یکی از بهترین کتاب‌هایی که در حوزه‌ی علم داده تاکنون به چاپ رسیده (از نظر بنده)، کتاب

Data Science”, by John D. Kelleher and Brendan Tierney

می‌باشد. در این اثر به هیچ وجه، فرمولی مشاهده نمی‌گردد. نگارندگان تنها به معرفی این حوزه‌ی جدید و بیان کاربردهای مختلف آن می‌پردازند. بیان مفاهیم بسیار ساده است و بعید است که خواننده، دچار سردرگمی شود. تمام مفاهیم، کامل و دقیق توضیح داده می‌شوند. خوشبختانه (یا شاید هم بدبختانه) این کتاب به زبان فارسی ترجمه شده و در این آدرس می‌توانید آنرا تهیه نمائید. برای دانلود این اثر به زبان اصلی، به این آدرس (کانال تلگرام علم داده) مراجعه کنید. اگر هم روی سیستم عامل خود تلگرام نصب ندارید، به این آدرس از سایت لیبجن برای دانلود بروید.

اما چرا این کتاب، برای شروع بهترین گزینه است؟ چون تقریباً یک نقشه‌ی راه خوب برای خواننده ترسیم می‌کند و بعد از خواندن آن تقریباً متوجه می‌شویم که اصلاً علم داده قرار است چه گره‌ای از مشکلات بشریت را بگشاید. همچنین در بخش منابع آن، با کتب و مقالات بسیار دیگری در خصوص این حوزه آشنا خواهید شد. اما از آقای کلهر (نویسنده‌ی کتاب)، دو اثر دیگر هم، علاوه بر این کتاب، وجود دارد که آنها را می‌توانید در این آدرس ببینید. دو کتاب دیگر، اولی در حوزه‌‎ی یادگیری عمیق است و دیگری در زمینه‌ی یادگیری ماشین می‌باشد (تصاویر این دو اثر در ادامه‌ی پست قرار داده شده‌اند).

 

به عقیده‌ی بنده، با خواندن کامل این سه اثر، تا حد بسیار زیادی، نیاز شما به مطالعه‌ی کتاب، مرتفع خواهد شد. ولی دقت کنید که این نیاز هیچ‎‌گاه به صفر نخواهد رسید. چون علم و دانش، بدون حد و مرز، در حال پیشرفت است و قطعاً علوم داده نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد.

این پست را هم بخوانید:  ده درس از رساله‌ی علم داده؛ مصاحبه با 25 دیتاساینتیست

 

 

1 پاسخ دادن
 1. مرتضی ابوطالبی
  مرتضی ابوطالبی می گوید:

  سلام و ادب خدمت استاد فزونی.
  سپاس از این همه سخاوت شما در نشر دانسته های ارزشمندتون.
  بهترین ها رو برای شما آرزومندم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *