خاص‌ترین کتاب علم داده همراه با دانلود رایگان

فهرست مطالب

این نوشتار در تاریخ 19 اسفندماه 1402 بروزرسانی شده است!

خاص‌ترین کتاب علم داده!

کتاب حاضر (Common Data Sense for Professionals) که در سال ۲۰۲۱ به چاپ رسیده و تنها 123 صفحه دارد، به عقیده‌ی بنده، خاص‌ترین کتاب علم داده است. علت این نام‌گذاری هم بخاطر نوع منحصر بفرد انتقال مطلب و آموزش می‌باشد. جیم، یک کارمند رستوران زنجیره‌ای (فرضی) در آمریکا در محیط کار با چالش‌هایی مواجه می‌شود. او راهنمایی (منتور) دارد بنام مانجو. تمام کتاب مکالمات و گفتگوی بین جیم و مانجو در جهت رفع این مشکل خاص است.

داستان کتاب دقیقاً چیست؟

جیم مسئول مارکتینگ یک رستوران زنجیره‌ای است که دارای 25 شعبه در قسمت شرقی آمریکا می‌باشد. جدیداً و بدلیل رقابت با سایر رستوران‌ها، این مجموعه به منوی خود تعدادی غذای گیاهی را اضافه نموده است. تعداد 20 رستوران عملکرد خوبی دارند، یعنی بعد از اضافه نمودن این سری از غذاها، فروش به‌صورت چشم‌گیری افزایش داشته، اما 5 عدد از این شعبات، عملکرد ضعیفی داشتند.

تیم مدیریتی این مجموعه بدنبال این است که بفهمد چرا این 5 شعبه عملکرد ضعیفی داشتند و در صدد است که با شناسایی این عوامل، بتواند موانع را رفع کند و فروش را تا حد متوسط نسبت به سایر شعبات، افزایش دهد. مانجو و جیم قرار ملاقات دوستانه‌ای را در یک محل خاص تنظیم می‌کنند و صحبت در خصوص این مشکل آغاز می‌گردد.

جیم که دانش زیادی از علم داده و علوم محاسباتی ندارد، بسیار نگران کار است. اما مانجو که این را درک می‌کند، بخوبی تلاش می‌نماید تا به بهترین شکل ممکن جیم را راهنمایی کند. مانجو به جیم اطمینان می‌دهد که با دنبال نمودن بحث براحتی بتواند مشکل را حل کند. برای حل مسئله، سه فاز در نظر گرفته می‌شود و داستان کم کم با دنبال نمودن فازهای مختلف پیش می‌رود تا اینکه سرانجام به نتیجه مطلوب برسند.

اما مشکل چگونه رفع می‌گردد؟

با توجه به راهنمایی‌های مانجو، جیم دیتاست‌های فروش پنج نقطه که نتیجه‌ی مد نظر را بدست نیاورده بودند، بررسی می‌کند و متوجه می‌شود که اکثر مشتری‌های این پنج نقطه آسیایی تبار هستند و کوپن‌های تخفیف خوبی نیز به آنها تعلق نگرفته است. با استفاده از الگوریتم‌های خاصی مقدار تخفیف بهینه را بدست می‌آورند و برای راضی نگه داشتن آسیایی‌ها در رستوران‌های مد نظر، تلاش می‌کنند تا در غذاها، از ادویه‌های محبوب آنها استفاده نمایند. به این ترتیب بعد از گذشت شش ماه توانستند میانگین فروش را در این پنج نقطه به مقدار میانگین سایر شعبات برسانند.

کتاب به بهترین شکل ممکن، انجام یک پروژه‌ی دیتا ساینس (علم داده) از ابتدا تا انتها را شرح می‌دهد. در این نوشتارها به وضوح به اهمیت وجود یک راهنما یا منتور که خودش قبلاً مسیر را طی کرده و معلم خوبی در انتقال مطالب است، پی خواهیم برد.

یک نکته‌ در خصوص مطالعه!

یادتان باشد که مطالعه‌ی چنین کتبی، درس‌های بی‌شماری را برای فراگیران به ارمغان خواهد آورد، منتها شرط رسیدن به این مورد این است که کتاب را با دقت و تمرکز بسیار زیاد مطالعه نمائید و از سطحی‌خوانی و عجله، به شدت خودداری نمائید. اگر در حال حاضر کتابی در دست دارید، ابتدا آن را تمام کنید و بعد از آن به مطالعه‌ی این اثر بپردازید. هیچ‌گاه مطالعه کتاب‌ها را نصف و نیمه رها نکنید. هر کار نیمه‌کاره‌ای بخشی از مغزتان را اشغال می‌کند و با تکرار این مورد، دیگر نمی‌توانید در هنگام کار تمرکز لازم را بدست آورید.

دانلود این کتاب ارزشمند!

از طریق این لینک می‌توانید فایل PDF این کتاب منحصر بفرد را دانلود نمائید. همچنین اگر امکان خرید این کتاب از آمازون را دارید از این لینک اقدام به خرید نسخه اصلی کنید. همچنین می‌توانید از این پست که اکثر کتاب‌های معتبر و مهم علم داده را به‌صورت دسته‌بندی شده قرار داده‌ایم، استفاده کنید.

🛑 پی‌نوشت: مجموعه‌ای از بهترین کتب در علوم داده و مهندسی داده را در این لینک ببینید.

پست‌های مرتبط با این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *