فرقی نمی‌کند، اگر اینجا راحتی بنویس، میتونی برام ایمیل هم کنی. ایمیلم هم در صفحه اطلاعات شخصی‌ام هست.

 7. با سلام خدمت شما .من رشته کارشناسیم مهندسی عمران هست و میخام ارشد ریاضی بخونم میشه لطف کنید منابع و کتاب کمک اموزشی بهم معرفی کنید .ممنون میشم

  1. سلام محمد جان؛
   عرض کنم چون شما لیسانس‌تون ریاضی نبوده هر کتابی هم من الان به شما بگم، احتمال زیاد باهاش آشنایی نداشته باشی. بنظرم به موسسات آموزشی که قدمت کاری نسبتا زیادی دارند مراجعه کن و بسته‌های آموزشی درس، نکته و تست برای رشته ریاضی رو بگیر. البته اینم بگم که همشون چرت و پرت محض هست ولی برای شما خوبه. مسیر رو تا حدودی نشون میده، ولی برای کسانی که قصد دارند رتبه‌های خوب بیارند کافی نیست و باید کتاب‌های نشر دانشگاهی رو بخوانند. بدرود عزیزم.

 8. سلام استاد من ترم های اخر دانشجوی ریاضیات کاربردیم…دلم خیلی میخواهد اموزش ریاضی فوق لیسانسش بگیرم…اخه نمیدونم بریای کنکور چه درسهای رئو بخونم میشه راهنمایم کنی

  1. سلام محمد امین جان:
   عرض کنم یک جستجو اگر در گوگل کنی آنقدر موسسات مختلف این منابع رو قید کردند که گفتن من فقط دوباره کاری هست. ولی در کل برای آموزش ریاضی، آنالیز و جبر ضریب بالایی دارند و کتاب‌های رودین و هراشتاین رو اگر خوب بخوانی و حدود سه ماه مانده به کنکور تست بزنید، خوبه و قطعا رتبه خوبی خواهی آورد. البته ریاضیات عمومی و معادلات دیفرانسیل هم مهم هستند ولی ضریب‌شان به اندازه آنالیز و جبر بالا نیست. ولی اینکه می‌دونی می‌خواهی چه رشته‌ایی بخونی بسیار عالیست. انشاا.. موفق باشید. اگر راهنمایی دیگری خواستید درخدمت هستم و میتونید سئوالت را مطرح کنی، اگر بتوانم حتما راهنمایت خواهم کرد.

 9. سلام وقت بخیر من لیسانس مدیریت بازرگانی دارم می خوام ارشد رو در رشته تحقیق درعملیات و یا ریاضی مالی ادمه بدم میشه راهنمایی کنید که از نظر بازار کار خوبه یا نه چون واقعا نمیدونم ارشد رو در چه رشته ای ادمه بدم. البته در مدیریت صنعتی گرایش تحقیق در عملیات داریم

  1. سلام آرزو جان:
   اگر بخواهیم با زبان آمار و ارقامی که در ایران منتشر کردند تصمیم بگیریم، در حال حاضر نرخ بیکاری رشته‌های انسانی، مانند مدیریت کمی از ریاضی کمتر هست. اما بنظر بنده رشته ریاضی مالی رشته آینده‌دار و خوبی هست. رشته مدیریت مالی هم جزو رشته‌های خوب محسوب میشه. اما اون دو رشته که با تحقیق در عملیات مرتبط بود رو گمان می‌کنم در حال حاضر بازار کاری‌اش خوب نباشد. اما چون رشته‌های مدیریت عموما از ریاضی ساده‌تر هست، گمان می‌کنم تعداد مدرک در این رشته نسبت به ریاضی مالی بیشتر باشه، چون همه به سمت راه ساده‌تر می‌روند. پس اول ریاضی مالی بعد مدیریت مالی و در جایگاه سوم تصمیم با خودت هست.
   اما همه اینها به یکطرف، علاقه و ارتباطات برای اینکه در آینده بتوانی شغلی مناسب بیابی یکطرف. منظور از ارتباطات پارتی نیست، روابط اجتماعی خوب، قوی و بالاست. علاقه و داشتن حرف تازه در رشته هم که جای خاص خودش را دارد. برای اینکه این رو بهتر بفهمی اگر وقت داشتی این پست را بخوان: https://www.m-fozouni.ir/university-and-success/
   بدرود

  2. ممنون استاد از پاسخگوییتون??، من به ریاضی علاقه دارم ولی بنا به دلایلی در پیام نور تحصیل میکنم ولی اونجا زیاد تدریس ندارن و مجبوریم بخونیم تا پاس کنیم بدون انکه مفهوم فرمولارو بدونم، من دوست داشتم اثبات بشه فرمولا، که خودمم بتونم اثبات کنم نه حفظ کنیم چندتا فرمول….من یه لیسانس علوم انسانی دارم ولی دبیرستان ریاضی خوندم، دیگ میخوام با همون لیسانسم ارشد ریاضی بدم تا اینکه لیسانسشو بگیرم تا بعدا کنکور بدم، نمیدونم چیکار کنم، کلا چطور درس بخونم با این سیستم پیام نور که واقعا یاد بگیرم…؟ ممنون

   1. سلام مینا جان
    بنده هم لیسانس ریاضی رو سال ۸۵ از دانشگاه پیام‌نور گرفتم. در این سیستم سبک درس خواندن من اینطوری بود که خودم کامل کتاب‌ها رو می‌خوندم و اون چند جلسه رو که کلاس برگزار می‌شد از اساتید سؤال می‌پرسیدم. بنظرم با اینکار خیلی خوب مطالب رو می‌فهمیدم و اثراتش رو در دوره‌های بعدی تحصیلم دیدم. ولی بنظرم سبک درس خواندن رو نمی‌شه و نباید فرمول‌بندی کنیم و به دانشجوها بگیم از این فرمول تبعیت کنید. هر کس روش درس خواندن منحصر به خودش رو، خودش باید پیدا کند.

    1. سلام استاد، با اجازتون، به ایمیلتون فرستادم، ممنون میشم اگه چک کنین و بهم مشاوره بدین، با تشکر?????

 10. سلام استاد.ببخشید بنده معلم هستم و اولین ساله تدریسه امسال.تازه از دانشگاه فرهنگیان مشهد فارغ التحصیل شدم و خرداد ماهه امسال آزمون ارشد دادم و در دانشگاه فردوسی در رشته ریاضیات محض گرایش آنالیز قبول شدم.راستش محل خدمت من درشهرستانه(شیروان)و چهار روز از هفته درکلاسهای ارشد حاضرمیشو و همچنین درهفته۲۴ساعت نیز تدریس میکنم در شهرستان…مشکلی که بنده دارم کمبود وقت واسه مطالعه هست…طوریکه فقط پنجشنبه وجمعه میتونم درس بخونم…آیا بنظرشما بصلاح بنده هست که ادامه بدم؟اینو هم بگم که لیسانسم دبیری ریاضی بوده و رتبه کنکور سراسریم هم ۳۷۰بوده…خواستم اینو بگم که از لحاظ پشتوانه علمی تقریبا چیزی کم ندارم و فقط مشکل زمانو دارم…آیا میتونم بااین شرایط ارشد بخونم…خیلی ذهنم درگیره…ممنون میشم نظرتونو بگین

  1. سلام حسن جان،
   چون سال اول تدریس است، قطعا مدرسه وقت زیادی می‌خواهد. ولی اینکه رتبه خوبی آوردی و الان در دانشگاه خوبی در حال ادامه تحصیل هستی هم امتیاز بزرگی می‌باشد. بنظر من این ترم رو بخون و ببین چطوری میشه وضعیت نمراتت در دانشگاه و میزان رضایت دانش‌آموزانت. اگر هر دو به میزان قابل قبولی خوب بودند، ادامه بده. ارشد سه ترم فقط درس داره و ترم آخر پایان‌نامه هست که خیلی نیاز به حضور در دانشگاه نیست.
   نکته بعدی اینه که این‌روزها ادامه تحصیل، مثل سابق خیلی دشوار نیست و اگر نشد که ادامه بدی و انصراف دادی، اصلا ناراحت نباش، در اولین فرصت مجدد به دانشگاه بازخواهی گشت، حتی با رتبه بهتر و شاید دانشگاه بزرگتر، ولی کار پیدا کردن سخته، پس حواست به تدریس خیلی باید باشه که اونجا چیزی کم‌نگذاری برای بچه‌ها که باعث بشه از اولین روزهای خدمتت تو محیط کار، آدم موفقی نباشی، رضایت دانش‌آموز از نحوه تدریس، اخلاق و برخورد معلم بسیار حائز اهمیت هست. بازم سئوالی داشتی بپرس عزیزم.

 11. سلام استاد
  میخواستم بدونم شرایط انصراف از دانشگاه چیه؟
  من الان ترم اول ارشد روزانه تو رشته بهینه سازی ریاضی کاربردی هستم
  در ضمن معلم رسمی هم هستم
  ممنون میشم جوابتونو بدونم

  1. سلام مصطفی جان
   عرضم خدمتت که بنده خیلی از قوانین آموزشی اطلاع ندارم، ماشاا.. بسرعت باد هم در خیلی از موارد این قوانین تغییر می‌کند.
   اما گمان می‌کنم اگر انصراف بدهید، هزینه یک ترم تحصیل در دانشگاه دولتی در مقطع ارشد رو ازتون می‌گیرند و انصرافتون را تائید می‌کنند و اگر این جریمه رو پرداخت نکنید تا چند سال (دقیقا نمی‌دونم یک یا دو سال) نمی‌توانید در دانشگاه‌های دولتی مجدد درس بخوانید. بالاخره یکجا این پول رو از شما خواهند گرفت.

   1. ممنون
    یه سوال دیگه شما ایده یا مقاله ای راجع به تصمیم گیری در دوراهی های زندگی ندارید مثل انصراف دادن یا ادامه دادن به موضوع که هرطرفش دنیاییه

    1. سلام مجدد عزیزم
     من در حدی نیستم که ایده بدم در این خصوص، ولی اخیرا یک متنی نوشتم که اون رو در این پست میتونی بخونی،
     https://www.m-fozouni.ir/money-or-science/
     من شرایط شما رو دقیقا نمی‌دونم که بخوام یا بتونم راهنماییت کنم، اما هر کاری که حال بهتری رو بهت میده، همون رو انجام بده.ادامه تحصیل کار شاقی نیست، ولی معلم خوب بودن در این دوره زمونه وحشتناک سخته. در مورد معلمین هم اگر خواستی نظر من رو بدونی این پست رو ببین و بخون
     https://www.m-fozouni.ir/math-teacher-or-machine/
     اگر برای درس خواندن، هدف و دلیلی داری، حتما ادامه بده، ولی اگر فقط رفتی که یه مدرک فوق بگیری باهاش پز بدی، من صادقانه بهت میگم، فقط وقتت رو داری تلف می‌کنی، جسارتا این روزها همه رفتن، ماشاا.. آنقدر که دانشگاه داریم، با زد و بند و پول، یه فوق‌لیسانس خریدن برای خودشون این در حالیه که هنوز فرق مشتق و انتگرال رو نمی‌دانند. ببخشید اگر من احیانا خیلی رک موضوع رو بیان کردم. از عمرت، کارت و جوانیت تا میتونی لذت ببر. بازم سئوالی داشتی در خدمتت هستم مصطفی جان.

 12. ممنون
  یه سوال دیگه داشتم
  شما با توجه به تجربیاتتون ایده ای برای تصمیم گیری های مهم در دوراهی های زندگی دارید؟

 13. سلام استاد
  من رشته دبیرستانم ریاضی بود کارشناسی حسابداری خوندم میخوام ارشد ریاضی بخونم ولی تو گرایش موندم قصدمم از ادامه تحصیل میخوام بتونم عضو هیئت علمی دانشگاه بشم

  1. سلام سارا جان
   من دقیقا متوجه سئوالتون نشدم، ولی چون لیسانس شما ریاضی نبوده، در گرایش‌های محض بروید خیلی اذیت خواهید شد. گرایش ریاضی مالی برای شما خیلی خوبه، چون تا حدودی در دوران کارشناسی با مسائل مالی آشنا هستید، اگر این رو هم نپسندیدید، گرایش آموزش ریاضی هم خوبه و خیلی سخت نیست.
   اما در مورد اینکه قصد دارید هیات علمی بشوید باید عرض کنم خیلی باید رزومتون رو تقویت کنید، اینروزها توقع دانشگاهیان از هیات علمی جدید و جوان خیلی بالا رفته. ولی امیدوارم به خواسته‌تون برسید، و اینکه واقعا از لحاظ اجتماعی و تا حدودی اقتصادی، شغل خوبی است، سرشار از آرامش و بدون استرس و‌ دغدغه. بازم سئوالی داشتید در خدمتتون هستم.

 14. استاد گرامی سلام
  من کارشناسی ارشد تحقیق در عملیات دارم قصد دارم دکتری آموزش ریاضی شرکت کنم ولی تو دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 97 ، گرایش دکترای آموزش ریاضی نبود آیا این رشته منحل شده؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  1. درود مریم جان
   عرض کنم خدمت شما که بنده تا جایی که اطلاع دارم این رشته منحل نشده، ولی اینکه چرا در دفترچه نیست، دلیل‌اش رو نمی‌دانم. بنظرم شما می‌تونید با روابط عمومی سازمان تماس بگیرید و این‌گونه سئوالات رو از اونها بپرسید. عذرخواهی می‌کنم که نتونستم اطلاعات بیشتر و بهتری در اختیارتون قرار بدم.
   بدرود

  2. سلام
   چند سالی است که ارشد آموزش ریاضی فقط در دانشگاه آزاد تهران پذیرش داره.
   اما ظاهرا از این کنکور 98 یعنی ورودی 99 تهران و مشهد و کرمان قراره دولتی بگیرند.

   1. سلام دکتر ببخشید من رشته م ریاصی کاربردی دانشگاه سمنان مقطع کارشناسی میخونم میخوام ارشد شرکت کنم دوسدارم علم داده بخونم برا ارشدم چیکار کنم شهید بهشتی قبول بشم ؟!

 15. سلام استاد
  بنده دانشجوی ترم ۶ کارشناسی ریاضی کاربردی در دانشگاه خواجه نصیر هستم میخواستم نظرتون رو برای تغییر گرایش کارشناسی ارشد بدونم چه رشته ای بهتره ؟ترجیحم برای وارد بازار کار شدن هست بیشتر ولی با توجه به شرایط الان اگر شانس فاند گرفتنم هم باشه به فکر رفتم هم هستم
  میدونم برای فاند گرفتن کارشناسی ارشد خیلی سخت تره ولی نمیدونم چه رشته ای رو انتخاب کنم که اگر احتمال فاند گرفتن نداشته باشه اینجا حداقل بازار کاری داشته باشه
  نمیدونم حسابداری یا مدیریت ها بهتره یا شایدم ادامه دادن در رشته خودم

  1. درود مهسا جان
   اگر قصد رفتن به آمریکا یا کانادا رو داشته باشید، آمار و یا علوم کامپیوتر، رشته‌های بسیار بسیار پول‌سازی هستند و کلی موقعیت شغلی در این دو رشته وجود دارد. ولی گمان کنم در کشوری مثل استرالیا و یا اگر بخواهید ایران بمونید، حسابداری رشتهٔ خوبی باشد، ولی در این رشته دانش‌آموخته زیاد هست، این رو هم باید مدنظر قرار بدهید. اما ریاضی کاربردی؛ اگر علاقمند باشید و بتونید حرف جدیدی در این رشته بزنید، می‌تونه گزینه خوبی باشد، درغیر این‌صورت، رشته‌تون رو عوض کنید. چون در کشور ما، متاسفانه به‌غیر از تدریس، موقعیت شغلی خاص دیگری نیست در این رشته.

 16. سلام استاد، وقتتون بخیر
  من لیسانس دبیری ریاضی دارم. برای ارشد میخوام تکنولوژی آموزشی بخونم و بعد اگر خدا بخواد دکترای این رشته رو بگیرم. میخوام بدونم بعد از این مراحل با لیسانسم میتونم ارشد آموزش ریاضی هم بگیرم؟

 17. سلام میترا جان
  بله می‌تونید این‌کار رو انجام بدید، مشکلی پیش نمی‌آید. در سال‌های پیش‌رو دانشگاه‌ها با صندلی‌های خالی زیادی مواجه می‌شوند، به‌همین دلیل هم شرایط ادامه تحصیل رو بسیار تسهیل خواهند کرد.

 18. سلام استاد وقت بخیر، میخواستم نظرتونو در مورد گرایش معادلات دیفرانسیل و اینده شغلیش بدونم، و گرایش انالیز عددی مطالبش مربوط به کدام موضوعات درسی هستش؟ بین این دو گرایش کدوم بهتره؟ ممنون میشم??

  1. سلام مینا جان؛
   عرض کنم خدمتت که از لحاظ بازار کار چندان فرق نمی‌کنند. ببینید اگر به ریاضی واقعاً علاقمند هستید، به این دو رشته فکر کنید و بگمانم معادلات دیفرانسیل اندکی بهتر باشد ولی اگر بدنبال کار و پول هستید، رشته‌تون رو تغییر بدهید بروید سمت آمار، علوم کامپیوتر و یا حسابداری. به این سه رشته وارد شوید و برای دکتری به دانشگاه‌های خارج از کشور بروید، این مسیر بهتری است. مطالب درسی هم فقط به مبانی آنالیز و معادلات دیفرانسیل مربوط هست. بازم سؤالی داشتید در خدمتتون هستم، ببخشید که اطلاعات بهتری نتونستم در اختیارتون قرار بدم. بدرود

 19. سلام و خدا قوت

  من لیسانس مهندسی IT هستم. و قصد شرکت در کنکور ریاضی رو دارم.
  استاد میخواستم در رابطه با گرایش بیوانفورماتیک که به تازگی وارد گرایش های ریاضی شده توضیح بفرمایید.و اینکه کدوم دانشگاه ها این رشته رو در مقطع ارشد دارن؟
  در پرتال بیوانفورماتیک نوشته بود دانشگاه تربیت مدرس و شهید رجایی، آیا این دانشگاه ها مختص فرهنگیان نیست؟

  1. سلام خانم افشار؛
   عرض کنم خدمتتون که بنده از این رشته هیچ اطلاع دقیق و خاصی ندارم و فقط می‌دونم که ترکیبی از، زیست، آمار، کامپیوتر و ریاضی هست. ولی در مورد اون دو دانشگاه؛ خیر، اونها لزوماً به فرهنگیان ربطی ندارد و هرشخصی می‌تونه در آنها به ادامه‌ی تحصیل بپردازد، بدون اینکه قرار باشد مدرس یا دبیر بشه. ببخشید که اطلاعات دقیق‌تری نداشتم که در اختیارتون بگذارم. بدرود

 20. به نام خدا
  با سلام و وقت بخیر آقای دکتر من ارشد ریاضی مالی هستم. کنکور ریاضی کاربردی دادم حالا به نظر شما بین گرایشهای ریاضی کاربردی، تحقیق در عملیات و آنالیز عددی کدومشون گرایش بهتری است؟
  برای اولویت بندی انتخاب رشته میخوام. با تراز4000، اگر لطف کنید بنده رو تو انتخاب رشته و انتخاب دانشگاه کمک کنید ممنون میشم.
  با تشکر و احترام

  1. سلام محمد جان
   من گمان می‌کنم که رشته‌ی تحقیق در عملیات بهتر باشه، اما در مورد شهر و دانشگاه با توجه به ترازتون اطلاعاتی ندارم که بهتون بدهم. اساتید از اینجور موارد عموماً بی‌اطلاع هستند مگر کسی که بخواد از این اطلاعات درآمدزایی کنه و به این دلیل بره دنبالش. ببخشید که نتونستم راهنمایی بهتری بشما بدهم. بدرود

   1. ممنونم که جواب دادین. فقط گرایش ریاضی کاربردی که بدون گرایش هست بعدا تعیین گرایش میشه؟ و اینکه عددی دانشگاه های تهران بهتره یا تحقیق دانشگاه های شهرستانها؟

    1. سلام مجدد
     خواهش می‌کنم عزیزم
     بله، گرایش در کاربردی بعد از گذشت یک یا ترم مشخص می‌شود و تا حدودی به انتخاب‌های شما و دانشکده وابسته است. در مورد انتخاب عددی و تحقیق تهران هم من اگر بودم می‌رفتم تهران. در شهر و مجموعه‌ی بزرگ‌تری باشید، احتمال انجام کارهای بزرگ‌تر بیشتر می‌شود.

 21. سلام استاد. وقت بخیر . فارغ التحصیل ارشد آنالیز ریاضی از دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزم . پیشینه ای از ریاضی مالی ندارم به نظرتان منطقی است دکتری ریاضی مالی بخونم آن هم با این شرایط حاکم .. به آنالیز بیش از هر گرایشی علاقه دارم . همه چیز که علاقه نیست . مشکل شده کار هم نداریم 33 سالمه .

  1. سلام آراز جان
   بخون، ولی نه در دانشگاه آزاد. برای درس خواندن نباید پول داد، باید حتّا بشما پول هم بدهند. دکتری دانشگاه دولتی قبول شدی برو، اگر نه، وارد بازار کار بشو زودتر، یا هم اینکه از ایران برو برای ادامه‌ی تحصیل. شرابط شما رو من کاملاً درک می‌کنم و به‌عنوان یک دانشگاهی در مقابلتون کاملاً روسیاه و شرمنده‌ام که نمی‌تونم کاری بکنم، نمی‌دونم مسببین این وضع چطوری شبها می‌توانند بخوابند.

 22. با سلام بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ریاضی از یکی از دانشگاه های دولتی شهرستان هستم. با توجه به وضعیت بازار کار ریاضی می خواهم به کامپیوتر تغییر رشته بدهم. به نظر شما اگر در آزمون دکترای مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی شرکت کنم شانس قبولی در دانشگاه های دولتی تهران یا شهرستان را دارم یا خیر. یا این که در آزمون دکترای علوم کامپیوتر شرکت کنم باز هم شانس قبولی دارم یا خیر. یا این که برای خارج در مقطع دکترا اپلای کنم. آیا با وجود تغییر رشته در خارج می توان فاند گرفت یا نه. با تشکر

  1. سلام هاشم جان
   عرض کنم خدمتت که تصمیم خوبی هست، مخصوصاً اگر از خارج از کشور پذیرش بگیری و مخصوصاً اگر از آمریکا بتونی پذیرش بگیری. یکی از همکاران بنده، با اینکه مدرک دکتری ریاضی رو دارند و عضو هیأت علمی یکی از دانشگاه‌های خیلی خوب ایران هستند، تصمیم گرفتند که از ایران بروند و مجدد یک مدرک دکتری دیگر منتها در علوم کامپیوتر بگیرند. جدیداً هم که دیدمشون، از آمریکا پذیرش گرفته بودند و استاد راهنماشون، از همین حالا پیشنهاد کار پاره‌وقت در فیسبوک بهشون داده بودند.
   پس عزیزم، کاملاً تصمیم شما منطقی و عالیست. در ایران هم بمونی، مشکلی نیست و میتونی قبول بشی. فقط این رو بهت بگم که بچه‌هایی که از ریاضی می‌روند سمت کامپیوتر، بسیار موفق‌تر می‌شوند، چون پایه‌ی ریاضی‌شون خوبه و برنامه‌نویسان بسیار موفقی می‌شوند. پس تردید نکن و همین مسیر رو با عزمِ جزم برو. به امید موفقیتت عزیزم، بدرود.

 23. ﺳﻼم اﺳﺘﺎﺩ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﻤﻨﻮﻥ و ﺧﺮﺳﻨﺪﻡ اﺯ ﻭﺟﻮﺩ ﭼﻨﻴﻦ اﻧﺴﺎﻧﻬﺎ و اﺳﺎﺗﻴﺪﻱ ﻫﻨﻮﺯ ﺩﺭ ﺳﺮﺯﻣﻴﻨﻢ. ﻣﻤﻨﻮﻧﻢ ﻛﻪ اﻧﻘﺪﺭ ﺑﺎ ﺣﻮﺻﻠﻪ ﭘﺎﺳﺨﮕﻮﻱ ﺩاﻧﺸﺠﻮﻫﺎ ﻫﺴﺘﻴﺪ. ﻳﻪ ﺳﻮاﻝ ﺩاﺷﺘﻢ ﺧﺪﻣﺘﺘﻮﻥ ﻣﻦ ﻟﻴﺴﺎﻧﺴﻢ ﻣﻬﻨﺪﺳﻲ ﻛﺎﻣﭙﻴﻮﺗﺮ ﻫﺴﺖ و ﺭﺗﺒﻪ ﺧﻮﺑﻲ ﺩﺭ ﻛﻨﻜﻮﺭ اﺭﺷﺪ ﺭﻳﺎﺿﻲ ﺁﻭﺭﺩﻡ ﻛﻪ ﺷﺎﻧﺴﻢ ﻭاﺳﻪ ﮔﺮاﻳﺸﻬﺎﻱ ﺭﻳﺎﺿﻲ ﻛﺎﺭﺑﺮﺩﻱ ﺩﺭ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ و ﻣﺤﺾ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ ﺯﻳﺎﺩﻩ. ﻣﻴﺨﺎﺳﺘﻢ ﻳﻪ ﮔﺮاﻳﺶ ﺑﻬﻢ ﻣﻌﺮﻓﻲ ﻛﻨﻴﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻟﻴﺴﺎﻧﺴﻢ ﻣﺮﺗﺒﻄ ﺑﺎﺷﻪ و ﺩﻛﺘﺮا ﺭﻭ ﺑﺘﻮﻧﻢ ﻋﻠﻮﻡ ﻛﺎﻣﭙﻴﻮﺗﺮ اﺩاﻣﻪ ﺑﺪﻡ .. ﺁﻳﺎ ﺭﻣﺰ و ﻛﺪ و ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺕ ﻧﺮﻡ ﮔﺮاﻳﺶ ﺟﺒﺮ ﻣﻨﻂﻘﻲ ﺑﺎ ﻛﺎﻣﭙﻴﻮﺗﺮ ﺩﺭ اﺭﺗﺒﺎﻃﻪ? ﺩﺭ ﺿﻤﻦ ﻗﺼﺪم اﺩاﻣﻪ ﺗﺪﺭﻳﺴﻪ ﺩﺭ ﺁﻳﻨﺪﻩ .. اﮔﺮ ﺯﻭﺩﺗﺮ ﭘﺎﺳﺨﺘﻮﻥ ﺭﻭ ﺑﺸﻨﻮﻡ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻢ ﭼﻮﻥ اﻧﺘﺨﺎﺏ ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎ ﺷﺮﻭﻉ ﺷﺪﻥ. ﻣﻤﻨﻮﻧﻢ

  1. سلام مهسا جان؛
   ببین عزیزم، هر دو رشته تا حدودی به کامپیوتر مرتبط هستند ولی من گمان کنم رمز و کد بهتر باشه، ولی اینها همه به استاد راهنمایی مربوط می‌شه که قرار است شما رو در آینده، هدایت کنه، یعنی به کارهای پژوهشی ایشون، خیلی این وابستگی که مد نظر شماست، ارتباط دارد. اگر استاد فقط دنبال تئوری کار کردن باشه و تمام فکر و ذکرش چاپ مقاله، شما رو هم به همین سمت هدایت می‌کنه. در مورد تدریس، این بیشتر به مدرکتون ارتباط داره، یعنی اگر دکتری داشته باشید، براحتی می‌توانید در دانشگاه‌ها تدریس کنید.
   من یک واقعیت رو بهتون بگم؛ ببینید سیستم دانشگاه‌های ما جوری نیست که بدنبال حل مسائل و مشکلات جامعه باشه، همه فقط دنبال مقاله چاپ کردن هستند، ولی شما اگر می‌خواهی درس بخونی و ازش پول دربیاری، باید کفش آهنی بپوشی و بری دنبال مشکلات بگردی که البته کم هم نیست، بعد بیای بشینی پژوهش‌هات رو به این سمت ببری، جوری که ازش چیزی فراتر از پایان‌نامه و مقاله دربیاد. کاری که در دانشگاه‌های آمریکا می‌کنند، دنبال مسئله‌های خوب باید بری، این مهمه. از استادت در آینده مشاوره بگیر، ولی همیشه یک قدم ازش جلوتر باش. شما بین این دو رشته هر کدوم رو قبول شدی برو، رزومه‌ات رو قوی کن، یعنی بدونید که می‌خوای چیکار کنی، حرفی برای گفتن داشته باشی، رو هوا می‌زننت و التماست رو هم می‌کنند، مطمئن باش. بدرود و پیروز

   1. سلام و درود.. کل مطالب سایتتون رو مطالعه کردم، حتی تمام کامنت ها، بجز کامنت هایی که در ادامه اومده و تا دقایقی دیگه مطالعه میشن.. به جرات می تونم بگم به مهمترین مشکلی که به نظر من دانشجوها گرفتارش هستن اشاره کردین که تا حد زیادی من رو هم وحشت زده کرده بود.. متاسفانه جامعه دانشگاهی فقط به دنبال چاپ مقاله هستن با یه سری قوانین مسخره و عذاب آور.. الان میفهمم چرا با وجود اینکه دوسال از دفاع ارشدم میگذره هنوز نتونستم خودم رو راضی کنم دکتری رو شروع کنم، کارشناسی ارشد آمار ریاضی هستم.. دکتری به راحتی قبول میشم..چون هم مقاله داخلی و خارجی دارم و هم از پس مطالب درسی بر میام..هم میدونم الان کسی تلاش نمی کنه و با کمترین تلاشی میشه به موفقیت رسید.. اما تا وقتی نتونم راه درست خودم رو انتخاب کنم ترجیح میدم توقف کنم. بعد از مطالعه مطالب سایتتون تا حد زیادی تونستم راه رو روشن کنم برای خودم.. امیدوارم همه کسانی که تلاش میکنن و به دنبال جایگاه واقعی خودشون میگردن بتونن به زودی به اون چیزی که لایقش هستن برسن و با رضایت و شادمانی، دنیا رو به جای بهتری برای همه تبدیل کنند.

 24. سلام و وقت بخیر خدمت استاد گرامی
  بنده کارشناسی دبیری ریاضی دارم و در حال حاضر مشغول بکار هستم.امسال کنکور ارشد مجموعه ریاضی شرکت کردم. دوست دارم رشته ای رو بخونم که عین علاقمندی بهش، بتونه شرایط شغلی بیشتری رو برام ایجاد کنه و یا بتونم باهاش بورسیه بشم.شما بین رشته های کاربردی مثل ریاضی مالی ، رمز و کد و بهینه سازی و رشته آموزش ریاضی کدوم رو پیشنهاد میکنید؟با توجه به اینکه اگر شرایط مهیا نشه برای رفتن از ایران در حال حاضر بعضی از این رشته ها دکتری ندارن در ایران
  و سوال دیگه اینکه در حال حاضر از دانشگاه های دولتی تهران فقط دانشگاه رجایی آموزش ریاضی پذیرش میکنه. آیا امکان بورسیه شدن از دانشگاه رجایی هست؟

  1. سلام مریم جان
   بنده اطلاعاتی در مورد بورسیه ندارم و فکر می‌کنم در ایران ما دیگر چیزی بعنوان بورسیه دیگر نداریم، مگر در رشته‌هایی بسیار نادر و کمیاب. ببینید مریم خانم، شما وارد هر کدوم از این رشته‌ها که بشوید، بیشتر از خود رشته، توانایی‌های خودتون مهمه. ولی بطور کلی ریاضی مالی می‌تونه شما رو سمت ببورس بکشاند که چیز بدی نیست و بعنوان شغل دوم در کنار تدریس می‌توانید اون رو انجام بدهید. آموزش ریاضی برای شخصی مثل شما که معلم هستید، رشته‌ی خوبی هست و آسان. ولی پول ساز نیست، مگر اینکه دکتری بگیرید در این رشته و بروید سمت پایان‌نامه‌نویسی که اینم شغل محسوب نمیشه. رمز و کد برای ادامه تحصیل خوبه، رشته‌ایی هست که اگر بتونید با کامپیوتر ترکیبش کنید و حرفی برای گفتن داشته باشید، آینده‌ی خوبی دارد. بهینه‌سازی هم اولیت آخر قرار بدهید چون این رشته در شرایطی خوبه که در جایی حضور داشته باشید که صنعت و ارزش‌دادن به چنین کارهایی وجود داشته باشد. امیدوارم موفق باشید. بازهم اگر سؤالی داشتید بپرسید. بدرود

 25. سلام رتبه ارشد من در محض48 و در کاربردی34 است.میخاستم راهنمایی بفرمایید رشته های کاربردی را انتخاب کنک یا محض

  1. سلام زینب جان،
   اولاً تبریک میگم به‌شما و ثانیاً عرض کنم که صددرصد کاربردی بزنید، در محض شانس شما در آینده برای استخدام به شکل هیأت‌علمی کم هست و بیرون از دانشگاه هم نمی‌شود در کشوری که صنعت در آن ضعیف هست، کار بنیادی انجام داد. اول شریف، دوم دانشگاه تهران و سوم پلی‌تکنیک رو بزنید. سعی کنید یا برپید سمت ریاضی مالی یا رمز و کد با گرایش بسمت کارهای کامپیوتری کاربردی. بدرود

 26. متشکرم استاد .از دوراهی محض و کاربردی نجات پیدا کردم. اگه ممکنه در مورد1 آنالیز عددی 2 بهینه سازی و 3معادلات دیفرانسیل هم بفرمایید کدوم بهتر هست؟

  1. بنظرم این ترتیب، بهینه‌سازی، معادلات و در آخر آنالیز عددی. معادلات در آمریکا خیلی طرفدار داره، کلاً اونا با این زمینه خیلی بقول معروف حال می‌کنند، ولی تو بهینه‌سازی بتونید خوب کار کنید، رشته‌ی فوق‌العاده‌ی هست، البته امیدوارم به پست اساتید باسواد و بااخلاق بخوری، در غیر این‌صورت زیاد جالب نخواهد شد. هر سؤال دیگه‌ای هم داشتی، راحت بپرس. یک‌نفر هم آیندش روشن باشه، فردای بهتری خواهیم داشت.

 27. متشکرم لطف بزرگی کردید
  در مورد اساتید و کیفیت کار در سه گرایش مذکور در دانشگاه شهید چمران اهواز اطلاعاتی دارید؟

  1. با توجه به رتبه‌ایی که آوردید، اصلاً به اهواز فکر نکنید. ببینید در تهران اساتید گاهاً آنقدر دانشجو دارند که شاید در بسیاری از موارد اصلاً اونها را به اصطلاح تحویل نگیرند و وقتی براشون نگذارند، ولی بهرحال محیط بزرگ خودش این کمبودها رو جبران خواهد کرد، البته به شرطی که خودتون هم بخواهید.

 28. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  بنده دانشجوی ترم 6 کارشناسی ریاضیات و کاربردها هستم لطف میکنید من رو راهنمایی کنید که چه کتاب تست هایی برای کنکور ارشد تهیه کنم؟ و اینکه بین گرایش های کاربردی و ریاضی مالی کدام اینده شغلی بهتری دارد؟

  1. سلام نسترن جان؛
   بنظرم تمام مجموعه‌های تستی، یکسری نواقص دارند و هیچکدومشون کامل نیستند. پس اول کتاب‌های درسی دانشگاهی-ات رو خوب بخون و در نزدیک‌های آزمون یک‌مجموعه تست تهیه کن و بخون، فقط همون تست‌هایی که قبلاً در آزمونها اومده، تالیفی لازم نیست بخونی.
   در مورد رشته، بنظرم ریاضی مالی بهتر باشه چون جدیدتر هست. ولی از این هم بهتر اینه که برای ارشد بری سمت گرایش‌های علوم کامپیوتر، یعنی بری تو مجموعه‌ی کامپیوتر امتحان بده. هم ساده‌تر هست ادامه تحصیل در رشته‌های کامپیوتر و هم برای جذب در آینده از ریاضی بهتر هست. موفق باشی عزیزم.

 29. سلام استاد روز بخیر رتبه من در محض 740 و در کاربری609شده بنظر شما در زیرگروههای کاربردی تهران قبول میشم

  1. سلام الهام جان؛
   با توجه به رتبه و ظرفیت‌های پذیرش در دانشگاه‌های تهران، نه متاسفانه، ولی باید عرض کنم خدمتتون که احتمالش هست امسال خیلی از شرکت‌کننده‌ها انتخاب‌های بومی داشته باشند و یا از رتبه‌شون راضی نباشند و انتخاب‌رشته نکنند، آنوقت شانس شما برای تهران زیاد میشه. ولی محض تهران بنظرم قبول می‌شید، چون من دانشجویی رو دیده بودم که با رتبه‌ی هزار و دویست، اگر اشتباه نکنم، تهران قبول شدند. موفق باشید.

 30. ممنونم استاد از پاسختون اما من در زیر گروه 4یعنی ریاضی مالی رتبه307شدم حتی امکانش نیست شبانه هم قیول یشم

  1. شبانه قبول می‌شید قطعاً، ولی اگر برنامه و هدف خاصی دارید، شبانه رو بپذیرید، در غیر اینصورت برای درس خواندن، نباید پول بدهید، اینو مد نظر قرار بدهید. برای رفتن به ارشد عجله نکنید، اول فکراتون رو بکنید که چکار می‌خواهید بکنید و کجا می‌خواهید بروید، بعد افکارتون رو عملی کنید.

 31. استاد شما اولین کسی هستید ک میگید برای درس خوندن نباید هزینه کرد آخه چرا
  هدفم ارتقا پیدا کردن هست اگه بهینه سازی یا ریاضی مالی شبانه قبول بشم خیلی عالیه

  1. ببینید الهام جان، من عرض کردم که اگر برنامه و هدفی داشته باشی برای این کار، پول خرج کردن توجیه‌پذیر هست، درغیر اینصورت اشتباه محض هست. مواردی هست که من نمی‌تونم اینجا برای شما بنویسم بعنوان شخصی که پنج سال در این سیستم بعنوان استاد گذران عمر کرده. در این مورد برو دانشگاه و به صورت حضوری با اساتید خودت حرف بزن، اونا بشما خواهند گفت که چرا نباید برای مدرک گرفتن پول خرج کرد. من دانشجوهایی رو که خارج از کشور می‌روند می‌بینم، بعد از اتمام تحصیل، در بدترین شرایط اگر کار پیدا نکنند، لااقل مقداری پول به دلار با خودشون میارند. موفق باشید

 32. با سلام استاد بنده دانشجوی سال اخر ریاضی کاربردی ترییت دبیر رجایی ام معدلم 14.5 هستش او دانشجو معلمم از اول کارشناسی تا الان بیشتر پیگر مشاور در موسسات کنکوری وتدریس خصوصی بودم. و متعهد ب انوزش پرورشم یعنی بعد از فراغت از تخصیل باید معلم بشم حدود 8 سال و بعداز اوندیگه تعهدم برداشته میشه و اگر قبل 8 سال بخوام تعهدم رو کنار بزارم باید مبلغی پرداخت کنم. با توجه ب کار معلمی و درامد کم ان به دنبال داهی برای تغییر مسیر زندگیمم و قصد دارم اولویتم رو درس قرار بدم و بخونم برای ارشد تا بتونم رشته کد و رمز دانشگاه شریف یا تهران و یا پلی تکنیک قبول بشم بنظ ر شما ادامه تحصیل با پشتکاری خوب برای من میتونع خوب باشه چون نیم نگاهی ب هیعت علمی شدن و یا پذیرش از دانشگاه های خارج دارم؟بنظرتون کدوم یکی از این دو هدف برای من در دسترس تر میتونه باشه ک الویت قرارش بدم و ایا کد و رمز برای من بهتره یا اینک چون دبیر ریاضی ام برم سراغ اموزش ریاضی یا اصلا ریاسی مالی بخونم به عنوان شغل دوم کنار معلمیم داشته باشم ؟البته طبع ام جوریه ک خیلی با کار ازتد میانه خوبی ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام حمیدرضا جان؛
   عرض کنم خدمتت که اگر می‌خواهی از آموزش و پرورش فاصله بگیری، بیخیال رشته آموزش ریاضی شو و برو سمت رمز و کد یا ریاضی مالی. شما فعلاً بخون و وارد یکی از این دانشگاه‌های بزرگ بشو، بعد کم‌کم تصمیم‌ات رو برای ماندن و یا رفتن بگیر، منظورم اینه که اول بخون ببین میتونی وارد این سیستم‌های بزرگ بشی و در اونها حرفی برای گفتن داشته باشی، اگر وارد شدی، خودت رو با دیگران بسنج، اونوقت تصمیمی که می‌گیری، راسخ‌تر خواهد بود. بنظرم الان برای شما با این شرایط، اهداف کوتاه مدت بهتر باشه، مثل چیزی که عرض کردم خدمتت. یک مطلب رو هم خیلی بابد جدی بگیری و اونم زبان انگلیسی هستش. از همین امروز شروع کن به خواندن به‌صورت تفریحی که اگر انشاا.. خواستی بروی خارج از کشور، راحت در آزمون تافل یا آیلتس نمره بیاری. فقط اینو بدون که رفتن یا هیأت علمی شدن، خیلی سخت و یا دور از دسترس نیست، عزم و اراده می‌خواد و اینکه راحت پا پس نکشی، چون همه بدنبال پیشرفت و ارتقا دادن جایگاهشون هستند.
   پس فعلا هدفت اولت قبول شدن در یه دانشگاه خوب باشه، در ادامه تصمیم نهایی‌ات رو بگیر. بدرود عزیزم.

 33. با سلام خسته نباشید خدمت جناب فزونی.
  جناب فزونی مطلب بسیار راهگشا و خوبی بود. من شخصا سوالی که دارم اینه که با توجه به اولویت های رشته ای که گذاشتید . من لیسانس کامپیوتر خواندم و با شرکت در کنکور ارشد مجموعه علوم ریاضی رتبه 46 کد ظریب سه (ریاضی کاربردی) را آوردم. قصدمم اپلای است. به نظرتون با توجه به سابق لیسانسم شما بین دانشگاه های طراز اول شریف و تربیت مدرس و تهران یا دانشگاه شهر خودم یعنی صنعتی اصفهان (لیسانس را نیز همینجا بوده ام)کدام را پیشنهاد می کنید. خیلی سردرگم هستم و نظر و کمک شما میتونه بسیار راهگشا باشه. چون از طرفی بودن در دانشگاه هایی چون شریف یا تربیت مدرس هم وسوسه کننده است. مشتاقانه منتظر پاسخ شما هستم.

  1. سلام مهدی جان؛
   دانشگاه‌های اصفهان، دانشگاه‌های خوبی هست و من دوستانی داشتم که از صنعتی رفتن ساسکاچوآن کانادا، یعنی در دکتری پذیرش گرفتن، ولی خب، دانشگاه‌های شریف و دانشگاه تهران، یه چیز دیگه هستند. من دانشگاه مدرس رو خیلی توصیه نمی‌کنم، پلی‌تکنیک خیلی از مدرس بهتر هست.
   چون قصدت اپلای هست، برای این منظور یه مدرک زبان لازم داری و یه ‌جی‌آر.ایی. می‌تونی همون شهر خودت بمونی و تمام تمرکزت رو در دو سال ارشد بگذاری رو مدرک‌های زبان و جی.آر.ایی.
   انتخاب بین دانشگاه‌های تهران و اصفهان با خودت هست، ولی اگر من جای شما بودم حتماً به شریف فکر می‌کردم.
   در پایان یه توصیه‌ی کوچک کنم بهت؛ این‌روزها در آمریکا دورشته خیلی تو بورس هست، یکی کامپیوتر و دیگری آمار. سعی کن در دوره ارشد پژوهشهایت رو به این سمت ببری. موفق باشی عزیزم، بازم سؤالی داشتی بپرس

   1. ممنونم از پاسخ. همانطور که گفتید شریف واقعا چیز دیگری است اما همانطور که خودتون می دونید شریف رفتن یعنی دو سال زندگی خوابگاهی و مساِیل خودش. برای همین دقیقا می خواستم بدونم اگر شخصا شما در این شرایط بودید چه می کردید؟ در مورد توصیه من به دقت صحبت های شما را در پاسخ به دیگران مطالعه کردم و جایی اشاره کردید که معادلات در امریکا پر طرفدار است. البته چه شریف چه صنعتی اصفهان به صورت یکجا پذیرش دارند و بعد از نیم سال تحصیلی گرایش ها مشخص می شود. که بین بهینه سازی و معادلات طبق گفته شما باید انتخابی بکنم.

    1. ببین مهدی جان، من از شرایط شما زیاد مطلع نیستم، برای همین هم تصمیم نهایی رو خودت باید بگیری. ولی عرض کردم، هر چی محیط بزرگ‌تر باشه، به اون هدفت که بهش اشاره کردی، راحت‌تر خواهی رسید. در جایی مثل تهران یا شریف اگر باشی، حتی اگر بعد از مدتی شخصاً انگیزه‌هات رو از دست بدی، چون اطرافیانت همه بفکر رفتن هستند، تو دوباره با دیدن اطرافیان، به اون حال و هوا برمی‌گردی، ولی این حالت در جایی مثل اصفهان شاید رخ نده. از زندگی خوابگاهی و دوری از خانه و خانواده هم نترس، اتفاقاً برات بهتره، قبل از رفتن، اگر دو سال در کشور خودت از خانوادت دور باشی، نقاط قوت و ضعف خودت رو بهتر می‌شناسی و برای رفتن، آمادگی بیشتری کسب می‌کنی.
     اما در مورد رشته عرض کنم؛ در گرایش بهینه‌سازی، شما بیشتر می‌تونی بری بسمت پروژه‌هایی خارج دانشگاهی و احتمال گرفتن کمک‌هزینه‌های تحصیلی خوب، افزایش پیدا می‌کنه. شما هر کاری در هر جای دنیا بتونی انجام بدی که برای دانشگاه یک دلار درآمد داشته باشه، به چشم دیگری بهت نگاه می‌کنند. پس بنظرم برای شما بهینه‌سازی بهتر باشه. معادلات برای کسی خوبه که فقط بخواد تو دانشگاه بمونه، ولی بهینه‌سازی، هر دو گزینه، یعنی ماندن در دانشگاه یا کار در شرکتهای بزرگ رو برات داره. امیدوارم نظرات من کمکت کنه که تصمیم خوبی بگیری. افتخار می‌کنم که به افرادی مثل شما در حد سوادم، مشورت میدم. موفق باشی عزیزم.

     1. تشکر از حوصله به خرج دادنتان در پاسخ. من پاسخ های شما را با دقت می خوانم. یک سوال دیگه که داشتم من اشاره ام به دانشگاه تربیت مدرس به خاطر اضافه شدن رشته جدید ریاضی زیستی است که در دفترچه تازه اضافه شده است و فقط هم تربیت مدرس فعلا پذیرش دارد. میشه در باره این رشته توضیح بدهید که آیا ارزش رفتن داره؟ به دلیل تازه اضافه شدن آن شاید برای بقیه دوستان که بعد ها به این صفحه می آیند سوال باشد.

     2. سلام مجدد مهدی جان؛
      عرض کنم خدمتت، رشته‌های جدید مزایا و معایبی دارند. مزیتشون این هست که مدرک در این رشته‌ها کمه و عیبش اینه که کل سیستم نمیدونه چطور باید از این رشته و افرادی که در اون مطالعه می‌کنند، حمایت کنه و اونها رو بکار بگیره. دوره و رشته رو راه می‌اندازند که فقط داشته باشن، ولی برای آینده‌اش برنامه‌ریزی دقیقی نیست. امیدوارم منظورم رو فهمیده باشی.

     3. سلام مجدد. بله استاد کاملا در جریان هستم منظور شما را می فهمم ولی این رشته جدید تنها مزیتی که شاید بتواند نسبت به گرایش های دیگر داشته باشد آیا امکانی برای داشتن پوزیشن بیشتر نسبت به گرایش های دیگر در دانشگاه های امریکا و اروپا ندارد؟ یا از نظر شما شرایط اپلای (و بعدا کار)آن با بهینه سازی تفاوتی ندارد؟ (تمام کانسپت بحث اپلای و خارج کشور است). باز هم ممنون از سعه صدر شما

     4. سلام مجدد مهدی جان
      از نظر داشتن موقعیت‌های شغلی بیشتر شاید بهتر باشد ولی در مورد آمریکا و کانادا، هر رشته‌ایی که بتونه ارتباط بهتری با صنعت داشته باشه، گرفتن کمک هزینه‌های تحصیلی در آن رشته بیشتر و بهتر است. پس بین انتخاباهات ببین کدوم رشته رابطه‌اش با صنعت بیشتره، ولی این در ایران صادق نیست، چون صنعت ما ضعیفه و ارتباط بین دانشگاه و تولیدکننده تقریباً صفر هست.

 34. سلام دارم خدمت شما استاد عزیز،کاش نمونه شما اساتیدی که ب سوالات دانشجوها پاسخ میدن رو بیشتر داشتیم.
  من دانشجو ترم ۵ کارشناسی آموزش ریاضی دانشگاه فرهنگیان کرمان ام.واقعیتش من از همون دوران مدرسه تا به امروز به ریاضی علاقه داشتم و دارم ولی از اونجایی که معلمی شغل کم درامدی هستش،میخواستم در کنارش یه شغل دیگه داشته باشم.البته اینو هم بگم که من به شعل معلمی هم خیلی علاقمند نیستم و در عین حال ترجیح میدم اگه برام مقدور باشه از وزارت اموزش و پرورش جدا بشم…همچنین به خودم امیدوارم اگه برای تحصیل وارد جو علمی بهتری بشم میتونم رویا های قبلیم در مورد بورسیه رو زنده کنم…..با این حال شما پیشنهاد میکنید در ازمون ارشد ریاضی را انتخاب کنم برای مثال گرایش کد و روز یا تغییر رشته بدهم و یا مجددا در کنکخور سراسری شرکت کنم و از اول شروع به تحصیل در یک رشته دیگه رو بکنم؟
  سپاس فراوان از شما به خاطر صبر و حوصله و زمانی رو که در اختیار من گذاشتید

  1. سلام علیرضا جان
   عرض کنم خدمتت که اگر می‌خواهی در ریاضی بمونی، برو سمت ریاضی مالی، رمز و کد هم بد نیست، ولی بنظرم بیرون دانشگاه نتونی ازش استفاده کنی، مگر اینکه بخواهی از ایران بری. اگر خواستی از ریاضی کمی دور بشی، برو سمت آمار، مخصوصاً آمار کاربردی یا آمار محاسباتی. این رشته‌ی بسیار آینده‌داری هست، چه در ایران و چه هر جای دیگه که بخواهی بری. راجع به رشته‌ی «علم داده» هم تحقیق کن، این رشته هم تا چندسال آینده، غوغا خواهد کرد، الان تو آمریکا در این رشته به شدت کمبود نیروی انسانی دارند. این رشته در واقع ترکیب ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر هست. موفق باشی عزیزم.

 35. با سلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر فزونی.من لیسانس ریاضی محض هستم میخواستم بدونم برای کسی که هدف از خوندن ارشد فقط و فقط اپلای کردنه چه توصیه ای دارید.ارشد چه گرایشی بخونم تا بتونم راحت تر اپلای کنم؟در ضمن رشته ی کد و رمز همون کد و رمز مخابراتیه یا ربطی به اون نداره.ممنونم

  1. سلام ندا جان؛
   عرض کنم خدمتت که اپلای کردن به رشته و گرایش خیلی مربوط نیست و گاهاً می‌بینی که در رشته‌های کم‌طرفدار هم موقعیت‌های خوبی برای ادامه تحصیل پیدا میشه. شما اصولاً مدرک زبان داشته باشی، بالاخره میتونی یکجا پذیرش بگیری. ولی در رشته‌های کاربردی، فرصت‌ها بیشتره. در مورد رشته‌ی رمز و کد من اطلاعات زیادی ندارم، اما بطور کلی در این رشته شما با تئوری سیستم‌های رمزگذاری آشنا خواهید شد و اینکه بعداً چطور در این رشته کارتون رو ادامه بدید و اون رو به چه موضوعی محدود کنید، دست خودتون و استاد راهنماتون هست. اما یک توصیه می‌کنم بشما، ارشد رو برید در مجموعه‌ی آمار. این رشته هم ساده‌تر هست و هم بسیار بسیار بسیار کاربردی. آینده‌ی خیلی خوبی برای این رشته در ایران و یا سایر نقاط جهان هست، مخصوصاً در کشورهای صنعتی مثل آمریکا. ببخشید که بیشتر از این اطلاعات نداشتم که بهتون بدم. بدرود

 36. با سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب اقای دکتر،چهار پیش تو رشته ریاضیات و کاربردها از دانشگاه سراسری ارومیه فارغ التحصیل شدم ،میخواستم ارشد شرکت کنم اما نمیدونم امار شرکت کنم یا همین رشته خودمو،؟؟قصدم ادامه تحصیل در خارج از کشوره ،زبانمو دارم تقویت میکنم ،ممنون میشم لطف کنید راهنماییم کنید

  1. سلام روبینا جان؛
   رشته‌ی آمار خیلی کاربردی شده این‌روزها و اگر بتونی وارد این رشته بشی، عالیه، مخصوصاً که بری خارج از ایران در کشورهای صنعتی و پژوهش‌های کاربردی انجام بدی. منتها در رشته‌ی ریاضی شرایط پیدا کردن کار کمی سخت شده مگر اینکه واقعاً در این رشته عالی باشی و علاقه‌ی وافری به ریاضیات در شما وجود داشته باشد.
   در مورد سن، معمولاً محدودیت وجود ندارد، ولی هرچقدر سنت پائین‌تر باشه، شانس اینکه بعد از اتمام تحصیلات بتونی اونجا بمونی بیشتر خواهد شد. یکی از همکاران من با ۳۸سال سن، دیروز تشریف بردن آمریکا که یک دکتری دیگه بگیرند. پس اگر سن‌تون بالا هست خیلی نگران نباشید فقط رزومه‌تون رو تقویت کنید.

 37. سلام.بنده در کنکور ارشد ریاضی۹۸ شرکت کردم و آموزش ریاضی دانشگاه فردوسی را قبول شدم از طرفی رشته ریاضی مالی را نیز از طریق استعداد های درخشان( که در واقع همان طرح جذب دانشجویان برتر می باشد) در دانشگاه بیرجند قبول شدم.
  از طرفی از اول مهرماه باید برم سر کلاسم چون دانشجو معلم بودم.
  حالا به نظر شما بین آموزش ریاضی فردوسی و
  ریاضی مالی دانشگاه بیرجند که از طریق استعداد های درخشان قبول شدم کدومو انتخاب کنم؟
  دوست هم دارم که تمام سعی ک تلاشم را بکنم تا عضو هیئت علمی بشم و بورس خارج را هم بگیرم.
  ممنون می شوم که در اسرع وقت نظرتون را اعلام کنید.
  با تشکر از شما

  1. سلام سجاد جان
   برو ریاضی مالی بخون، ولی دکتری رو باید یا بری خارج از ایران و یا یک دانشگاه بلندآوازه‌تر در همین‌جا بگیری. این نظر من بود ولی بازهم با دیگران مشورت بکنید، چون سایر شرایط شما رو من نمی‌دونم.

  1. مثلاً اینکه محل خدمتت کجاست؟ مرخصی می‌خواهی بگیری یا نه؟ مجردی یا متاهل؟ سنت چقدر هست؟ محل سکونت فعلی‌ات کجاست؟ پایه‌ی ریاضی‌ات چطوره؟ چون در دانشگاه‌های فرهنگیان، ریاضیِ قرص و محکمی رو آموزش نمی‌دهند. سطح زبان انگلیسیت چقدر هست؟ و خیلی سؤالات دیگر که یک مشاور صادق و باسواد، باید قبل از اینکه بهت مشاوره بده، تمام اینها رو بدونه.
   اما یک مورد دیگر، ببینید، یکسری از دانشگاه‌ها در ایران، خیلی عذر‌می‌خوام، گند زدند به سیستم آموزشی کشور و فقط مدرک چاپ کردند. آموزش ریاضی هم از همین قسم رشته‌ها شده متاسفانه، البته همین بلا رو دارند سر ریاضی مالی هم درمیارند ولی کمی زمان می‌بره. پس اگر قصدت هیات علمی شدن هست، باید بدون فوت وقت، مدرک دکتری‌ات رو با یک رزومه‌ی بسیار قوی بگیری.

 38. سلام و درود بر استاد فزونی عزیز
  من دانشجوی ترم 3 آموزش ریاضی در دانشگاه فرهنگیان تهران هستم و معدل الف هم گرفتم و در ضمن دانش آموخته سمپاد هستم
  اما متاسفانه با توجه به سطح کیفی دروس و اساتید در دانشگاه های فرهنگیان که خودتون هم اطلاع دارید
  اولا از شما راهنمایی میخواستم که چجوری خودم رو به سطح کیفی بالا تری برسونم؟(به طور مـثال از چ منابعی استفاده کنم و …)
  دوما چجوری میتونم خودم رو با دانشجویان برتر دیگر دانشگاه ها مقایسه کنم و سطح کیفی خودم رو نسبت به اونها بسنجم؟
  به این دلیل میخوام اینو بدونم که اگر تنوستم سطح کیفی و علمی خودم رو به دانشگاه های برتر برسونم نیم نگاهی به رفتن از ایران بکنم وگرنه به فکر ارشد باشم و کار در ایران در کنار تدریس در آموزش و پرورش یا حتی هیات علمی شدن در دانشگاه مخصوصا فرهنگیان به امید بالا بردن سطح علمی این دانشگاه مهم و موثر در پرورش آینده ی این سرزمین

  خواهشمندم اگر امکان اش هست کمی مفصل تر درباره ی سوالاتم پاسخ دهید
  بازهم سپاسگزارم از شما استاد دلسوز
  موفق باشید

  1. سلام محمدرضا جان:
   عرض کنم خدمتت که خیلی نگران پائین‌تر بودن سطح کیفی نسبت به سایر دانشجوها در دانشگاه‌های دیگه نباش، چون ماشاا.. یکی از دیگری ضعیف‌تر هستند، البته شاید اونها مقصر نباشند و سیستم آموزشی هست که اونها رو به این روز انداخته. ولی در مورد دانشگاه فرهنگیان، کاملاً حق با شماست. این دانشگاه بدون بدیهی‌ترین ابزار برای هر دانشگاه، یکهو از ناکجاآباد سردرآورد و فقط چون یک مقرری به دانشجوهاش میده، مورد استقبال قرار گرفت. ببین عزیزم، شما باید یک دانشجو در یکی از دانشگاه‌های دولتی، مثلاً امیرکبیر یا دانشگاه تهران پیدا کنی و ببینی اونها مثلاً در درس جبر، چه کتابی رو استاد براشون معرفی می‌کند. تو هم بری اون کتاب رو بخری و بخونی. اگر به جزوه‌های اساتیدت در اونجا اکتفا کنی، کلاً تعطیل خواهی شد. ولی یک مشکل دیگه‌ایی که هست، دانشگاه فرهنگیان برای این گرایش شما، کاملاً دروس و سرفصلش با دانشگاه‌های دولتی دیگر، متفاوته. شماها رو فقط برای “آموزش و تدریس” اونجا آماده می‌کنند و خیلی فاکتورهای پژوهشی و دروسی که در آینده بدرد پژوهش بخورد رو به شماها نمی‌گویند. خلاصه عزیزم، خیلی ایده‌ال نگر و گرا نباش، از کسی و چیزی هم متوقع نباش که تو رو تبدیل کند به علامه‌ی دهر. فقط و فقط خودت باید مطالعه و تلاش کنی تا به هدفت برسی. الان فقط درس بخون، و مطالعه کن، و مخصوصاً زبان انگلیسی‌ات رو تقویت کن. گذشت زمان، خیلی چیزها رو حل می‌کند، بشرطی که خودت هم خواسته باشی.
   واقعاً بهترین کاری که برای این کشور میشه کرد، اینه که کار خودمون رو درست انجام بدهیم. فقط همین. الان که دانشجو هستی، فقط مطالعه کن، و اصلاً هم نگران چیزی نباش. لذت ببر از جوانی و دانشجویی و نداشتن مسئولیتِ خیلی خاص. اگر در مورد درس خاصی، خواستی بدونی چه کتابی منبع هست، بمن بگو تا بشما معرفی کنم کتاب رو. بدرود عزیزم.

   1. خیلی ممنون از محبتتون استاد
    حتما و حتما از توصیه های شما کمال استفاده رو خواهم کرد
    تمام سعی و تلاشم داشتن امید به آینده و استفاده از توصیه های استادانی دلسوز همچون شما است
    آرزوی موفقیت برای شما و تمامی مردم سرزینم

 39. سلام استاد
  من تازه رشته ریاضیات و کاربرد ها در مقطع کارشناسی قبول شدم و میخواستم بدونم امکانش هست برای کارشناسی ارشد کلا رشته رو تغییر بدم مثلا مهندسی شیمی بخونم؟

  1. سلام نازلی جان،
   بله می‌تونید تغییر رشته بدهید، حتی به مهندسی شیمی. ولی خُب اگر لیسانستون هم در همین رشته می‌بود، از جهاتی بهتر بود. هر چی به رشته‌های نزدیک به ریاضی نزدیک‌تر بشید، کارتون راحت‌تر هست و هر چی هم دورتر بشید، طبیعتاً مشکلات و نیاز به مطالعه‌ی بیشتر، افزایش پیدا می‌کند. ولی بنظرم به سمت رشته‌ی آمار یا برنامه‌نویسی کامپیوتر برید، بازار کاری بهتری داشته باشند. ولی اینکه الان وارد ریاضی شدید یک حُسن خوبی داره براتون و اونم اینه که اگر ریاضی رو در این چهارسال خوب بفهمید و بتونید باهاش ارتباط برقرار کنید، تقریباً وارد هر رشته‌ی دانشگاهی که بشوید در مقطع ارشد، قطعاً نسبت به دیگران یک سر و گردن بالاتر هستید، مخصوصاً در رشته‌های محاسباتی و مهندسی، چون مشکل همه‌ی دانشجوها، ریاضی و فرمول و محاسبات هست.

 40. با سلام
  بنده کارشناسی آمار و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ریاضی مالی از دانشگاه یزد می باشم. میخواستم بدونم برایه مقطع دکتری چه گرایشی تمرکز کنم و بیشتر مربوط به گرایش ارشدم باشه
  خیلی ممنونم ازتون

  1. سلام میثم جان:
   ببین عزیزم رشته‌ی ارشدت خیلی خوب هست بشرطی که تو این وادی حرفی برای گفتن داشته باشی. ولی یک چیز بدی هم که در مورد ریاضی مالی الان وجود دارد، اینه که متاسفانه دانشگاه آزاد شروع کرده به راه‌اندازی این رشته در تمام مراکز خودش، بدون داشتن حتی یک دونه هیات علمی متخصص در این رشته، و این گرایش هنوز به جایی نرسیده، در حال اشباع شدن هست. هر چه زودتر در این رشته دکتری‌ات رو بگیری، شانس هیات علمی شدنت بالاتر می‌ره و هر چه دیرتر، تعداد افرادی که دکتری دارند افزایش شدیدی پیدا می‌کنه و رقابت سخت میشه. الان رشته‌ایی که بسیار عالی هست در ریاضی، رشته‌ی “علم داده” هست که ترکیبیه از ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر. البته هنوز در ایران دکتری این رشته راه‌اندازی نشده. گوش بزنگ باش اگر این رشته در ایران اوکی شد، فقط دنبال این گرایش باشی. شهید بهشتی از سال 97 این رشته رو در مقطع ارشد راه‌اندازی کرده و فعلاً خدا رو شکر دانشگاه آزاد بسمتش نرفته. ولی، بنظرم اگر بتونی سمت آمار کاربردی یا آمار زیستی هم بری، خیلی خوب باشه بازار کارش در ایران و در آینده‌ی نزدیک.
   کلاً انتخاب نهایی بین اینها با خودت هست و اینکه پژوهش‌هات رو به چه سمتی ببری. این رو هم در نظر داشته باش که با توجه به وضعیت اقتصادی الان کشور، مردم اکثریت دارن می‌روند بسمت بورس و بازارهای مالی این چنینی. پژوهش‌هات رو به سمت بازار بورس بکشون. بدرود

 41. با سلام خدمت استاد عزیز و دلسوز
  تشکر ویژه دارم بابت وقتی که برای همه ی ماها میذارید
  استاد جان من کارشناسی ریاضیات و کاربردها از دانشگاه دولتی شهرستان دارم
  عزمم رو جزم کردم که برای ارشد با توکل ب خدا بتونم رتبه ای خیلی عالی کسب کنم
  بنظر شما چ گرایشی رو بخونم ؟دانشگاهای خوب تهران هم مد نظرم هستن. و با چه رشته ای راحت تر میتونم اپلای بگیرم ؟بنظر شما رشته ی علوم کامپیوتر میتونه انتخاب خوبی برای من باشه؟

  1. سلام فاطمه جان،
   الان بهترین رشته در ریاضی رشته‌ی «علم داده» هست که از سال ۹۷ در دانشگاه بهشتی راه‌اندازی شده. این رشته که یک پست هم تو سایتم نوشتم راجع بهش، ترکیبی هست از ریاضی، آمار و کامپیوتر. خیلی خیلی هم پرکاربرده. حتی اگر بخواهی اپلای کنی و بری هم رشته‌ی خیلی خوبی هست.
   ولی علوم کامپیوتر، و یا حتی آمارکاربردی، رشته‌های خوبی هستند، مخصوصاً اگر بخواهی بری آمریکا یا کانادا. فقط از زبان غافل نشو که تا مدرک زبان نداشته باشی، هیچ‌کاری نمیشه کرد. کلاً رفتن کار سختی نیست، فقط راه رو باید بلد باشی و کنی صبور باشی.
   کامپیوتر، رشته‌ایی هست که اگر بتونی یکی دوتا زبان برنامه‌نویسی رو خوب یاد بگیری، تو هر کشوری بری، درآمدت عالی هست.

   1. با درود، استاد عزیز به نظرتون چندسال دیگه طول میکشه که دکتری علم داده وارد ایران بشه؟ شما در محیط دانشگاه هستید، چشم انداز این رشته رو به لحاظ آکادمیک چطور می بینید؟
    ممنون از محبتتون

    1. درود محدثه جان
     یک الی سه سال دیگه دکتری این رشته تو ایران تعریف خواهد شد، چون نیاز بسیار زیادی به چنین رشته‌هایی وجود داره. از لحاظ آکادمیک هم تمام افرادی که دکتری این رشته رو اخذ کنند، خیلی زود و راحت جذب دانشگاه‌ها خواهند شد، چون مدرکش بسیار بسیار کم هست در حال حاضر و اون افرادی هم که دکتری این رشته رو از خارج ایران گرفتند، عموماً بازنگشتند و قصد چنین کاری رو هم ندارند

 42. سلام استاد خسته نباشید حالتون خوبه انشالله؟عذر خواهی میکنم باز مزاحم شدم واقعا شرمندم دیگه واقعا اینقد از مشاور های متفاوت کمک گرفتیم که سر در گم شدیم
  چندتا سوال داشتم از خدمتتون خیلی خییلی ممنون میشم جوابم رو بدید
  مجددا تکرار میکنم من کارشناسی ریاضی خوندم برای ارشد بنظرتون رمز و کد رو بخونم تو دانشگاه های معتبر بهتره یا علوم کامپیوتر و اگه علوم کامپیوتر بخونم چ گرایشی ازش بخونم بهتره؟
  بازار کار کدوم بهتره ازاین دوتا؟
  شرایط اپلای برای کدوم یکی میسر تره؟
  و درصد قبولی کدوم یکی تو دانشگاه های تهران بیشتره؟
  و اینکه اگه مدرسان شریف شرکت کنم میتونه خیلی تاثیر برای نزدیک شدن ب هدفم داشته باشه یا ک هزینه ی اضافیه؟
  خیلی خیلی سپاسگزارم بابت وقتی ک برامون میذارید?

  1. سلام فاطمه جان:
   ببین عزیزم، ما آدمها متاسفانه همیشه دنبال یک مُنجی می‌گردیم تا بیاد و بما بگه اینکار رو بکن و این صراط مستقیم هست و حتماً در آینده تو موفق می‌شوی و میلیاردر خواهی شد. بنظرم چنین چیزی و چنین کسی وجود ندارد. من از خیلی از سایر شرایط شما و علایق شما مطلع نیستم. ولی اگر خودم الان بجای شما بودم و اطلاعات الانم رو داشتم، می‌رفتم علوم کامپیوتر و یا بسمت برنامه‌نویسی پیش می‌رفتم و یا هوش مصنوعی، چون همه چیز در آینده داره بسمت اینها می‌رود. حالا امکانش هست بعضی از اساتید دیگر بشما بگویند که نه، حتماً رمز و کد بخونید. هیچ توصیه‌ی اکیدی وجود ندارد. خودت باید تصمیم نهایی رو بگیری. یک مثال بزنم براتون، ما الان در دانشگاه قصد داریم هیات علمی کامپیوتر بگیریم، یا اصلاً کسی نمیاد و یا میاد هیچ چیزی در چنته ندارد. پس طبیعی هست که کامپیوتر، حداقل در حال حاضر بازار کار بسیار بهتری نسبت به ریاضی و رمز و کد دارد. برای اپلای هم کلاً رشته‌های فنی و مهندسی، مثلاً همین کامپیوتر، در کشورهای صنعتی عالیست. پذیرش و پوزیشن زیاد هست. در مورد مدرسان شریف هم اگر خواستی تغییر رشته بدی، حتماً جزواتش رو بگیر. کامل نیست ولی برای شما خوبه. ولی اگر در ریاضی موندی، بنظرم لازم نیست، همون جزوات خودت رو بخون فقط. در مورد درصد قبولی هم باید عرض کنم که متاسفانه اطلاعات به‌روزی ندارم.
   کلاً راحت باش و بازم هر سؤالی داشتی بپرس عزیزم. امیدوارم با تلاش خودت و خواست خداوند به بهترین‌ها برسی. همین که داری برای آیندت تحقیق میکنی و بفکر هستی، مطمئن باش نسبت به دیگران خیلی جلوتر هستی.

 43. سلام من رشته ی جبر دانشگاه اصفهان هستم . ترم یک
  و چند روز دیگه باید استاد راهنما انتخاب کنم
  اما اطلاعاتی در مورد شاخه های جبر ندارم و نمیدونم کدوم گرایش جبر بهتره
  و این که اگه ممکنه هم در مورد گرایش های جبر توضیح دهید هم اگر اطلاعاتی از اساتید دانشگاه اصفهان دارید لطف بفرمایید و توضیح دهید.
  ممنون

  1. سلام فائزه جان:
   حقیقتش من رشته‌ام آنالیز هست و اساتید جبر رو خوب نمی‌شناسم، ولی از طریق یکی از همکاران که اونجا، یعنی در اصفهان درس می‌خواندند، اطلاع دارم که دکتر سالاریان که جبر جابجایی کار می‌کنند، تقریباً استاد عالی و درجه یکی هستند. بنظرم سعی کن با ایشون کار کنی. موفق باشی عزیزم.

   1. مرسی از پاسختون
    ببخشید در مورد گرایش هاش اطلاعی ندارید ک کدوم گرایش جبر بهتره؟؟ و ترتیب خوب بودن گرایش ها چطوریه؟ یا بازار کارشون ؟ آسون بودنشون و…
    ممنون میشم اگه اطلاعی دارید بفرمایید??

    1. نه عزیزم، در مورد گرایش‌های جبر اطلاعات دقیقی ندارم. ولی گمان می‌کنم در جبر، گروه‌ها و جبر جابجایی کمی سخت باشه. البته همه‌ی اینها بستگی به موضوعی داره که استاد راهنما بشما می‌دهد. در مورد بازار کار، باید عرض کنم که باید بدنبال استخدامی‌ها باشی یا اینکه دکتری رو بگیری تا بتونی هیات علمی بشی، ولی باید رزومه‌ات خیلی خوب باشد.

 44. سلام استاد عزیزم وقتتون بخیر
  حالتون خوبه انشالله

  استاد من کارشناسی ریاضی کاربردی دارم با معدل ۱۵ از دانشگاه ملی شهرمون
  بعد برای ارشد هدفم مهندسی کامپیوتر هستش اگه بتونم یه دانشگاه تاپ از تهران قبول شم و دوران ارشدم بتونم خودمو ثابت کنم برای مقطع دکتری میتونم فاند بگیرم؟؟؟
  باتوجه ب اینکه رشته ی کارشناسیه من متفاوت هستش باارشدم
  خیلی ب مشکل برمیخورم؟؟؟

  1. سلام فاطمه جان،
   خیلی نگران فاصله‌ات با بچه‌های کامپیوتر نباش، با خواندن چند کتاب، براحتی به سطح اونها میرسی. در مورد دانشگاه ارشد هم لزومی نداره حتماً تاپ باشه، برای گرفتن فاند، مدرک زبان داشته باشی، میتونی کمک هزینه‌ی تحصیلی رو بگیری، البته هر چی رزومه‌ات قوی‌تر باشه، دانشگاه آینده‌ات در دکتری هم با پرستیژتر هست. موفق باشی عزیزم و بدرود

 45. با درود 
  من در مقطع کارشناسی برق خوندم و در حال حاضر دانشجوی ارشد برق هستم ولی بخاطر علاقه شدید به ریاضیات محض و علاقه به پژوهش در این بخش امسال می خام دوباره کنکور بدم و تغییر رشته انجام بدم دو تا سوال داشتم یک اینکه چه منابعی رو پیشنهاد می دید و کلاس کنکور برای ریاضی جایی می شناسید و دوم اینکه پیشنهاد خاصی دارید ؟؟ اگر پاسخ بدید سریع ممنونتون می شم با سپاس.

  1. سلام دوست عزیز،
   ببینید، رشته‌ی ریاضی محض، خیلی وسیع هست و بسیار افسارگسیخته پیشرفت داشته در این سالها. شما برای ورود به ریاضی، باید چندتا از دروس کارشناسی این رشته، از جمله، آنالیز ریاضی، جبر، جبر خطی و توپولوژی رو بخوانید، در غیر اینصورت یکم ادامه تحصیل مشکل خواهد شد. ولی جنابعالی چیزی دارید که دانشجوهای ریاضی ندارند و اونهم علاقه‌ی شدید به ریاضی هست، و مطمئن باش این خصوصیت، خیلی کمکت می‌کند. اینکه بدنبال علاقت هستی رو من کاملاً تائید می‌کنم و برات آرزوی موفقیت دارم. در مورد منابع باید عرض کنم خدمتت که تمام موسساتی که خدمات آموزشی ارائه می‌دهند، تقریباً میشه گفت مجموعه‌هاشون پر از ایراد و اشکال هست و بدون هیچ نظارتی، همین طوری فقط نوشتند. پس در انتخابت در رابطه با این موسسات خیلی حساسیت بخرج نده، چون تقریباً همه‌شون همسطح هستند. در مورد کلاس کنکور متاسفم، جای خاصی رو نمی‌شناسم. ولی خیلی نگران قبولی نباش، با اندکی تلاش یک دانشگاه خیلی خوب قبول خواهی شد، چون کلاً دانشجوها خیلی افت کردند و انگیزه‌هاشون رو از دست دادند، چیزی که شما دارید.

 46. به نظر شما سطح دانشگاه صنعتی اصفهان در چه حدی است؟؟
  قابل مقایسه با تهران و امیرکبیر هست آیا؟؟
  و بنده قصد اپلای دارم نام صنعتی اصفهان ایا برای اپلای شناخته شده است؟؟؟
  در گرایش سیستمهای دینامیکی چه دانشگاهی را پیشنهاد میکنید؟؟
  صنعتی اصفهان بهتر است یا تربیت مدرس؟
  در رابطه با علوم تحقیقات چطور شنیدم ریاضیش خوب است؟؟ درسته؟؟

  1. سلام امیر جان،
   بنظرم اول شریف، دوم تهران، سوم امیرکبیر، چهارم تربیت مدرس، پنجم صنعتی اصفهان یا اصفهان. ولی برای اپلای چون دانشگاه‌های ما هیچکدومشون رتبه‌ی جهانی قابل توجهی ندارند، پس برای اونها خیلی فرق نمی‌کنه از تهران بری اونجا یا صنعتی اصفهان. من حتی دیدم شخص از یکی از مراکز بسیار کوچک دانشگاه آزاد، آمریکا پذیرش گرفته. برای پذیرش فقط نمره زبان و جی.آر.ایی. خیلی مهم هستند. اما کلاً دور دانشگاه آزاد رو خط بکش، در این شرایط اصلاً برای درس خواندن، نباید پول خرج کرد، ماشاا.. این سیستم هم، تکون بخوری داخلش، باید بری پول واریز کنی، حتی اگر پول هم کسی داره، نباید بره آزاد. من به هیچ وجه جو این دانشگاه رو قبول ندارم و تائید نمی‌کنم، البته این حرف من نیست و بزرگان می‌گویند.

  1. خواجه نصیر و علم صنعت گروه ریاضی خیلی چشم-گیری نداره، ولی اصفهان یا صنعتی اصفهان گروه قوی در ریاضی دارند. خیلی وقتها استاد از اسم دانشگاه هم بالاتر هست. بهشتی گروه ریاضیش خوبه ولی به اصفهان نمی‌رسد، برتری بهشتی به اصفهان فقط من باب حضور در پایتخت هست، چیز خاص دیگری ندارد.

 47. راجب به گرایش سیستمهای ذینامیکی نیز میشه یه توضیح بدید
  شنیدم هیلی با فیزیک مشترکات داره و تو فیزیک زیاد ازش استفاده میشه درست؟؟
  کلا یه رنکینگ کلی بخواین بدین از داتشگاه چطور میگین؟؟
  گرایش رمز و کد چی ؟؟ بیشتر مباحث این گرایش از چه درپس ریلضی استفاده میشه؟؟

  1. ببین امیر جان، من رشته‌ام آنالیز هارمونیک هست و از سیستمهای دینامیکی زیاد اطلاع ندارم، پس برای اینکه اطلاعات غلط بهت ندم، ترجیح می‌دهم که در این مورد به شما پاسخ ندهم. اما در مورد رنکینگ، چیزی که در پاسخ‌های قبلی‌ام گفتم وحی نازل شده نیست و امکان داره عده‌ایی از اساتید با نظر بنده مخالف باشند ولی نظر من این بود. در مورد گرایش رمز و کد، بنظرم چون رشته‌ایی هست که به نوعی با کامپیوتر و الگوریتم در ارتباط هست، آینده‌ی خوبی دارد. اما بهتر از این رشته و گرایش، الان در حال حاضر در کل دنیا رشته‌ی علم داده خیلی تو بورس هست. اگر خواستی اینجا راجع بهش نوشتم.

 48. با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر محمد فزونی?
  شرمنده سوالی داشتم…

  در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری، نوشته اند از امسال باید داوطلب فقط یکی از زمینه های ریاضی محض یا کاربردی یا آموزش ریاضی رو انتخاب کنه!

  من هنوز دانشجوی ارشد آموزش ریاضی پیام نور کرمان ام و علاقه و به عقیده همکاران، استعداد خاصی در مباحث آموزش ریاضی دارم و انتخابم هم برای دکترا، آموزش ریاضی بود.

  کتابی که در آستانه ی چاپ اش هستم در مورد اینست که منطقی برخورد کنیم و بجای یادگیری فرمولی و با شکل و محور در کتاب‌های درسی، به یادگیری مفهومی با مثال عینی همچون تدریس کسر با نان و کیک و… بپردازیم.

  آموزش ریاضی فقط آزاد پذیرش داره که درصورت عدم بورسیه، امکان ثبت نام به جهت شهریه سنگین ندارم،

  از امسال گرایش تفکر منطقی هم جزء ریاضی محض اضافه شده، آیا اطلاعات خاصی در مورد دروس دانشگاهیِ گرایش تفکر منطقی دارید؟

  کتاب نظریه مجموعه ها از لین و لین مطالعه کرده و ظاهرا قلب گرایش تفکر منطقی با موضوع مجموعه ها است.

  آیا این گرایش ارتباطی با علاقه ی کاری من به مطالعات بیشتر در موضوع روش‌های نوین تدریس ریاضی و روانشناسی آموزش ریاضی داره یا کلا یه چیز دیگه اس و برای شرایط من بعلت لیسانس ابتدایی و فراموشی ریاضیات دبیرستانی پس از 15 سال، هر چنداستعداد ریاضی داشته و با یه مرور دو، سه ماهه، تمامی مطالب ریاضیات دبیرستان و ریاضیات 1 و 2 دانشگاهی به تسلط نسبی میرسم، اما باز هم گرایش تفکر منطقی، به درد من جهت روش‌های تدریس و… نمی خوره؟؟؟

  سپاس از وقتی که قرار میدین و عذرخواهم بابت طولانی شدن متن?

  باتشکر
  علی کاویانی

  1. سلام علی جان،
   منطق یا هر رشته‌ی دیگری، با آموزش ریاضی متفاوت است و شما قطعاً باید وارد همین رشته بشید و اساتید این رشته رو ببینید و با ایشون کار کنید تا خروجی خوب، مفید و موردتوجه دیگران تولید کنید.
   ولی بنظرم، یکراه دیگر هم دارید، وارد یکی از شاخه‌های ریاضی کاربردی بشید و در مصاحبه به اساتید بگید که علاقتون به آموزش ریاضی هست و بدلیل مسائل مالی که فرمودید نرفتید به این رشته. قطعاً خیلی از اساتید ریاضی، با هر گرایشی چون سالها در حال تدریس هستند از پیشنهاد شما استقبال خواهند کرد، البته دلیل دیگرش هم اینه که پژوهش‌ها در آموزش ریاضی خیلی سخت نیست.

   1. سپاااااااس بیکراااان ?

    چند درصد امید داشته باشم که دانشگاه آزاد علوم تحقیقات بورسیه ام کنه؟
    در ظاهر، بعد از آموزش ریاضی، بیشترعلاقمند به گراف و تفکر منطقی ام که هر دو، زیر مجموعه ی ریاضی محض اند.
    اما مشکل اصلی من ناتوانی در فهم ریاضیات دانشگاهی مثلا آنالیز و هندسه و… بعلت بیش از ده سال تدریس بچه های کلاس اولی و فاصله گرفتن از ریاضیات است.
    واقعا موندم چه کنم؟ ??

    1. ببین علی جان، دانشگاه آزاد بخاطر صندلی‌های خالی، خیلی مشکل مالی داره، پس بنظرم خیلی امیدوار به گرفتن بورس از این سیستم نباش. ولی نگرانیت در مورد دروس و فاصله گرفتن، بی‌مورد هست، یکماه بخونی، بشرایط ایده‌ال برمی‌گردی. سعی کن دولتی قبول بشی که نگران شهریه یا بورس نباشی.

 49. با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما استاد گرامی
  من دیپلم ریاضی فیزیک و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه دولتی رشته ی مهندسی شیمی(صنایع گاز) هستم …معدل دوره ی کارشناسی هم 15.60هستش ….قبل از کنکور کارشناسی و در دوران دانشجویی به دروس ریاضی علاقه مند بودم و نمرات خوبی در ریاضیات عمومی و مهندسی در دانشگاه داشتم…تصمیم دارم برای مقطع ارشد یکی از گرایش های رشته ی ریاضی رو بخونم و چون به پژوهش علاقه دارم نیم نگاهی هم به مقطع دکتری در این رشته دارم …2 تا سوال از خدمتتون داشتم اول اینکه با توجه به اینکه لیسانس رشته ی مهندسی و غیر مرتبط دارم اگر ارشد و دکتری رو رشته ی ریاضی بخونم آیا شانسی برای اینکه جذب هیئت علمی بشم دارم یا خیر ؟؟و سوال دوم اینکه برای اینکه جذب دانشگاه بشیم چه محدودیت هایی در مورد سن وجود داره ؟؟من بعد از پایان مقطع کارشناسی خدمت سربازی رو گذراندم و 1سال هم کار کردم و الان 26 ساله هستم ….این بالا بودن سن در مقطع ارشد و دکتری و برای جذب دانشگاه شدن چه مشکلاتی رو ممکن هست برام ایجاد بکنه ؟

  1. سلام جواد جان
   محدودیت سنی برای جذب هیات علمی ۴۵ سال هست، پس حالاحالاها وقت داری. در مورد سؤال اولت هم، مشکلی نیست، فقط باید نتایج و رزومه‌ی قوی داشته باشی که جذبت کنند. سعی کن سمت رشته‌های کاربردی بری، مثل علوم داده یا ریاضیات زیستی.

 50. سلام خسته نباشید! دانشجوی لیسانس ریاضی هستم ! الان که بازار کار ارشد یا حتی دکتری ریاضی مالی در حال اشباع شدن هستن! بنظرتون ادامه دادن رشته ریاضی عاقلانه است؟ با این توضیح که علاقه ای به رشته های کامپیوتر و آمار ندارم! ممنونم از راهنمایی تان

  1. سلام فرناز جان،
   ببین عزیزم، این روزها در کشور، تقریباً بهت بگم تمام رشته‌های دانشگاهی اشباع شده، حتی پزشکی. الان تو هر کوره و دهاتی بری، تعداد زیادی متخصص می‌بینی. حالا شما تصور کن ده سال دیگه چه خواهد شد. ولی عرض کنم خدمتت که شما اصلاً نباید به این حرف‌ها و مسائل توجه کنی، باید راه خودت و علاقه‌ی خودت رو دنبال کنی، حتی اگر ریاضی باشد. اتفاقاً بنظر بنده، چون همه‌ی دانشجوهای ریاضی یا کلاً علوم پایه، مثل شما فکر می‌کنند، همشون معدل‌های پائین دارند یا دارند یکی‌یکی انصراف می‌دهند و این باعث میشه، پنج سال دیگه در کشور ما دانش‌آموخته‌ی ریاضی باسواد برای جذب بصورت هیات علمی نداشته باشیم. پس اگر به ریاضی علاقه‌مندید، حتماً ادامه بدهید، نیم‌نگاهی هم به اپلای کردن در دانشگاه‌های خارج کشور رو داشته باشید. من سال ۸۱ که وارد رشته‌ی ریاضی شدم، چون اونموقع در کشور، تب مهندسی بود، همه‌ی دوستانم، من رو مسخره می‌کردند، ولی خوندم و خوندم، آذر ۹۳ درسم تمام شد و یکماه بعدش، حکمم خورد. پس راه خودتون رو برید و امیدوار باشید، زیادی منطقی بودن گاهاً خوب نیست. بدرود

 51. با سلام خدمت استاد گرامی
  ببخشید میخواستم بدونم بین صنعتی اصفهان و تربیت مدرس کدومو انتخاب کنم؟؟
  هر کدوم از این دانشگاه ها تو چه گرایشی قوی هس؟؟
  و اینکه اعتبار کدوم بیشتره؟؟
  چون تربیت مدرس ارشد و دکتراست یکم به نظرتون جوش خشک ننیشه یا یک جو علمی خوب برای پژوهش هست؟؟
  کلا تربیت مدرس به نظرتون چندمه بین دانشگاه های تهران؟

  1. سلام امیر جان،
   ببین عزیزم از لحاظ تولید علم، یعنی تعداد مقالات، تربیت مدرس بعد از دانشگاه تهران، دومین دانشگاه ایران هست و صنعتی اصفهان در جایگاه خیلی پائین‌تر. ولی کلاً این رو در نظر داشته باش که اینها به کنار، یک ایران رو خراب کردند تا تهران رو بسازند، تمام امکانات در تهران هست، اکثر بزرگان ایران، در تهران هستند. پس بیخیال اصفهان شو و برو مدرس، مگر اینکه خودت اصفهانی باشی و بودن در اصفهان گزینه‌ی در کنار خانواده بودن رو برات داره. اصفهان هم دانشگاه خوبی هست ولی نه به اندازه‌ی مدرس.

  1. روی کاغذ، تربیت مدرس از امیرکبیر بالاتره، ولی اگر بدنبال اندکی شیطونی هستی برو امیرکبیر، دانشجویان کارشناسی، حال و هوای خاصی به محیط می‌دهند که در مدرس خبری نیست. در ضمن از لحاظ علمی هم بنظرم یکی هستند، آمارها فقط تولید مقاله رو نشون میدن که اونهم خیلی جدی نیست.

 52. سلام دکتر! خسته نباشید! بنظرتون دوتا لیسانس بگیرم بهتره یا دو تا فوق؟ لیسانس مدیریت از دانشگاه دولتی دارم که بدلیل دوست نداشتن این رشته می خوام تغییر رشته بدم! بنظرتون برم لیسانس کامپیوتر یا ریاضی از دانشگاه پیام نور بخونم بهتره یا برم فوق لیسانس ریاضی بخونم؟

  1. سلام زینب جان،
   بنظرم اگر به رشته‌ی آمار علاقمند هستی، برو ارشد آمار بگیر. در سال‌های پیش‌رو، بهترین رشته‌ی دانشگاهی خواهد شد، البته اگر بطور کاربردی بتونی کار کنی. اگر روزی قرار باشه کسی شما رو بکار بگیره، تعداد مدارک شما، امتیاز خاصی نخواهد بود، ولی دانش عمیقتون در یک شاخه خیلی امتیاز بزرگی است. پس ادامه تحصیل بده و دیگه از این شاخه به اون یکی نرو، یک رشته رو تا دکتری ادامه بده.

 53. با عرض سلام و خسته نباشید . ببخشید من لیسانس آموزش ریاضی تربیت معلم دارم و میخوام ریاضی کاربردی شرکت کنم و رشته بهینه سازی علاقه زیادی دارم میخواستم بدونم اطلاعاتی راجب به این رشته دارین؟

  1. سلام مهدی جان:
   عرضم خدمت شما که بهینه‌سازی یکی از گرایش‌های بسیار عالی در ریاضیات کاربردی است ولی مثل هر علم و گرایش کاربردی دیگری نیازمند شدید به صنعت و اقتصاد پویاست. بنظرم در حال حاضر بین بهینه‌سازی و ریاضیات مالی، رشته‌ی دوم، یعنی مالی، دارندگان مدرک کمتری دارد و شانس پیدا کردن کارهای بهتر در این گرایش بیشتر از تحقیق در عملیات یا همون بهینه‌سازی است. ولی بنظرم از این دو رشته بهتر رشته‌ی علم داده است که در اینجا می‌تونی راجع بهش مطالعه کنی.

   1. آره میدونم علم داده رشته ی خیلی خوبیه ولی دوس دارم وارد سهام و بورس و … این چیزا شم و به احتمالات و فرآیند های تصادفی علاقه ی شدیدی دارم . بین این دو رشته مونده بودم که با راهنمایی شما قطعا ریاضی مالی رو انتخاب میکنم .

    1. چونکه می‌دونی قراره چکار کنی و علاقه‌ات چی هست، قطعاً موفق خواهی شد. فقط سعی کن وارد هر دانشگاهی که شدی به استاد راهنمات منتقل کنی که قصد داری چه کاری رو دنبال کنی، بعضاً دیده میشه که دانشجو سردرگُم هست، برای همینم استاد راهنما ساده‌ترین موضع دم دستی رو بهش معرفی می‌کنه.

     1. ببخشید برای احتمال و متغیر های تصادفی که تنها درس ضریب 4 ریاضی مالی برا کنکوره چه منبعی رو پیشنهاد میکنین؟

     2. سلام مهدی جان، عرض کنم خدمتت که من رشته‌ام ریاضی هست و این سؤال رو باید از اساتید آمار یا دانشجویانی که سال‌های گذشته در آزمون شرکت کردند، بپرسید.

 54. سلام و احترام خدمت استاد گرامی!
  وقت بخیر!
  آقای دکتر، بنده، ترم سوم کارشناسیِ آموزش ریاضی هستم و در دانشگاه فرهنگیان درس می‌خوانم.
  و البته بنده به ریاضی و مباحث فیزیک کوانتوم و همچنین کیهان‌شناسی علاقه‌مندم.
  به دلیل تعهدی که نسبت به آموزش‌وپرورش دارم، برای ادامه تحصیل، نمی‌توانم فیزیک را ادامه بدهم.
  به‌ نظر جنابعالی، در ادامه تحصیل در رشته‌ی ریاضیات، چه رشته‌ای به رشته‌های فیزیکی که علاقه دارم، نزدیک‌تر است؟
  پیشاپیش، از لطف و پاسخ شما سپاس‌گزارم.

  1. سلام محمدرضا جان،
   در ریاضی گرایشی داریم با عنوان «ریاضی فیزیک» که به بررسی پدیده‌های فیزیکی و تحلیل‌های ریاضی مسائل فیزیکی می‌پردازد. ولی اینکه در این رشته در ایران در کارشناسی ارشد پذیرش داریم یا دکتری، دقیقاً نمی‌دونم. البته می‌تونی وارد آنالیز بشی و بری سمت گروه‌های کوانتومی و یا وارد رشته‌ی آنالیز عددی بشی و بدنبال حل یا تحلیل مسائل فیزیکی باشی ولی اینها همه به استاد راهنمات بستگی دارد که اون چه کاره هست و در چه زمینه‌ای کار و پژوهش می‌کند. ولی بنظرم اگر عاشق فیزیک هستی، بیخیال تعهد به آموزش و پرورش و برو ارشدت رو در رشته‌ی فیزیک بخون، نهایتش اینه که ارشد و دکتری شما رو قبول نمی‌کنند و به لیسانست حقوق می‌دهند، ولی شاید در این رشته‌های نتایج خیلی خوبی کسب کردی و تونستی وارد دانشگاه بشی، بعنوان یک عضو هیات علمی. و کلام آخرم اینه که کارهای بزرگ، نیازمند ریسک‌های بزرگ هم هست که متاسفانه در خون ما ایرانی‌ها نیست.

   1. ممنونم از لطف و پاسخ شما.
    مشکل اینجاست که به‌خاطر تعهد، مدرک لیسانس بنده را تحویلم نمی‌دهند و یک راست به اداره‌ی محل خدمتم فرستاده خواهد شد و چنان که مستحضرید ثبت‌نام دانشگاه نیز منوط به داشتن مدرک لیسانس است.
    برای ادامه تحصیل، یا باید تعهدم را لغو کنم که مجبورم هزینه‌ی زیادی را به عنوان خسارت به وزارت آموزش‌وپرورش بدهم یا این‌که در رشته‌هایی که آموزش‌وپرورش اعلام کرده است، ادامه تحصیل دهم؛ آن هم اگر موافقت نمایند.

    1. اینها رو نمی‌دونستم. آخر و عاقبت بورس متاسفانه همینه. به این نکته باید اونهایی توجه کنند که آرزوشون قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان هست، غافل از این‌چنین قوانینی. بهرحال برای شما آرزوی موفقیت دارم. ولی ناامید نشو،اینجا ایرانه، همیشه یک راهی میشه پیدا کرد، بدرود.

 55. سلام
  ببخشید من به شدت دنبال اپلای هستم
  از اونجایی که شما تو یکی از پست ها اعلام کرده بودین فقط با مدرک کارشناسی میتونین برای آمریکا اپلای کنین فکر کردم که برا دانشگاه های آمریکا کارشناسی خیلی مهمتر از ارشد
  آیا به نظرتون من که کارشناسی اقتصاد دارم (درسهای ریاضی و آمار بسیار عالیم) ارشد شرکت کنم (اشد میخوام ریاضی یا آمار یا فیزیک شرکت کنم)
  به نظرتون ارشد بدم و از اونجایی که میتونم تو ارشد دو رشته ای کنم یا به نظرتون دو رشته ارشد بخونم
  البته یه قانون دیگه هس شما میتونین اگر رتبه تک رقمی باشین کنار ارشدتون یه کارشناسی هم بخونین
  به نظرتون کدوم رو انتخاب کنم(دو ارشد / یه ارشد و یه کارشناسی)
  مثلا ( ارشد علوم داده و ارشد ریاضی مالی / ارشد آمار ریاضی و کارشناسی ریاضی)

  1. سلام احمد جان،
   بنظرم فقط ارشد امتحان بده، مثلاً علوم داده و اصلاً نیازی به تعدد مدارک وجود ندارد. شما اگر ده تا مدرک هم داشته باشی، چیزی نیست که برای اونها خیلی جالب باشد، به جای اینها بفکر نمره‌ی بالای تافل و جی.آر.ایی. باش. چون دانشگاه‌های سطح بالای آمریکا، این دو آیتم براشون خیلی مهمه، مخصوصاً جی.آر.ایی. پس الکی وقتت رو با گرفتن مدارک بی‌ارزش هدر نده. شما باید تو یک رشته، نسبتاً خوب باشی و دانش عمیقی داشته باشی. اطلاعات وسیع خوب هست ولی تضمینی نیست که ادمیژن بگیری. امیدوارم متوجه منظورم شده باشی عزیزم.

 56. سلام استاد،زوزتون بخیر.ممنون از این‌که وقت ارزشمندتون در خدمت دانشجوها قرار میدهید.خدا قوت
  من لیسانس مهندسی مدیریت پروژه از دانشگاه پیام نور هشتگرد دارم.و از کودکی علاقه به دبیری داشتم و دوسالی هم در دبیرستان غیرانتفاعی کرج تدریس داشتم در مقاطع ۱۰ام تا ۱۲ام و الآن هم در یک آموزشگاه اینترنتی استادبانک مشغول به کار هستم.میخوام ارشد ریاضی شرکت کنم گرایش آموزش ریاضی فقط بنظر شما خوبه؟و اینکه قصد دارم همه منابع نخونم چون شنیدم مثلا ۳تا درس عالی بخونم بهتره.به نظر شما چه درسها و منابعی بخونم تا موفق بشم؟فقط هم دوست دادم دانشگاه روزانه و دولتی قبول بشم.
  یا برای هدفم بهتره مدیریت آموزشی بخونم که از گروه علوم تربیتی چون آسونتره برای دبیری ریاضی خوبه یا همون آموزش ریاضی بهتره؟چه رتبه ای باید بیادم و اینکه چه تعداد دانشگاه ها برای این رشته ظرفیت دارن؟

 57. جسارتا شما در کدام دانشگاه تدریس میکنید؟ و اینکه من برای پیشرفت شغلی و این که راحت من را بعنوان دبیر ریاضی قبول کنم ارشد آموزش ریاضی بخونم کار درستط؟فقط میدونم که یه انگیزه ای بعد ۳سال استراحت از فارغ التحصیلی سراغم اومده که دلم میخواد ادامه تحصیل بدم.
  اگر برای سال ۹۹ نشد برای سال ۴۰۰هم میخونم انشالله با سواد بالا وارد دانشگاه بشم

  1. سلام فاطمه جان،
   بنده در دانشگاه گنبدکاووس هستم در خدمت شما و سایر دانشجویان عزیز هستم. خدمتتون عرض کنم اینکه بدنبال علاقتون هستید، خیلی عالیه. رشته‌ی آموزش ریاضی رشته‌ی خوب، ساده‌ و نسبتاً پرکاربردی هست و زیاد در این شاخه اذیت نخواهید شد. بازار کارش هم، بعنوان معلم یا دبیر ریاضی خوبه. ولی متاسفانه بنده اطلاعات خاص و بروزی در خصوص موارد آزمون ارشد ندارم. بهترین مشاور در این زمینه دانشجویانی هستند که بتازگی وارد دانشگاه شدند، چون اونها اطلاعاتشون بروز هست. بنده فقط یک‌مقدار اطلاعات کلی دارم که سعی می‌کنم همین مقدار کم رو هم در اختیار عموم قرار بدم. امیدوارم با تلاش و صبر به هدف زیباتون برسید.

 58. غذرخواهی میکنم همش سوال میپرسم.استاد شما در جواب چند نفر گفته بودید کتابهای نشر دانشگاهی بخونیم خیلی خوبه.یه سوالی وقتی کتابی خوندیم حتما باید تمرینات و سوالات هم کامل حل کنیم تا مسلط بشیم؟

  1. نیازی نیست، تمرینات برای تکمیل کردن مفاهیمی هست که می‌خونیم. اگر حل کنید خیلی خوبه، اگر هم از آنها رد بشید، اتفاق خاصی نخواهد افتاد. حل کامل تمرینات برای افرادی هست که می‌خواهند مسائل رو عمیقاً درک کنند، ولی در حال حاضر هدف شما چیز دیگری است و در این مرحله باید فقط اصول رو خوب بلد باشید. جزوات و کتاب‌هایی که موسسات می‌نویسند، بیشتر جنبه‌ی تجاری داره، ولی کتاب‌های نشر دانشگاهی، اینگونه نیست. راحت باشید، هر وقت هر سؤالی داشتید مطرح کنید، اگر بتونم راهنمایی‌تون خواهم کرد.

 59. سلام و درود خدمت شما استاد بزرگوار
  بنده دانشجوی ترم ۶ آموزش ریاضی دانشگاه فرهنگیان کرمان هستم
  همچنین من نیروی آموزش و پرورش بندرعباس هستم
  برای ارشد دانشگاه هرمزگان فقط سه گرایش(هندسه-جبر-آنالیز) از ریاضی محض رو داره و دانشگاه باهنر کرمان همه گرایش های ریاضی محض و کاربردی رو داره.بنظر شما کدوم رشته و کدوم دانشگاه رو انتخاب کنم؟

  1. سلام
   بنظر بنده آنالیز هرمزگان با توجه به موقعیت کاریتون، مناسب هست. آنالیز هم رشته‌ی خوبیه مخصوصاً برای دبیران که باعث میشه یک دید ریاضی خوب برای تدریس پیدا کنید. البته کمی سخت هست و نیاز به تلاش دارد.

   1. با تحصیلات در مقطع دکتری انالیز در دانشگاه هرمزگان علاوه برشغل معلمی شانس کاری دیگه‌ای هم دارم؟برای مثال چگونه تلاش کنم تا هیئت علمی دانشگاه نامبرده شده،بشم؟
    ممنونم بابت وقتی که برای ما دانشجویان علاقه‌مند صرف میکنین

    1. سلام مجدد. هیات علمی شدن نیاز به رزومه‌ی قوی داره و اینکه دانشگاه مورد نظر شما واقعاً تمایل به جذب و استخدام هیات‌ علمی داشته باشد. در رشته‌های محض، در کشور ما، تنها هیات علمی می‌تونید بشید، ولی در رشته‌های کاربردی‌تر، قطعاً انتخاب‌های بیشتری وجود دارد البته این انتخاب‌ها هم نیاز به صنعت قوی داره که ما نداریم. پس فقط فعلاً همون هیات علمی رو در نظر داشته باشید بعنوان کاری که مبشه با دکتری بدست آورد.

 60. با سلام و احترام
  بنده در دوره دبیرستان رشته ریاضی بوده و در مقطع کارشناسی مهندسی صنایع کسب کردم. حالا با توجه به استعداد و علاقه در فهم و درک ریاضیات، تصمیم به ادامه تحصیلات در مقطع ارشد ریاضی گرفتم.
  همچنین بعد از نهمین شغلم، دلیل اینکه تصمیم به قدم گذاشتن در عالم ریاضیات گرفتم این بود که، با استناد به نقل “اگر میخواهی موفق بشی اگر و فقط اگر کاری رو انجام بده که بیشترین علاقه رو داری”.
  البته با اجازتون خودم دو شرطی کردم. چرا که اگر من به ریاضیات علاقه دارم، با ورودم به این عرصه موفق تر خواهم شد.
  با این اوصاف و با توجه به علایقم تصمیم دارم ارشد محض گرایش منطق ریاضی و اگر عمری بود مقطع دکتری گرایش آنالیز ادامه بدم.
  به نظر شما برای کسی که (جسارتا حمل بر خودستایی نباشه) بنیه‌ی بسیار قوی و فوق‌العاده ای برای درک و دریافت ریاضیات رو داره چه پیشنهادی میفرمایید.
  با تشکر بی‌کران از جنابعالی

  1. درود پیمان جان
   عرض کنم خدمتت، اینکه شما می‌فرمائید بنیه‌ی ریاضی قوی دارید، قطعاً همین‌طور هست اما شما بر مبنای چه چیزی یا چه محکی چنین ادعایی دارید؟ میشه بیشتر توضیح دهید لطفاً. ببینید در دوره‌ی کارشناسی ریاضی درسی داریم با عنوان مبانی ریاضیات. دانشجو بعد از دبیرستان وارد دانشگاه میشه و اولین درسی رو که باهاش برخورد می‌کند، این درس هست. اما این درس تمام معادلات فرد رو بهم می‌ریزد، چون نوع ریاضی در این درس با تمام اونچیزی که گمان می‌کرد ریاضی باشد، متفاوت هست. دنیاهایی مختلف، چون تا قبل از اون، اونها گمان می‌کردندف ریاضی یعنی حد و مشتق و انتگرال. حالا اومدند و دارند دروس محض و غیر قابل لمس رو می‌خوانند و کلاً مبهوت هستند. کاملاً موافقم که اگر علاقه داشته باشید، موفق خواهید شد. ولی اینکه فرمودید بنده بشما پیشنهادی بدهم، بنظرم خیلی منطقی نیست، چون بنده یا هر مشاور دیگری باید با شما حداقل نیم ساعت مصاحبه کند، اگر واقعاً قصد ارائه مشاورت خوب، دقیق و منطقی رو داشته باشه، تا بتواند پیشنهاد یا مشاوریۀ خوب ارائه کند. ولی بطور کلی رشته آنالیز رشتۀ بسیار خوبی هست برای کسی که بدنبال یک ریاضی قرص و محکم می‌گردد.

 61. سلام و عرض ادب خدمت اقای دکتر ، من دانشجوی رشته ریاضی کاربردی از دانشگاه خواجه نصیر و ورودی سال ۸۰ بودم . و علاقه زیادی به ادامه تحصیل داشتم ولی به دلایل بسیاری از جمله ازدواج و مادر شدن و کار وارد جامعه شدم بدون پیشرفت تحصیلی . همیشه این کمبود و خلا رو در خودم احساس میکنم و دوست دارم تا بیشتر از این دیر نشده برای ارشد بخوانم و در حال حاضر ۳۷ سال سن دارم . میخواستم از شما مشورت بگیرم که بعد از سال ها دوری از درس و کتاب و دانشگاه .. آیا پیشنهادی برای انتخاب بهتر رشته ارشد برای اینجانب دارید ؟؟

  1. سلام سیما جان،
   تبریک میگم که تصمیم گرفتید ادامه تحصیل بدهید. بنظرم با توجه به اینکه کارشناسی شما ریاضی کاربردی بوده، برید سمت آمار کاربردی. این رشته بی‌نهایت زیبا و کاربردی است و همه چیز در دنیا در حال استفاده‌ی بی‌حد و حساب از این رشته هستند. از ریاضی هم ساده‌تر هست. اصلاً هم نگران دوری از درس و مشق‌های سابق نباشید. جو حال حاضر دانشگاه‌ها، مثل سابق نیست. اساتید خیلی با دانشجوها راه می‌آیند، چون عموماً خیلی ضعیف شدند. ولی اگر در ریاضی ماندید، علم داده یا تحقیق در عملیات بخوانید.

  1. این بستگی به جغرافیای محل سکونت شما و سایر شرایط کاری و زندکی دارد، ولی فقط دانشگاه‌های دولتی، در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها باشند بهتر. سایر دانشگاهها، حتی اگر بشما پول هم بدهند که بروید آنجا تحصیل کنید، فقط عمرتون و وقتتون رو تلف کردید. ولی مطمئن باشید از اینکه برید سمت آمار، پشیمان نخواهید شد.

   1. در زمان دانشجویی در درس آمار خیلی قوی نبودم و برعکس در درس تحقیق در عملیات خیلی خوب بودم .
    در ضمن من ۷ سال سابقه کار برنامه نویسی کامپیوتر در شرکت درجه یک انفورماتیکی دارم . به نظر شما گرایشی که مربوط به کامپیوتر یا رمز و کد باشه بهتر نیست ؟

    1. اگر بتونید علم داده قبول بشید و بخونید، خیلی خوبه. دقیقاً سه علم ریاضی، آمار و کامپیوتر رو خواهید آموخت. ولی با توجه به سابقه‌ی کاریتون، علوم کامپیوتر بخونید عالیست. چون سابقه‌ی کاری دارید، کمی هم اطلاعات دانشگاهی چاشنی کارتون کنید، تکمیل می‌شود.

 62. ممنونم که راهنمایی میکنید و جسارت بنده رو ببخشید که خیلی سوال میکنم . بین ۳ گروه ریاضی کاربردی و امار و مهندسی سیستم های اقتصادی ، اجتماعی تردید دارم برای انتخاب ارشد . ولی به نظر میرسه با توجه به تعداد شرکت کنندگان و تعداد پذیرش دانشگاه ها قبولی در رشته ریاضی اسانتر باشد، درست است ؟

  1. بین این سه رشته، باز هم آمار حرف اول رو می‌زنه، قبولیش هم سخت نیست، کمی بخوانید میتونید قبول بشید. رشته‌های مهندسی خیلی وقته که اشباع شده، به لطف برخی از دانشگاه‌ها.

 63. سلام وقتتون به خیر.من حدودا 6ماه است که فارغ التحصیل شده ام.لیسانس ریاضیات کاربردی از دانشگاه خواجه نصیر دارم.به شدت در خصوص ادامه تحصیل و شرکت در کنکور 1400 دچار تردید هستم و تمایل دارم بدونم نظرتون در خصوص ادامه تحصیل در شاخه ی مدیریت چی هست..ایا توصیه میکنید؟و اگر موافق هستید به نظرتون چه گرایشی بازار کار بهتری در اینده خواهد داشت..با توجه به اینکه علاقه ی شدیدی به کار کردن به بانک دارم ولی متاسفانه با شرایط فعلی جذب نیرو ندارند و تصمیم دارم تا ان زمان قدم مثبتی در راستای تحصیلم بردارم..

  1. سلام مونا جان
   در خصوص اینکه چه رشته‌هایی مورد نظر بانک‌هاست برای استخدام، باید جستجو کنی و یا از کسی که در قسمت نیروی انسانی بانکی فعالیت داره بپرسید تا جواب دقیق‌تری بگیرید. بنده شاید نتونم در این مورد نظر کارشناسی خوبی بشما بدهم.

   ولی در مورد ادامه تحصیل، حالا در هر رشته‌ایی، خدمتت عرض کنم که چون شما بدنبال بازار آزاد نیستید، قطعاً و مسلماً ادامه تحصیل برای شما حیاتی و بسیار مفید هست. بعضاً در همین محیط‌هایی دانشگاهی شما توسط معرف و آشناهایی که پیدا می‌کنید، موقعیت‌های شغلی خوبی بدست می‌آورید. پس امتحان بدهید. ولی گمان میکنم رشته‌هایی مثل مدیریت دیگه اشباع شده و بدنبال رشته‌های جدیدتر بروید. این رو با جستجو و تحقیق براحتی می‌توانید بفهمید. امیدوارم که آینده‌ایی درخشان، نصیب شما شود، که قطعاً هم خواهد شد، چون از الان بفکرش و دنبالش هستید.

 64. باسلام و احترام
  اینجانب فارغ التحصیل رشته برق الکترونیک از دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد از دانشگاه تبریز هستم ولی چون به رشته الکترونیک علاقه نداشتم دیگه ادامه تحصیل ندادم و چون دروس زبان، ریاضی عمومی و معادلات دیفرانسیل من خیلی خوبه، برای همین می خواهم برای ارشد ریاضی کنکور بدهم و بعدش دکتری انشاالله در دانشگاه های معتبر بخونم. به نظرتون با علاقه ای که من به معادلات دیفرانسیل دارم کدوم رشته خوب هستش؟ و بایستی کدام دروس رو در کنکور خوب بزنم ( برای رسیدن به هدفم) و اینکه من از آنالیز ریاضی چیزی نمیدونم.

  1. سلام حامد جان
   شما اگر بخواهی وارد رشته‌ی ریاضی بشوید، باید تمام دروس رو بخونی. سؤال شما بستگی به فاکتورهای زیادی داره که من ازشون بی‌اطلاع هستم. پس بهتره مشاوره‌ی خاصی ندم بهتون. ولی کلاً در این شرایط که در کل دنیا، در تمام رشته‌ها، از پزشکی گرفته تا سطح ‌پائین‌ترین رشته‌ها، مدرک زیاد وجود داره، ولی سواد و علاقه، خیلی کم، پس شما کار خوبی می‌کنی که میری دنبال علاقت.

 65. سلام خسته نباشید من خیلی دوس دارم دبیر ریاضی بشم .سال۸۹ رشته ریاضی کاربردها قبول شدم دو سه ترم خوندم ولی چون چندتا درس افتادم دیگه تغیر رسته دادم به مدیریت کسب و کار لیسانس و گرفتم.الان نمیدونم از کجاشروع کنم تا دباره هدف گذشتم واز پی بگیرم لطفا راهنماییم کنیدمن متاهلم هستم و دوتا بچه دارم مجبورم دانشگاه های شهرمون که آزاد و پیام نوره برم لطفا راهنماییم کنید فکردبیری ریاضی مثل خره داره مغزم و می خوره.

  1. سلام مهدیه جان
   عرض کنم خدمتت که باید اول یک لیسانس ریاضی بگیری، بعد بفکر استخدام باشی. ولی بهتره که کنکور بدید و وارد دانشگاه فرهنگیان بشین، اینطوری میشید دبیر ریاضی انشاا.. .

   1. سلام و درود.. دانشگاه فرهنگیان محدودیت سنی داره متاسفانه..پیشنهاد اول بهتره، لیسانس ریاضی بگیرید ولی بین آزاد و پیام نور هیچکدوم برتری بر دیگری نداره، قبلا میگفتن پیام نور نیمه دولتیه و معتبر تره اما الان نه، تا چهارسال آینده وضعیت استخدامی برای آموزش و پرورش قابل پیش بینی نیست، هرروز دارن یه سازی می زنن و به نحوی با روح و روان فارغ التحصیلان بازی میکنند.. مثلا قراربود ک امسال دبیر فقط از دانشگاه فرهنگیان جذب بشه و دیگه کسی با لیسانس و فوق لیسانس نتونه آزمون شرکت کنه که مجلس رد کرد و مجدد سال 1400 آزمون استخدامی اموزش و پرورش خواهد بود اما سه چهار سال دیگه قابل پیش بینی نیست.

 66. سلام استاد

  وقتتون بخیر

  امیدوارم حالتون خوب باشه

  سوالی از محضرتون داشتم خیلی ممنون میشم اگر منت بزارید بنده رو راهنمایی کنید

  بنده دانشجوی ترم 2 ریاضیات از دانشگاه تهرانم

  علاقه اصلیم بیشتر به مباحث عملی ریاضیات به خصوص هوش مصنوعی هست

  اگر من در مقطع ارشد به علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی تغییر رشته بدم جایگاهی(از هر لحاظ) برای بنده وجود داره یا خیر؟

  و نظر شخصی شما در این رابطه چیه ؟

  با تشکر و احترام

  1. پ.ن : بنده امکان تغییر رشته به یک دانشگاه سطح پایینتر (خوارزمی) رو هم دارم ولی دوست دارم تا اونجایی که ممکنه این کار رو نکنم

   1. سلام آندیا جان
    بله، من کار شما رو صد در صد تائید میکنم و هیچ مشکلی شما رو تحدید نخواهد کرد. دنیا داره میره بسمت هوش مصنوعی و آدمها قراره که پروژه‌ی گیلگمیش رو به پایان برسونند. ولی بنظر من به دیتاساینس هم میتوتی فکر کنی. برو تو سایت و پست دیتاساینس رو هم بخون. بازار کاریش از هوش مصنوعی بهتره.

    1. خیلی از راهنماییتون متشکرم
     خیلی ممنون میشم نظرتون رو راجع به تغییر رشته به دانشگاه خوارزمی هم بگید.
     آیا نیازی به این کار هست ؟

     1. سلام
      دانشگاه تهران یک دانشگاه سطح یک و دانشگاه خوارزمی یک دانشگاه سطح دو محسوب میشه در رده‌‌بندیهایی که وزارت علوم انجام داده. به همین خاطر برخی از دانشگاه‌های سطح یک وقتی بخواهند هیات علمی بگیرند، کسی رو که از یک دانشگاه سطح دو و یا پائین‌تر اومده باشه رو نمیگیرن طبق قانون نانوشته‌ایی که دارند، من این مورد رو دیدم که خدمتتون عرض کردم. پس سعی کنید که همون تهران بمونید. عنوان دانشگاه برای آینده‌ی شغلی چیز مهمی هست.

 67. سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی
  جناب به نظرتون رشته رمز و کد ارزش رفتن داره؟ هدف من اپلای برای خارج از کشور است و لیسانس کامپیوتر خوانده ام. ممنون میشم راهنمایی کنید. راهنمایی شما بسیار برای من پر اهمیت است

  1. سلام
   رمز و کد رشته‌ی بسیار خوبی هست، بشرطی که کاربردی و عملی کار کنید، نه فقط تئوری. ولی بنظر من الان ترندترین رشته و موضوع علم داده یا دیتا ساینس باشه. راجع به این رشته هم کمی تحقیق کنید

   1. ممنون استاد
    من اتفاقا علوم کامپیوتر گرایش داده کاوی هم پذیرفته شدم؟ آیا این همون دیتا ساینس محسوب میشه؟ ولی به خاطر کرونا گفتم در شهر خودم بمانم. با این توصیف که شما کردید بهتره اولویتم پذیرش قبولیم در سنجش را تعویض کنم. چون هدف من اپلای هست و شما میگید آینده خوبی داره

    1. سلام
     داده کاوی با علم داده متفاوت هست ولی کلاً هر رشته‌ایی که با دیتا سر و کار داره، آینده‌ی خوبی خواهد داشت. تو گوگل سرچ کنید رشته علم داده، اولین پست یا دومین برای بنده هست. بخونید تا آشنا بشید با علم داده

 68. سلام وقتتون بخیر

  ورودی 99 ارشد ریاضی گرایش جبر تهران روزانه، رشته کارشناسی بنده مدیریت صنعتی و دیپلم ریاضی دارم

  ممنون میشم ی شمای کلی از این رشته و گرایش برام توضیح بدین

  1. سلام آرش عزیز
   سؤال شما خیلی کلی هست و نمیشه در قالب یک یا چند پاراکراف اونرو توضیح داد. بهتره در اینترنت چرخ بزنی تا بتونی پستی در خصوص این رشته پیدا کنی. موفق باشی عزیزم

 69. سلام استاد عزیز
  استاد ممنون میشم ی راهنمایی کنید چطور پایه رو مسلط بشم با توجه ک لیسانس غیر مرتبط دارم

 70. سلام و وقت بخیر
  پیشنهادتون برای گروه دسته دوم خوندن چه رشته هایی هست؟ کسانی که به دنبال ادامه تحصیل و مهاجرت هستند

 71. یک سوال دیگه هم دارم .اینکه برای شغل معلمی در خارج از کشور ادامه دادن چه شاخه از از ریاضی در ارشد مفید تر خواهد بود؟ (من رشته ای به اسم آموزش ریاضی در عنوان های تحصیلی خارج کشور نمیبینم)
  ممنونم

  1. سلام ناهید عزیز
   آمار بخونید، هم در ایران و مخصوصاً در خارج، بسیار رشته‌ی خوب و پرکاربردی هست. برای مهاجرت هم عالیست. از ریاضی هم ساده‌تره. آموزش ریاضی، تقریباً دیگه تاریخ مصرفش گذشته، از من بشنوید و قبول کنید. اگر اصرار دارید که در گروه ریاضی باقی بمونید، علم داده بخونید، محشره.

   1. سلام
    خیلی ممنونم از راهنماییتون. برای من ریاضی از آمار آسون تره دکتر. فهم و تحلیل آمار واقعا برای من دشواره دکتر. من کارشناسی ریاضی دارم و تصمیم دارم روی مقاله نوشتن تمرکز کنم تا ضعف های احتمالی رو بپوشونم. چون به دنبال مهاجرت هستم و علاقه زیادی به شغل معلمی دارم خواستم ببینم چه شاخه ای از ارشد بیشتر به این سمت سوق داره.

 72. رشته دبیرستان من ریاضی بود.و رشته لیسانس مدیریت بازرگانی..علاقه به حل کردن ریاضی و آموزش دارم ..ارشد رو امسال ریاضی انتخاب کردم..به نظرتون کدوم گرایش برای آموزش و بازار کار یا تدریس در دانشگاه بهتر است که سخت هم نباشد..ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.جرجانی

  1. سلام
   سمت رشته‌های محض نرو که با توجه به شرایط شما بسیار سخت خواهد بود. ریاضی مالی اگر بتونی قبول بشی، با توجه به اینکه تقریباً با اطلاعات کارشناسیت منطبق هست، بهتره.

 73. سلام وقتتون بخیر
  من الان فارغ التحصیل کارشناسی ریاضیات وکاربردها هستم و برای انخاب رشته ارشد دچار مشکل شده ام از طرفی به دلیل موقعیت شغلی فعلی و از طرفی دیگرعلاقه ی خودم به ریاضی
  میشه لطفا بفرمایید ارشد روچی بخونم بهتر؟
  حسابداری ,مدیریت بازرگانی و مالی و یاگرایش های خودم

 74. با سلام و وقت بخیر
  من لیسانس ریاضی رو در دانشگاه شریف میخوندم ولی به دلایلی با معدل بسیار کم با مقطع کاردانی فارغ شدم و بعد از اون وارد رشته موسیقی شدم. در رشته موسیقی لیسانس گرفتم و ازونجا که علی رغم سابقه تحصیلی نه چندان خوب در ریاضی ، همچنان شیفته ی ریاضیات بودم, متوجه وجود پژوهش های بسیار چشمگیری در حوزه ی ریاضیات و موسیقی شدم و تصمیم گرفتم _ ازونجا که البته به جز اینکار فقط یک کار دیگر وجود داشت که میتوانستم انجام بدهم، در واقع تصمیم نگرفتم، مجبور شدم_ دوباره برای ارشد به ریاضیات رو بیارم و چند وقتی دروس لیسانس رو دوباره مطالعه کردم و الان در نظر دارم که برای ارشد ریاضی اقدام کنم . سوال بنده از شما این است :
  بعد از خواندن چند مقاله در حوزه ای که گفتم، متوجه شدم که تقریبا در همه ی شاخه های ریاضی محض، از گروه ها گرفته تا آنالیز و توپولوژی و کتگوری کارهای جدی ای در حال انجام هست . بنابر این تقریبا امکان کار بین رشته ای بین همه ی گرایش ها و موسیقی وجود داره . با توجه به علاقه ی شخصی خودم که فضاهای متریک و متر پذیری فضاها و البته فضاهای باناخ و کلا بخش اعظمی از آنالیز و به خصوص آنالیز تابعی است ، قصد دارم در صورت امکان تز ارشدم رو روی این گرایش یعنی آنالیز و موسیقی کار کنم. آیا اساسا از نظر قانونی چنین چیزی _ کار بین رشته ای این چنینی_ شدنی هست؟ آیا اساتیدی هستند که _ هرچند بعید میدونم که موسیقی – ریاضی دان باشند _ قبول کنند چنین پایان نامه هایی رو راهنمایی کنند؟ اگر بله ، در تهران میتونید بمن معرفی کنید استادی رو؟ اگر نه ، بفرمایید که در دانشگاه های تهران به ترتیب کدام دانشگاه ها برای آنالیز تابعی یا به طور کلی آنالیز خوب هستند.
  ممنون از صبر و حوصله شما

  1. سلام حمیدرضا جان
   عرض کنم خدمتت که اصلاً قوانین در این حوزه‌ها دخالت نمی‌کنند و همه چیز به استاد راهنماتون بستگی دارد. من در تهران چنین شخصی رو نمی‌شناسم ولی در دانشگاه قم یکی از همکارانم هست، آقای دکتر سید محمد طباطبایی، که آنالیز هارمونیک کار می‌کنند و عاشق موسیقی و ارتباطش با ریاضی هستند. بنظرم برو سمت ایشون. آدم بسیار باسوادی هم هستند. میتونی به ایشون ایمیل بزنی و باهاش مشورت کنی. ولی اگر قصد داری در تهران بمونی، پلی تکنیک و دانشگاه تهران اساتید خوبی داره. این رو هم بگم که اینروزها کلاً کسی حوصله‌ نداره. پس باید خیلی بگردی تا مرادت رو پیدا کنی.

 75. سلام آقای دکتر
  تبریک میگم سال نو رو
  دلتون مثل بهار، سرشار از طراوت و شادابی
  دانشجوی کارشناسی رشته ادبیات عربی هستم
  (بنا به دلایل شخصی و شرایطی که داشتم)
  فوق العاده علاقه مند به ریاضیات.دیپلم ریاضی دارم.به صورت آزاد در دانشگاه محل تحصیلم تعدادی از دروس ریاضی رو کار کردم.
  ریاضی عمومی1و2 / معادلات/ دروس مبانی=(ریاضی/جبر/آنالیز/ترکیبیات/ماتریس/احتمال)
  خیلی خیلی خیلی دوست دارم ارشدم رو ریاضی بخونم ولی نمیدونم آیا با مدرک کارشناسی ادبیات اجازه ورود به دوره ارشد ریاضی دانشگاههای دولتی رو میدن یا نه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید تا شاید به آرزوم برسم بدون اینکه بخام دوباره مشغول خوندن دوره کارشناسی ریاضی بشم.
  زیر سایه پر مهر خدا…

  1. سلام محمد جانم
   سال نو شما هم فرخنده باد. بله شما می‌تونید در آزمون کارشناسی ارشد ریاضی شرکت کنید و هیچ مشکلی هم نیست. انشاالله بعد از قبولی، دانشگاه محل تحصیل اگر نیاز باشه براتون درس پیش‌نیاز هم تعریف خواهد کرد تا مشکل خاصی براتون پیش نیاد. امیدوارم به بهترین شکل ممکن به آرزوت برسی عزیزم

 76. استاد ممنون ازنوازشتون. چه بی دریغ و مهربانانه پاسخ می دید اونم تو این زمانه نسبتا بی مهر.
  فایلی هست که براتون ایمیل میکنم. صفحه 5 ذیل عنوان ” پیش نیاز ورود”، داشتن مدرک کارشناسی ریاضی یا رشته های مرتبط رو شرط کرده ان و دل مشغولی من هم از این جهت هست.
  ممنون میشم ابهامم رو برطرف کنید

  1. محمد جان
   این فایلی که فرستادی، برنامه و سرفصل درسی هست و ربطی به ورود به دوره ارشد نداره، چون سازمان سنجش در خصوص ورود افراد تصمیم میگیره و معرفی می‌کنه به دانشگاه‌ها. تا جایی که من می‌دونم شما مشکلی برای ورود ندارید ولی برای اطمینان بیشتر میتونید از بخش آموزش دانشگاه خودتون یا هر دانشگاه دیگری که رشته ریاضی رو داره، بپرسید. چون اون عزیزان اطلاعاتشون در این خصوص نسبت بمن بروز تر هست. پیروز باشید

 77. سلام آقای دکتر من پیشتر دانشجوی سابق کارشناسی ریاضی صنعتی اصفهان و رنک یک اونجا بودم اما بعد به خاطر یه سری مشکلات روحی حدود دو سه سال از درس کناره گیری کردم و الآن میخوام با پیام نور دوباره استارتمو بزنم اولین سوالم اینه که اگه نمره تافل و جی آر ای خوبی داشته باشم میتونم با مدرک پیام نور هم به آمریکا اپلای کنم؟
  دومین مطلب اینه که با توجه به این که میخوام پس از رفتن از ایران کوآنت بشم و برم تو کار معاملات الگوریتمیک تو فکرمه که اول یه ارشد ریاضی مالی تو ایران بگیرم بعد واسه ارشد دیتا ساینس خارج کشور درخواست بدم نظرتون چه مسیری رو انتخاب کنم؟
  و در نهایت اینکه توی لیسانس پیام نور با توجه به هدفم موندم ریاضی بخونم یا آمار یا علوم کامپیوتر؟
  ببخشید بابت سوالات زیادم ولی واقعا سر در گمم

     1. من که قصد اصلیم آمریکاس
      به نظرتون ایران ارشد اولمو بگیرم بعد برای دیتاساینس درخواست بدم یا بعد از دوره ی کارشناسی یکراست واسه ارشد برم اونور؟

  1. پسر خوب، تو آمریکا کسی شریف و پیام‌نور رو اونجوری که شما فکر میکنی، نمی‌شناسه. نمره‌ی جی.آر.ایی و اینکه چطوری خودت رو معرفی کنی، ملاک انتخاب اونها هست. اگر حرف منو قبول نداری برو تحقیق کن که چند نفر پیام‌نوری در سال دارن ادمیژن میگیرن و می‌روند. آرزوی موفقیت دارم برات عزیزم

 78. سلام وقتتون بخیر،من سال دیگه کنکورارشد رو دارم،و الان در حال حاضر در رشته آموزش ریاضی دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیلم.من واقعا گیج شدم که چه گرایشی انتخاب کنم و اینکه چطوری این درس ها رو بخونم!و واقعا شخصی نمیشناسم در این زمینه ارشد داده باشد که راهنماییم کنه.
  و اینکه آیا میتونم هم تدریس کنم و هم خودم ارشد بخونم؟ممنون میشم اگر راهنماییم کنید از بلاتکلیفی در بیارم و بدونم چی باید بخونم از چه منابعی(اخه دانشگاه که همش جزوه بود منابعی ما ندیدیم….)

  1. سلام سارا جان
   قطعاً میتونی هم بخونی و هم تدریس کنی، مشکلی پیش نمیاد. منابع رو براحتی میتونی از نت گیر بیاری. اول تو باید مشخص کنی چه رشته‌ای می‌خواهی بخونی، بعد از انتخاب براحتی میتونی منابع رو پیدا کنی. ولی من بهت توصیه میکنم علم داده بخونی. اگر بتونی قبول بشی، رشته‌ی بسیار خوبی هست

   1. سلام مجدد
    آیا دانشگاه فرهنگیان کنکور ارشد بدون آزمون داره؟همان استعداد درخشان
    تمامی دانشگاه ها دیگه دارند میخوام بدونم آیا فرهنگیان این امتیاز داره؟و شرایطش چگونه است؟و مصاحبه علمی/تخصصی داره؟

    1. سلام مجدد سارا جان
     من متاسفانه نمی‌دونم ولی گمان میکنم وجود نداشته باشه. چون بحث یک حقوق ماهیانه در میون هست و هر جا پوله، دردسر زیاده. پس احتمالش کمه. ولی بپرسید

 79. سلام خدمت شما جناب آقای دکتر محمد فزونی،من 32 ساله هستم،سال 1394 مدرک کارشناسی مهندسی صنایع رو از دانشگاه آزاد مسجدسلیمان گرفتم و مدتی است که تصمیم گرفتم در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع شرکت کنم منتها خب یک مساله ای وجود داره و اون هم اینه که دانشگاه مادر استان ما (استان خوزستان) یعنی دانشگاه شهید چمران اهواز رشته ی مهندسی صنایع رو نداره و دانشگاه آزاد مسجدسلیمان هم تا مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع رو داره ولی خب یکی اینکه دانشگاه آزاد بدرد نمی خوره و یکی هم اینکه دانشگاه آزاد مسجدسلیمان اون گرایش های اصلی مهندسی صنایع رو نداره و خود من هم بعضی اوقات احساس می کنم خیلی از رشته ی مهندسی صنایع خوشم نمیاد و بعضی ها هم رشته ی مهندسی صنایع رو مسخره می کنند(البته رشته ی مهندسی صنایع چند تا درس قشنگ هم داره:تحقیق در عملیات 1 و 2،تئوری احتمالات و آمار مهندسی)،دچار سردرگمی هستم،فکر تغییر رشته به ذهنم رسیده و شاید بخوام کنکور ارشد ریاضی شرکت کنم،اصلاً بعضی وقت ها احساس می کنم که ای کاش از همون اول مدرک کارشناسی مو ریاضی می گرفتم،الآن موندم که کدوم یک از این سه راه رو هدف قرار بدم:1.مهندسی صنایع دانشگاه های تاپ تهران،2.ریاضی کاربردی دانشگاه های تاپ تهران،3.ریاضی کاربردی دانشگاه شهید چمران اهواز؛اگه از الآن بتونم درست برنامه ریزی کنم مدرک دکترا رو تا 8 سال دیگه که به سن 40 سالگی برسم می گیرم

  1. سلام معین جان
   دور آزاد رو کلا خط بکش. بشین بخون و برو یه دانشگاه درست و حسابی که چندتا آدم علمی ببینی، روحت جلا پیدا می‌کنه. اینکه چی بخونی کاملاً به خودت وابسته هست، فقط بدون که الان ما در وضعیتی هستیم که در کل دنیا فقط علاقه حرف اول و آخر رو میزنه. چون با علاقه وارد هر رشته‌ای بشی، میتونی کاری کنی کارستون. یعنی خلاقیت. به این فقط فکر کن. در ضمن باید در طول تحصیل برنامه‌ریزی داشته باشی تا کار هم بکنی، این خیلی مهمه

   1. خیلی ازتون ممنونم،فقط می خواستم بپرسم که آیا شما شناختی در مورد دانشکده ی علوم ریاضی و کامپیوتر دانشگاه شهید چمران اهواز دارید؟من فقط می دونم که این دانشکده یک استاد خیلی باسواد داره و اون هم پروفسور امیدعلی شهنی کرم زاده (چهره ی ماندگار ریاضی ایران در سال 1384) است ولی بقیه ی اساتید این دانشکده رو نمی شناسم؛و بعد هم این که نظر شما چیه در مورد این که من در صورتی که بخوام تحصیلات تکمیلی مو تو حوزه ی ریاضی (دانشگاه دولتی ) سپری کنم حین کارشناسی ارشد ریاضی و دکتری ریاضی یک مدرک کارشناسی ریاضیات و کاربردها هم از دانشگاه پیام نور بگیرم(به خاطر غیر حضوری بودن کلاس های پیام نور و هزینه ی پول کمتر اینو میگم )؟

    1. سلام مجدد
     خیلی درگیر اسامی و عناوین نشو. ایشون آدم بزرگ و باسوادی هستند ولی باید بپذیریم که دیگه شاید اون انگیزه‌های لازم مثل قبل رو ندارند. برو تهران و دنبال اساتید جوان ولی باانگیزه و بروز باش. نیازی نیست کارشناسی دوباره بخونی. همون ارشد رو برو

 80. با عرض سلام خدمت شما استاد گرانقدر.
  بنده ترم ۶ رشته آموزش ریاضی دانشگاه فرهنگیان در حین تحصیلم سعی کردم به تدریس ریاضی هم بپردازم .
  تا خودم رو به یک معلم خوب با اطلاعات به روز و سطح مطالعاتی بالا نزدیک کنم . و قطعا اولویت من این هست که بتونم هر چه بیشتر ریاضی رو با زبانی بهتر و شفاف تر تدریس کنم تا کمی از بی علاقگی دانش آموزان نسبت به این درس کم کنم. فاجعه ای که خیلی وقته اتفاق افتاده و هر دانش آموزی رو که می بینم از این درس به شدت فراری و متاسفانه ما معلم ها هم در این امر مقصر هستیم.
  بنابراین داشتن بنیه علمی قوی در درس ریاضی و همچنین مهارت های نوین برای آموزش این درس خیلی برای من اهمیت داره.
  در کنار این مسائل ،علاقه زیادی دارم تا بتونم در آینده جزو معلمین اعزام به خارج باشم .
  برای همین قصد دارم در مقطع ارشد هم تحصیل کنم.
  منتهی نمی تونم گرایشی رو انتخاب کنم.
  از اونجایی که در استان گلستان ساکن هستم و محل خدمت بنده هم اینجاست. خیلی شرایط سختی برای انتخاب گرایش ها دارم.چون ارشد در شهر های دورتر درد سر های خودشو داره و با توجه به شاغل بودنم . دوست ندارم تمرکزم از حیطه کاریم و تدریسم کم بشه و فرصت مطالعاتیم کاهش پیدا کنه.
  با مطالعه دفترچه متوجه شدم که اگر بخوام در دانشگاه های اطراف تحصیل کنم که شامل دانشگاه های علم و فناوری بهشهر و بابلسر و نوشیروانی بابل و گلستان گرگان هستند.
  فقط می تونم گرایش های محض(انالیز،جبر،توپولوژی)
  کاربردی(انالیز عددی،بهینه سازی)
  رو انتخاب کنم.
  به نظر شما کدام یک از گرایش ها برای من مناسب تر و بهتر هستند؟

  1. سلام فاطمه جان
   بسیار عالیست و امیدوارم همینطور بمونی. بنظرم بهینه‌سازی گرایش خوبی هست. برای تدریس هیچ فرقی بین این رشته‌ها وجود نداره، چون زیاد اطلاعات پیشرفته نیاز ندارین برای اینکار ولی از لحاظ رشته، این گزینه که عرض کردم، نسبت به بقیه بهتره

 81. سلام استاد گرامی ، من دانشجو رشته آمار در دانشگاه پیام نور دی ۹۹فارغ تحصیل شدم، هستم علاقه ب ریاضی داشتم یه سال قشنگ درس خوندم رفتم سمت ریاصی هفته قبل کنکور ارشد دادم خیلی راضی نبودم نسب ب عملکردم ولی خب من جبر ترکبیات درحد ۱۰علا۱۶ درصد زدم آنالیز ریاضی ۶.۶۷ زبان ۳.۳۳ و احتمال منفی ۰.۹۶ زدم جبر خطی کلا به کارم نمیومد نزدم من خیلی علاقه به جبر انالیز عددی دارم خواستم بدونم با این درصد دانشگاه خود اصفهان یا صنعتی اصفهان قبول میشم توراخدا کمکم کنید

   1. سلام بازم ببخشید هی سوال میکنم ازتون با این درصدا برا عددی شانس قبولیم هس برا اصفهان فرقی ندار چ خودش باس چ صنعتی؟؟؟

 82. سلام استاد خسته نباشین
  من الان ترم 7کارشناسی مهندسی برقم میخوام برای سال بعد که ارشد امتحان دارم تغیر رشته بدم و ارشد ریاضی امتحان بدم
  بنظر شما اگه ارشد ریاضی بدم بازار کار داره؟ میتونم تو آموزش و پرورش استخدام بشم یا ن؟
  بعد بنظرتون چه رشته ایی برم، ریاضی محض، ریاضی مالی ، یا……. ؟
  یا بنظرتون همون مهندسی برقو ادامه بدم اخه برای خانما بازار کار نداره من ب ریاضی خیلی علاقه دارم دوست دارم تو آموزش و پرورش استخدام بشم
  بنظر شما چه رشته ایی خوبه؟؟

  1. سلام نسرین جان
   الان تمام رشته‌های دانشگاهی، اشباع هست. تو فقط باید دنبال علاقت باشی. با علاقه میتونی در هر رشته‌ای که هستی، کاری کنی که منحصر به خودت باشه و دیگران بابتش پول پرداخت کنند. اینکه آیا شما با ارشد ریاضی، استخدام خواهید شد، بستگی به شرایط کشور داره، پس نمیشه دقیق گفت. دنبال روش‌هایی برای کسب درآمد توسط خودت باش، ولی نیم‌نگاهی هم به آزمون‌های استخدامی داشته باش. اینطوری راحت‌تر به کار و پول خواهی رسید

 83. سلام و عرض ادب
  خیلی تو اینترنت دنبال سایتی مثل سایت شما میگشتم درباره رشته ریاضی.اکثر پرسش و پاسخ ها رو خوندم و بسیار خرسندم که اینقدر باحوصله و باطمانینه به کامنت ها پاسخ میدهید و از هیچ کمکی دریغ نمیکنید و تجربیات گرانبهاتون رو در اختیار همه قرار میدهید.
  بنده دبیر ریاضی هستم.28 ساله و متاهل-کارشناسی ریاضیات و کاربردها دارم و الان به این نتیجه رسیدم که ادامه تحصیل بدهم.سال 94 فارغ التحصیل شدم و حقیقتا تقریبا مطالب دوره کارشناسی رو فراموش کردم.به نظر شما با توجه به فاصله زیاد از دروس دوره کارشناسی و فرصت کم برای مطالعه،چه رشته ای رو برای ادامه تحصیل انتخاب کنم بهتره؟بعضی از دوستان گفتن آموزش ریاضی ساده تر هست ولی قبولی در رشته آموزش ریاضی سخته و رتبه خوبی میخواد.از طرفی چون در فاصله نزدیک ما دانشگاهی که ارشد ریاضی داشته باشه وجود نداره و بخاطر همسرم نمیتونم راه دور بروم و رفت و آمد کنم،دانشگاه پیام نور میخوام ثبت نام کنم ولی در انتخاب رشته مردد هستم.لطفا راهنمایی بفرمایید.
  پیشاپیش از شما استاد عزیز بابت وقتی که میگزارید کمال تشکر رو دارم.

  1. سلام یونس جان
   پیامت رو که خوندم گفتم «این بنده خدا تصمیمش رو گرفته فقط بدنبال تائید دیگران هست». قصدت برای ادامه تحصیل چی هست دقیقاً؟ پول؟ تثبیت موقعیت؟ ارتقاء شغلی؟ تنوع برای مدتی کوتاه؟ کسب سواد بیشتر؟ آشنایی با چند نفر کار بلد و کار درست؟ آموزش ریاضی بد نیست، ولی من کلاً حال نمیکنم باهاش. میتونی بری آنالیز عددی. ولی میتونی به رشته‌ی آمار هم فکر کنی. آمار رشته‌ی بسیار آیندهداری هست. شاید اگر تا دکتری بری، بتونی بیرون برای خودت پروژه بگیری و کار کنی ولی ریاضی اینجوری نیست. نهایت یه تدریس خصوصی که اونم باید میدان داد به اون بنده خداهایی که از من و شما بیشتر نیاز دارند.

 84. سلام عرض میکنم دکتر فزونی
  من دانشجوی ریاضیات و کاربردها در مقطع کارشناسی هستم و جدیدا با سایت بسیار عالی شما اشناشدم خیلی ممنون از شما که اطلاعات رو در اختیار ما میگذارید
  استاد حقیقتش من به رشته علم داده علاقمند شدم اما من هدفم اینجا موندن نیست میخواستم برای ارشد خارج از کشورر، کشور ایتالیا ادامه تحصیل بدم اما نمیدونم تصمیمم درست هست یا خیر
  به نظر شما برای کنکور ارشد بخونم و برم دانشگاه مثلا خواجه نصیر علم داده بخونم یا اینکه همین امسال اپلای کنم و برم؟یعنی یه مقدار میترسم چون رشتم کامل عوض میشه و هر دانشگاهی سرفصل های خودش رو داره میترسم نتونم از پسش بربیام و درس هاشو پاس کنم
  با خودم فکرکردم حداقل ارشد رو اینجا بخونم که یه مقدار اشنا بشم و مدل کارهای پروژه ایی دستم بیاد و تا حدودی مسیر برام مشخص بشه و برای دکتری اپلای کنم.
  البته من یک هفته ای هست شروع کردم به یادگیری زبان پایتون و از کانال یوتیوب شما هم دوره های شمارو دنبال میکنم.خیلی ممنونم از وقتی که میگذارید

  1. سلام فاطیما جان
   اولاً که رفتن بسیار عالیست، حداقلش اینه که با چهارتا آدم حسابی آشنا میشی و دنیار و میگردی. ولی ایتالیا نرو. به کشوری فکر کن که اقتصاد قوی‌تری داشته باشه. مثلاً آلمان، انگلستان یا هلند. تو این سه تا کشور اگر بری، صد در صد بعد از تحصیلاتت اونجا کار پیدا میکنی، ولی در ایتالیا و یا اسپانیا، بعید میدونم چون کرونا ترتیب خودشون و اقتصادشون رو داده. این خیلی مهمه. ولی اصلاً نترس. بچه‌های ریاضی تو هر وادی که بروند، قطعاً موفق می‍شن. این رشته جا برای کار خیلی زیاد داره. ادامه بده. ارشدت رو ایران بگیر و برای دکتری برو. برای ارشد فاندهای خوبی نیست. موفق باشی

 85. البته برای علوم داده دانشگاه شاهد و بهشتی و تربیت مدرس در برابر فردوسی هست برای انتخاب
  و برای بهینه سازی دانشگاه شاهد و بهشتی و تربیت مدرس و خواجه نصیر و شاید نوبت دوم امیرکبیر یا تهران و خارزمی
  و برای ریاضی مالی امیر کبیر و خارزمی میگیرن
  و جدا از اینا رشته رمز و کد چطوره ؟ فقط امیرکبیر

 86. سلام
  من کنکور ارشد ریاضی دادم .
  گرایش های مد نظرم اول بهینه (رتبه ۴۱۵) است چون علاقه دارم بعد اون علم داده ( رتبه ۲۸۰) یا ریاضی مالی ( بخاطر کاربرد و آینده کاری) و به برنامه نویسی پیشرفته هم علاقه ندارم . در کل قصدم ادامه تحصیل تا دکتری نیست و قصد دارم از ایران برم و کار کنم . هدف اولم امریکا هست اما اگر نشد چون برادرم آلمان هست اونجا و میخوام وارد مقطع ارشد بشم و در کنارش زبان و مهارت های لازم رو کسب کنم که دست پر برم . اگر بشه قبل از تموم شدن مقطع ارشد هم نصفه ول میکنم ولی اگر طول بکشه نمیدونم برای این کشور ها کدوم رشته رو شرکت کنم بهتره . دانشگاه کارشناسیم ریاضی فردوسی بودم و معدلم ۱۵.۵ بوده و راضی هستم از دانشگاه و ساکن مشهد و باتوجه به رتبم دانشگاه خاجه نصیر یا بهشتی یا تهران هم امکان قبولی هست ولی دانشگاه خودم رو حتما میارم . که نمیدونم بین تهران واین دانشگاه ها یا فردوسی مشهپ باتوجه به هدفم کدوم بهتره و کدوم
  گرایش . میخواستم نظر شمارو بدونم ممنون
  البته برای علوم داده دانشگاه شاهد و بهشتی و تربیت مدرس در برابر فردوسی هست برای انتخاب و برای بهینه سازی دانشگاه شاهد و بهشتی و تربیت مدرس و خواجه نصیر و شاید نوبت دوم امیرکبیر یا تهران و خارزمی و برای ریاضی مالی امیر کبیر و خارزمی میگیرن و جدا از اینا رشته رمز و کد چطوره ؟( فقط اگه شانس قبولی شبانه امیرکبیر باشه )

  1. سلام سارا جان
   شما هر دانشگاهی بخونی، میتونی اپلای کنی و بری. ولی طبیعتاً تهران باشی کارت خیلی راحت‌تر میشه. هم افراد بیشتری هستند که در حال اپلای هستند و هم اساتید بیشتری وجود دارند که کمکت کنند. در مورد رشته فقط و فقط چیزی رو بخون که علاقمند باشی، گول اسم رشته رو نخور

 87. با عرض سلام و احترام خدمت شما استاد بزرگوار به نوبه خودم از تمام زحماتی که میکشین و دلسوزانه ما را راهنمایی میفرمایین صمیمانه متشکر و سپاسگزارم. جناب دکتر جسارتا بنده لیسانس ریاضیات و کاربردها دارم.برای ارشد ریاضی اقدام کردم و رتبه ی بین ۱۸۳ تا ۲۰۴ را بدست آوردم. ضمن اینکه بنده شاگرد اول بودم با معدل ۱۷ در دانشگاه امام خمینی لذا احتمالا بتوانم از سهمیه شاگرد اولی نیز استفاده کنم.سوال اول بنده این است که بنده با این رتبه دانشگاه های تهران قبول میشم؟؟
  اطلاعات فراوانی برای انتخاب رشته ی ارشد نداشتم ولی با خواندن مطالب گرانبهاتون به این نتیجه رسیدم که برای انتخاب رشته اولویت زیر را در نظر بگیرم ۱علوم داده ۲ رمز و کد ۳ ریاضیات مالی ۴ بهینه سازی. متوجه شدم این رشته ها در آینده از بقیه سرآمد تر هستن اما اینکه کدوم یک به نسبت بهتر هستند و باید اول بزنم سوال برام پیش آمده. به نظر شما این اولویت بندی خوب هستش؟؟ البته از نظر علاقه فکر میکنم طوری باشه از پسشون بر بیام توی کارشناسی در درس ریاضی مالی و بهینه سازی نمره ی خوبی گرفتم و در برنامه نویسی هم همینطور اما در رابطه با رمز و کد و علوم داده در سرفصل های دانشگاه نبود و درسی در رابطه باهاشون نگذراندم اما فکر می‌کنم شاید بتونم از پسشون بر بیام. متوجه شدم که رشته ریاضی مالی بازار کار و آینده خوبی داشت اما از وقتی دانشگاه آزاد این رشته را آورده این رشته اشباع شده.
  سوال سوم بنده در رابطه با دانشگاه ها هستش . بنده واقعا اطلاعاتی در رابطه با این که کدوم دانشگاه بهتره اساتید مجرب تری داره خصوصا در رشته ریاضی و در کل چگونه اولویت قرار بدم ندارم و متاسفانه کسی نبود که بنده را راهنمایی کند. دانشگاه پلی تکنیک بهتره هستش یا تربیت مدرس ؟ کدوم دانشگاه ها رو اولویت قرار بدم ضمن اینکه بنده تهران زندگی میکنم.
  از اینکه محبت کردین وقت گرانبهاترین را در اختیار بنده قرار دادین خیلی خیلی خیلی متشکرم.

  1. سلام مجید جان
   من خیلی از اینکه با چه رتبه‌ای، کجا میشه قبول شد، اطلاعات ندارم. ولی بنظرم پلی تکنیک از مدرس بهتره. من دانشجویانی داشتم که با رتبه‌های خیلی پائین، تهران قبول شدند، ولی رشته‌های پرطرفداری نبودند.

 88. سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من دانشجوی دکتری ریاضی پیام نور هستم میخواستم بدونم اگه سال بعد روزانه قبول بشم آیا واحدهای پاس شده تطبیق میخوره واینکه نمره دروس هم مهمه
  باسپاس

  1. سلام زهرا جان
   تا جایی که بنده اطلاع دارم، بله تطبیق می‌خوره ولی نمره باید از یه حدی بالاتر باشه، فکر کنم بالاتر از ۱۶. ولی اینو دقیق نمی‌دونم و بهتره بپرسید. بهرحال تصمیم خوب و درستی گرفتی، حتماً دانشگاهت رو عوض کن، برای درس خوندن نباید هزینه کرد، این خیلی مهمه

 89. سلام جناب فزونی
  سپاس از وقت و حوصله ای که برای پاسخ دادن بخرج میدید
  من دبیر ریاضی هستم سال 90 لیسانس گرفتم ولی متاسفانه درگیر کار شدم و تحصیل رو ادامه ندادم
  ولی امسال قصد دارم واسه ارشد شرکت کنم
  اگه ممکنه راهنمایی کنید که چه رشته ای بخونم بهتره ?

  1. سلام داوود جان
   مقاله رو کامل خوندی؟ من اینجا تقریباً توضیح دادم رشته‌ها رو. ولی من خیلی چیزها رو راجع بشما نمی‌دونم و بهتره که مشاوره غلط بهت ندم. خودت، با توجه به این مطالب و شرایط خودت، جمع بندی کن که چی باید بخونی.

 90. سلام و وقت بخیر دارم خدمت شما استاد عزیز، من رشته ی دبیرستانم ریاضی بوده و سه بار کنکوردادم که سال اول کنکور ریاضی دادم و دانشگاه پیام نور رشته مهندسی مکانیک قبول شدم سه ترم در این رشته تحصیل کردم ولی به خاطر بعضی از مشکلات مثل شهریه؛ ترم 4 مرخصی گرفتم و 4ماه به مطالعه دروس انسانی پرداختم و دانشگاه فرهنگیان در رشته مشاوره قبول شدم و امسال فارغ التحصیل شدم و مهرماه باید برم مدرسه.قصد داشتم در کنکور 1401رشته ریاضی آزمون بدم و با توجه به اینکه اطلاعات دقیقی درباره ی گرایش های این رشته ندارم به نظر شما کدام گرایشش بهترین هست که ادامه بدم

 91. سلام استاد وقتتون بخیر
  بنده دانشجوی سال آخر کارشناسی آموزش ریاضی هستم و با هدف استاد دانشگاه و هیئت علمی شدن قصد ادامه تحصیل دارم. البته نیم نگاهی هم به مهاجرت دارم و تا الان تا اونجایی که تونستم راجع به هردو مورد تحقیق کردم ولی تا کنون سایتی به مفید بودن سایت شما پیدا نکردم و به همین دلیل خواستم وقتتون رو بگیرم و چند سوال از محضرتون بپرسم.
  فکر کنم برای در جریان قرار دادنتان بهتر باشه قبل از بیان سوالات شرایطم رو ذکر کنم.
  بنده نه تنها به ریاضیات بلکه به زبان انگلیسی و علوم کامپیوتر و برنامه نویسی هم علاقه دارم و در آنها توانایی فهم مطالب و حل مسائل نسبتا خوبی دارم.
  ما چون مشمول تعهد خدمت به آموزش و پرورش هستیم یک سری محدودیت داریم که به عنوان مثال برای دوره ارشد هر رشته ای رو نمی‌تونیم بخونیم که در ادامه لیست رشته هایی که به عنوان دبیر ریاضی میتونم بخونم رو خدمتتون میگم:
  آمار ریاضی، ریاضی محض، ریاضی کاربردی، آموزش ریاضی، علوم کامپیوتر، آمار، آمار اقتصادی اجتماعی، مهندسی کامپیوتر_معماری سیستم های کامپیوتری، آمار بیمه، مهندسی کامپیوتر_نرم افزار، مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی و رباتیک، معماری کامپیوتر.
  در ضمن بنده متاهل هستم و در دوران تحصیل کردن، به مدت دو سه روز در هفته موظف به تدریس کردن هم هستم.
  میخواستم لطف کنید و بنده رو راهنمایی بفرمایید که با توجه به اهدافی که دارم و ذکر کردم و باتوجه به شرایطم، به نظر شما کدام رشته ها مناسب تر هستند؟ به نظرتون همین ریاضیات رو ادامه بدم بهتره یا وارد حوزه کامپیوتر یا آمار بشم؟

  1. سلام مهرداد جان
   من خودم چندی پیش اپلای کردم برای آمار و قصد داشتم برم آمریکا و یه مدرک دکتری دیگه بگیرم. آمار بشدت رشته‌ی خوبیه، بشرطی که وارد حوزه‌های کاربردیش بشی. مثلاً آمار زیستی یا بیم‌سنجی یا علم داده. اینها عالی هستند. ولی برای هیات علمی شدن، در حال حاضر کامپیوتر خیلی شرایط بهتری داره. انتخاب با خودت هست و هیچ‌کس نمیتونه بهت بگه پنج سال دیگه شرایط چطوره.

 92. با سلام و خداقوت خدمت استاد بزرگوار،
  بنده لیسانس آموزش ریاضی و در حال حاضر دبیر هستم، قصد دارم بنابر علاقه، رشته ریاضی رو در مقطع ارشد ادامه بدم.
  پایه دانشگاهی خیلی ضعیفی دارم، در حدی که انگار الان از دبیرستان میخوام برم ارشد… بنابراین دوست دارم قبل از کنکور درس‌هایی رو بخونم که در دانشگاه به دردم بخوره و در عین حال در کنکور هم درصد و رتبه خوبی بیارم.

  چند سوال دارم،
  -با این پایه ضعیف و شرایطی که انتظار دارم، چه دروسی رو پیشنهاد میکنید که بخونم؟ خودم بنا به علاقه‌ام به این درس‌ها فکر میکنم: ریاضی عمومی 1 و 2، مبانی آنالیز عددی یا ریاضی، آنالیز ریاضی
  -این درس‌هایی که نوشتم، اگر پیش نیاز دارند میشه لطف کنید بگید و ترتیب مطالعه رو هم مشخص کنید.
  -برای این درس‌ها که نوشتم، میشه بهترین منبع رو بفرمایید؟ (کتاب آنالیز ریاضی رودین پیش نیازها رو پوشش میده؟)
  -اگر رتبه مناسب شریف و تهران بیارم، با توجه به پایه ضعیفم به نظرتون منطقی هست که این دانشگاه‌ها برم؟(خیلی دوست دارم دانشگاه شریف برم اما میترسم)
  به رشته‌ی کامپیوتر(هوش و نرم افزار) خیلی علاقه دارم ولی میترسم دولتی قبول نشم، هفته‌ای 4 روز(24 ساعت) مدرسه هستم.

  ببخشید سوالاتم زیاد شد
  پیشاپیش از پاسخ و وقت شما سپاسگزارم

  1. سلام
   فقط یه کتاب بخون، آنالیز ریاضی والتر رودین. از فصل اول که مقدمات رو میگه تا فصل هشتم.
   کامپیوتر هم اگر بخواهی، قبول میشی. دیگه آزمون ارشد مثل سابق خیلی رقابتی نیست. انگیزه‌ها خیلی کم شده بین دانشجوها و همه بصورت خودخوان نیازهاشون رو رفع می‌کنن تا اینکه برن دانشگاه.

 93. سلام و احترام استاد
  بنده کارشناسی آموزش ریاضی از دانشگاه فرهنگیان دارم و محل کارم استان گیلانه و برای ادامه تحصیل باید دانشگاه گیلان برم
  میخواستم بدونم رشته آمار برای ادامه تحصیل بهتره یا بهینه سازی؟!
  از دوره کارشناسی هم تسلط خوبی روی دروس ریاضیات عمومی ۲ و معادلات (انتگرال های دوگانه و معادلات دیفرانسیلی و معادله لاپلاس) ندارم
  کدوم رشته در زمینه تحقیقات و بازار کار بهتره که بتونم در کنار معلمی ازش استفاده کنم
  شنیدم که امار موقعیت های خیلی خوبی داره اما به بهینه سازی هم علاقه دارم
  و اینکه کدوم رشته اسون تره؟
  ببخشید سوالاتم زیاد شد
  ممنون از توجهتون

  1. سلام میلاد جان
   من خودم آمار رو ترجیح میدم. قابل مقایسه با بهینه‌سازی نیست. ولی در کل بگم بهت که دنبال چیز آسون نباش، چون همه دنبال لقمه‌ی آماده هستند و این موفقیت رو در اون زمینه کاهش میده، چون همه میرن اون‌سمت.

   1. ممنون از پاسختون
    استاد فرمایش شما کاملا درسته اما متاسفانه در چارت اموزش ریاضی سر و ته دروس تخصصی ریاضی رو خیلی زده بودند
    میخواستم بدونم با توجه به چارتی که ما داشتیم امار بخونم بهتره یا بهینه سازی؟ ارشد آمار به چه دروس و واحدهایی از دوره کارشناسی نیاز داره؟
    بنده فقط آمار و احتمال مقدماتی پاس کردم و تقریبا نصف کتاب آمار دکتر نیکوکار رو خوندم و آمار احتمال پیشرفته پاس نکردم و با اس پی اس اس هم اصلا کار نکردم
    بنده دلم نمیخواد رشته ای بخونم که صرفا بگم مدرک دارم چون به هر حال یه شغلی دارم دوست دارم از رشته تحصیلیم لذت ببرم نه اینکه بعدا کارم به انصراف بکشه
    چون از کارشناسی چیزی نخوندیم درست حسابی برای همین برام سخت به نظر میاد
    یعنی شما فکرکنید بنده میخوام از دیپلم یهو برم ارشد ریاضی از بین مالی و امار و تحقیق در عملیات کدوم رشته رو شما پیشنهاد میدید؟
    مقاله شما رو هم در رابطه با علوم داده خوندم و دانشگاه گیلان هم این رشته رو داره اما بنده هیچ اطلاعات و پیش زمینه ای نسبت به این رشته ندارم
    نتها این رشته بلکه سایر گرایش ها و گیج شدم!
    ببخشید طولانی شد
    ممنون از حوصله و پاسختون

    1. میلاد جان، من گمان می‌کنم تو از قبل تصمیمت رو گرفتی و الان فقط دنبال تائید دیگران هستی. شاید هم اشتباه می‌کنم. ولی بنظرم برای اینکه بهتر بتونی چنین انتخاب مهمی رو پشت‌سر بزاری، بهتره که باهم در مورد این موضوع صحبت کنیم. می‌تونی وقت مشاوره بگیری و یک مکالمه باهم داشته باشیم. فرم مشاوره داخل سایت هست. ‌پاینده باشید.

 94. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی ریاضیات و کاربردها هستم.
  از اونجایی که خیلی به برنامه نویسی و حوزه کامپیوتر علاقه دارم، دوست دارم برای ارشد هم مرتبط باشه.
  آیا در ارشد ریاضی، گرایشی وجود داره که مرتبط با برنامه نویسی، هوش مصنوعی یا حوزه های کامپیوتر باشه؟
  لطفا راهنماییم کنید چون واقعا گیج شدم.

   1. خیلی ممنون
    تا الان از این رشته چیزی نشنیده بودم اما امروز که که شما فرمودید درباره این گرایش تحقیق کردم و به شدت علاقه مند شدم . بسیار متشکرم

 95. سلام روزتون به خیر ببخشید میخواستم از شما بپرسم رشته ریاضی زیستی رو تعداد زیادی از دانشگاه ها شامل میشوند یا فقط دو یا سه دانشگاه در کشور؟و اگر ممکنه میشه لطف کنید بگید حداقل رتبه مورد نیاز برای این رشته چنده؟

 96. سلام استاد خسته نباشید
  میخواستم بپرسم با لیسانس ریاضیات و کاربردهای شریف میتوان برای فوق لیسانس کنکور داد و گرایش های مهندسی صنایع رو خوند یا خیر؟
  و اینکه اگر این مهندسی صنایع نشه بهترین گرایش فوق لیسانس ریاضیات و کاربردها در ایران همون ریاضیات مالی هست؟
  و اگر برای ارشد آموزش ریاصی بخونم میتونم جذب آموزش پرورش بشم یا خیر؟
  ممکنه یکم در رابطه باهاش توضیح بدید.

  تشکر از لطف شما استاد

 97. با عرض سلام و خدا قوت/ واقعا دمتتون گرم که با حوصله جواب تک تک کامنت ها را بصورت کامل میدین/ من 42 سالمه و فوق لیسانس ریاضی کاربردی(آنالیز عددی در سال 1390) دارم و الان در یک شرکت خوب مشغول به کار هستم چند وقتی هست که علاقه مندم دکتری را در رشته ریاضی مالی ادامه بدم/ 1- با توجه به اینکه هم سن من بالاست و حدودا 12 سال از فارغ التحصیلی من گذشته بنظرتون صلاح هست ادامه بدم یانه؟ 2- اگر نظرتون برای سوال یک اوکی هست / مقطع دکتری این رشته در کدام دانشگاها دایر هست؟( دانشگاه های پولی و غیر پولی)/3- غیر از این رشته چه رشته هایی شما پیشنهاد میدین برای مقطع دکتری که هم به روز و نزدیک به این رشته باشد و هم اینکه قبولی در آن برای من راحتتر باشد؟
  ضمنا من 6 سال سابقه آموزش در دانشگاه بصورت حق التدریس و دو مقاله و یک کتاب دارم و متاسفانه مدرک زبان ندارم و زبانم متوسط به پایین هست(زبان عمومی) و حتی علت اینکه تاکنون ادامه نداده ام ترس از زبان بوده که نتونم از پسش بربیام/سپاس فراوان از لطف جنابعالی به مخاطبین

  1. سلام دوست عزیز. پاسخ به این سؤال نیازمند این هست که از شما خیلی بیشتر از این چند خط بدونم، ولی در حالت کلی با توجه به شرایط سنیت بنظرم صلاح نیست دکتری بخونی. هدفت چی هست از دکتری؟ صرفاً برای عنوانش؟ یا نه برنامه داری؟ بجای درگیر دکتری شدن که شاید 4 الی 5 و یا حتی بیشتر طول بکشه، بشین زبان بخون، چند تا دوره ببین و با توجه به تجربیاتت یک محصول منحصر بخودت رو بساز. دنیا پر هست از مدرک دکتری، ولی تقریباً خالی از آدمهایی که واقعاً سازنده هستند. امیدوارم که بهترین‌ها برای شما و سایر هموطنانمون رقم بخورد.

 98. ممنون و سپاسگزام از راهنمایی های خوبتون/حتما این موارد و ارشادات شما را مد نظر قرار خواهم داد/ البته چون من در بازارهای مالی فعالیت دارم اعم از بورس سهام و فارکس و تا حدودی به تحلیل های تکنیکال کلاسیک و پرایس اکشن مسلط هستم می خواستم در حوزه فاندامنتال هم بصورت آکادمیک و دانشگاهی فعالیت داشته و در کنارش یک مدرک دکتری هم داشته باشم و بین مدیریت مالی و ریاضی مالی انتخابم ریاضی مالی بود //

  1. اگر برنامه داشته باشی، این حرکت شاید موجه باشه ولی فاکتور سن، گپ تحصیلی، مشغله‌ی کاری رو باید در نظر بگیری. این رو هم بدون که دنیای تحصیلات آکادمیک، زمین تا آسمان با دنیای بیرون متفاوت هست. بهرحال آرزوی بهترین‌ها را دارم برات

 99. سلام
  استاد خسته نباشید
  من دانشجوی رشته ریاضیات و کاربردها هستم
  خواستم بدونم برای ورود به حوزه هوش مصنعوعی باید فقط کنکور کامپیوتر بدم یعنی هیچکدوم از گرایش های ارشد ریاضیات مرتبط با هوش مصنوعی نیست؟
  ممنون میشم جواب بدید

   1. سلام استاد. وقت بخیر. من سال 85 لیسانس ریاضی گرفتم و هم اکنون دبیر ریاضی در متوسطه 1 هستم. قصد ادامه تحصیل دارم. به نظرتون کدام رشته و گرایش بهتره چون درگیر زندگی و بچه کوچیک و تدریس هستم میخاستم رشته تقریبا راحتی باشه و در استان بوشهر هم باشه.

    1. سلام فاطمه جان. بنظرم ساده‌ترین رشته در ریاضی آموزش ریاضی هست ولی دقیق نمی‌دونم آیا در استان و شهر شما این رشته موجود است یا خیر. باید جستجو کنی و در دفترچه‌های انتخاب رشته دنبالش بگردی. اما در کل هیچ رشته‌ای اونطور که شما فکر می‌کنید راحت تمام نخواهد شد و قطعن باید براش وقت بزاری، هم برای یاد گرفتن و هم برای تمام کردن. پیروز باشید، سوال دیگه‌ای بود هم میتونید مطرح بفرمائید

 100. ممنونم استاد. البته هدفم بیشتر مدرک هست جهت گرفتن پست های مدیریتی! و الا با مدرک کارشناسی ریاضی محض، همه دروس متوسطه رو میتونم درس بدم. نظرتون راجع به تغییر رشته چیه؟

   1. سلام استاد گرامی. نتیجه ارشد اومد.
    حالا به کمک تون نیاز دارم. قبول شدم. و رتبه من تو گرایش های 8 گانه مختلفه. میشه راهنمایی ام بکنید. مثلا تو گرایش های 3، 4، 5،حدودا 350 هست.

     1. سلام مجدد.
      اول، آیا شانس قبولی تو دانشگاه های دولتی (روزانه) رو دارم یا نه؟ مثلا رتبه من 350 شده و آخرین رتبه قبولی رو زده 1800
      دوم اینکه چه رشته هایی شانس بیشتری دارم؟ از بین 8 زیرمجموعه ریاضی کدوم رشته ها بهتره.
      ضمنا تو آزمون ارشد، من فقط ریاضی عمومی که شامل چندین درس بود و آمار و احتمال پاسخ داده بودم.

     2. سلام مجدد. بله قطعن قبول خواهی شد، چون الان مثل سابق نیست. خیلی‌ها فقط در آزمون شرکت می‌کنند و اصلن سمت انتخاب رشته نمی‌روند. با فاصله، علم داده از همه‌ی شاخه‌ها در حال حاضر بهتره. هم برای مهاجرت و هم برای کار. با رتبه‌های خیلی بدتر سال گذشته توانستند علم داده قبول بشوند

 101. سلام وقت بخیر
  من فقط میخوام دانشگاه تبریز و شهید مدنی و صنعتي سهند برم جاهای دیگه چون دوره خونوادم اجازه نمیدن
  و میخوام گرایش ها رو از آسان به سخت انتخاب کنم
  فقط نمیدونم از بین آنالیز و آنالیز عددی و جبر وتوپولوژی و بهینه سازی اولویت چجوری انتخاب کنم

  1. سلام لیلا جان. ترتیب زیر رو رعایت کن
   بهینه‌سازی
   آنالیز عددی
   آنالیز توپولوژی
   جبر
   ولی سعی کن خانواده‌ات رو راضی کنی و بری به یک شهر و دانشگاه بزرگ‌تر و یک گرایش بهتر، مثلن علم داده. پیروز باشی عزیز من

 102. سلام استاد
  رشته ریاضی کاربردی گرایش علوم داده چه تفاوتی با رشته علم داده داره ?
  و در انتخاب رشته ارشد کدوم رو اولویت بدیم?
  ممنون

  1. سلام ندا جان. هیچ فرقی نمی‌کند. تمامی سرفصل‌ها یکسان و مشابه هستند. علوم داده بین سه رشته ریاضی، آمار و کامپیوتر تمایزاتی از لحاظ سرفصل‌ها دارد، ولی در ریاضی، مشابه هستند.

 103. عرض ادب استاد پس در رشته علوم کامپیوتر که رشته دوم امتحانی من هست دو رشته علم داده ها و علوم کامپیوتر گرایش داده کاوی یکی هستند?
  اگه یکی هستن چرا سازمان سنجش با یک عنوان اینا رو لیست نکرده?

  1. سلام مجدد. ببین این رشته در ایران (علم داده) کلن وقتی تعریف میشه ممکن هست برخی از دانشگاه‌ها از اسم علوم داده یا حتی علم داده‌ها استفاده کنند، ولی همه‌شون بطور کلی یک سرفصل در یک گروه دارند. مثلن علم داده در رشته ریاضی با علوم داده‌ها در رشته‌ی ریاضی جفتش یکی هست. ولی سرفصل همین شاخه در رشته‌ی علوم کامپیوتر و آمار با ریاضی متفاوته و با توجه به نیاز خودشون اومدن یک سرفصل نوشتن. منظور من همین بود

 104. سلام استاد. شانس قبولی تو علوم داده بیشتر هست یا رمز و کد؟ ضمنا من در هر دو زیر گروه رتبه یکسانی آوردم( حدود 300 شدم)

   1. سلام استاد بزرگوار. من رشته رمز و کد الزهرا قبول شدم. خواستم از راهنمایی‌های بی‌نظیر شما تشکر کنم. خیلی خیلی ممنونم.

 105. سلام وقت بخیر من معلم ابتدایی هستم و میخوام ارشد رشته ای رو شرکت کنم که بتونم به مقطع دبیرستان وارد شم و ریاضی تدریس کنم به نظر شما کدوم از رشته ای ارشد رو باید بخونم؟؟

 106. سلام وقت بخیر
  من معلم هستم و لیسانس آموزش ابتدایی دارم و در حال حاضر می خواهم برای ارشد دنبال علاقه ام بروم.
  به نظر شما برای ارشد ریاضی بخونم یا فیزیک؟
  کدام یک از نظر آینده برای مهاجرت بهتر است؟
  و یک سوال دیگر آیا اگر من برای ارشد مهندسی ها رو شرکت کنم مناسب هست یا نه؟ یا همون ریاضی و فیزیک بهتر است؟

  1. سلام فاطمه جان. پاسخ به این سوال نیازمند این هست که من شما را بیشتر و بهتر بشناسم. ولی می‌تونی همین آموزش ابتدایی رو در مقطع ارشد شرکت کنی. الان در دنیا وضعیت اکثر رشته‌ها مشابه هست. پس بقول خودت چیزی رو که بهش عشق میورزی، دنبال کن

 107. سلام وقتتون بخیر
  بنده لیسانس اقتصاد کشاورزی از دانشگاه پیام نور رو دارم ولی میخوام ارشد ریاضی ثبت نام کنم ولی نمیدونم چه گرایشی از ریاضی کاربردی برم که بتونم موفق بشم هدف الانم معلم شدن هست ولی نمیخواهم رشته ای انتخاب کنم که بعد پشیمون شم با ۳۱ سال سن و واقعا گیج شدم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام. بنظرم آموزش ریاضی بخون. چون پایه‌ات احتمالن زیاد قوی نباشه برای شاخه‌های دیگر، مثل آنالیز یا جبر. آموزش ریاضی برای استخدام شدن هم رشته و گرایش خوبی هست.

    1. سلام استاد.خوب هستین.
     من دبیر ریاضی هستم و پارسال از دانشگاه فرهنگیان فارغ شدم. میخوام برای کنکور ارشد ۱۴۰۳ شرکت کنم. اوایل میخواستم جبر یا انالیز بخونم ولی چند روزی میشه دارم رشته های جدید مثل ریاضی مالی و علوم داده رو مطالعه میکنم. به نظر شما کدومش بهتره؟ از لحاظ بازار کار و جذب دانشگاه به عنوان استاد یا حتی رفتن به کشورهای دیگه

 108. سلام استاد خوب هستین
  ببخشید من رشتم آموزش ابتداییه و چندمدتیه از کنکور و ریاضی فاصله گرفتم ولی بشدت علاقه دارم ارشدم رو ریاضی بگیرم تا از ابتدایی به دبیری تغییر مقطع بدم
  بنظرتون چه رشته ای رو برای ارشد ادامه بدم که ریاضی رو از بیس و پایه شروع کنه؟
  خیلی ذهنم رو درگیر کرده….

     1. اخه خیلیا میگن ریاضی کاربردی
      ولی وقتی هیچکدومشون از بیس شروع نمیکنن برا من فایده ای نداره که….😕

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مسیر رو کامل نمی‌شناسی؟

ما می‌تونیم راهنماییت کنیم!