سرویس ATS پایگاه الزوییر چیست؟

فهرست مطالب

سرویس ATS پایگاه الزوییر چیست؟

در ماه می سال 2011، پایگاه انتشاراتی الزوییر (Elsevier) سرویسی را با عنوان ((Article Transfer Service (ATS) راه اندازی نموده که خدمتی است به مولفین و داوران مقالات علمی.

در این سرویس، فرض کنید شما برای یکی از مجلاتی که توسط این پایگاه چاپ می‌شود، مقاله‌ای را ارسال نموده‌اید. بعد از گذشت شش ماه مقاله شما همراه با یک و یا دو نتیجه داوری، توسط ادیتور مجله به این علت که در اسکوپ مجله قرار ندارد و یا …، ریجکت می‌شود. حال اگر شما از ابتدای فرایند ارسال مقاله، مایل به استفاده از این سرویس بوده باشید و مجله مورد نظر شما نیز جزو مجلاتی باشد که این سرویس را ارائه می‌دهد، بعد از ریجکت شدن مقاله، به صورت اتوماتیک مقاله شما همراه با نتایج و نظرات داوران برای مجلات دیگر که در زمینه تحقیقاتی شما فعال هستند، ازسال می‌شود.

مجلات مقصد نتیجه داوری را ملاحظه می‌کنند و اگر مقاله شما را در حد مجله خود دیدند، وضعیت مقاله شما را در منوی Elsevier’s Editorial System خودتان به صورت Accepted تبدیل می‌کنند و از اینجا ادامه فرایند پیگیری جهت چاپ آغاز می‌گردد. ملاحظه می‌کنید که با استفاده از این سرویس، دیگر نه شما زحمت این را به دوش خواهید کشید که مقاله را برای مجلات دیگر ارسال کنید، و نه مجدد داوارانی را به کار می‌گیرند که مقاله شما را مطالعه کنند و نظر خود را اعلام نمایند. امیدواریم که بزودی تمامی مجلات علمی در سرتاسر جهان مجهز به این سرویس جالب و خلاقانه بشوند.

در فایل زیر که از خود پایگاه الزوییر بارگیری شده است، شما می‌توانید راهنمای این سرویس را به زبان انگلیسی بخوانید.

How Elseviers Article Transfer Service can reduce the burden on reviewers

پست‌های مرتبط با این مقاله:

9 پاسخ

 1. با سلام. ممنون از مطالب خوب وبلاگتان
  یک سوال. وقتی مقاله ای با این بهانه که در اسکوپ مجله نیست پس داده می شود چه دلیلی دارد؟ در حالی که در اسکوپ مجله هست. آیا ممکن است به دلیل ایرانی بودنمان باشد؟

  1. سلام، بله امکانش هست که به دلیل اینکه در یکی از دانشگاه‌های کشور مشغول به فعالیت هستید، مقاله را رد کرده باشند. به دفعات زیاد مشاهده شده که مقاله‌ای را از غیر ایرانیان که سطح چندان خوبی ندارد در مجله‌ای نسبتا خوب چاپ کرده‌اند، ولی اگر یک ایرانی همین مقاله را برای چاپ ارسال کند به بهانه‌های واهی آن را رد کنند. البته مجلات خارجی سعی می‌کنند تا حد امکان خیلی محترمانه این امر را انجام بدهند. چندی پیش بنده به یکی از مجلات داخلی که به تازگی یک نمایه معتبر بین‌المللی دریافت کرده بودند مقاله‌ای را ارسال کردم. بعد از گذشت 6 ماه، یکی از همکاران در دانشگاهی دیگر با بنده تماس گرفتند که مقاله شما را من داوری کردم و بسیار لذت بردم و تائیدیه برای چاپ آن را به سردبیر مجله ارسال کرده‌ام. در نهایت ناباوری حدود دو هفته بعد سردبیر به بنده ایمیل زدند و بدون هیچ گزارش منفی از سوی داوران، مقاله بنده را رد کردند. وقتی ایمیل زدم و جریان را توضیح دادم که داور شما برای بنده حتی گزارش را نیز ارسال کرده‌اند و مقاله بنده را تائید کرده‌اند اما شما مقاله مرا رد کرده‌اید، دیگر هیچ جوابی به ایمیل‌های بنده ندادند. این وضعیت مجلات داخلی است و همکاران خودمان هستند، باز هم خدا خیرشان دهد به مسئولین در مجلات خارجی که حداقل با احترام مقاله شما را رد می‌کنند و در اکثر موارد پاسخ به ایمیل‌های شما می‌دهند. ولی در کل خدمت شما عرض کنم که فرآیند ارسال و گرفتن تاییدیه برای چاپ از یک مجله هیچ قانون مشخصی ندارد و گاها مشاهده شده که به شانس هم مرتبط است، از آن جهت که داور مقاله شما فردی ریزبین باشد یا خیلی بی‌حوصله و کم سواد که براحتی اکثر مقالات را تائید می‌کند. به عقیده بنده ناامید نشوید و تلاش را برای ارتقاء کیفیت مقاله انجام بدهید، انشاالله بزودی در یک مجله بسیار خوب پذیرش خواهید گرفت.

 2. سلام، من حدس بیل را اثبات کردم. اوایل ،اشکالات جزئی داشت. پس از رفع اشکالات، به یکی از مجلات الزویر فرستادم که ترنسفر شد. به دنبال آن چندین بار ترنسفر شده. در حال حاضر بیش از یک ماه است که به یک مجله معتبری از الزویر ترنسفر شده ولی هیچ اقدامی انجام نمی دهند. چه باید کرد؟ لطفا نظرتان را اعلام فرمایید.

  1. سلام عزیز من. هیچ کاری نمیشه کرد جز پیگیری. به مسئولین مجله ایمیل بزن و توضیح بده که شرایط چگونه هست و تنها یک خبر کوچک بدهند بشما. فقط اینو بدون که برای مسائل و موارد اینچنینی، یکی از دلایلی که از سمت مجلات حرکتی صورت نمی‌گیره اینه که داور نمی‌تونند پیدا کنند تا کار شما رو قضاوت کنه. این مسائل کلاسیک و سنتی هست و افراد بسیار کمی در دنیا می‌تونند نظر نهایی رو بدهند. پیروز باشی

 3. سلام، استادعزیز،
  قبلا در مورد اثبات حدس بیل توضیح دادم. مجددا پس از ۵۰ روز بعد از ارسال مقاله، پیشنهاد ترنسفر داده شد.
  من در مورد این اثبات با اساتید دانشگاه های داخلی نیز صحبت کردم. سه نوع برخورد با این مسئله داشتم.
  ۱- اساتیدی که از همان ابتدا امکان درستی اثبات را نپذیرفتند و حتی نزدیک هم نشدند.
  ۲- اساتیدی که با توجه به نوع اشکالاتی که گرفته بودند، معلوم بود که حوصله بررسی را نداشتند.
  ۳- اساتیدی که درصدد بودند اشکالاتی پیدا کنند که اشکالات جزئی پیدا کردند که قابل رفع بود و در انتها که اثبات اشکالی نداشت، بدون هیچگونه دلیلی از پذیرش درستی اثبات سرزدند.
  سوال من این است که آیا جایی است که پس از بررسی، صحت آن را رسما تایید کنند و یا ایراد و اشکال آن را آشکار کند؟
  بسیار ممنون بوده و خواهم بود که مرا کمک و راهنمایی فرمایید. با تشکر

  1. سلام عزیز من. برای اینکه اثبات این قضیه در دنیا بنام شما ثبت بشه، باید اونرو در یک مجله‌ی معتبر علمی چاپ کنید. طی فرایند چاپ، یک یا چند داور کار شما رو با دقت می‌خونند و اگر درست باشه می‌پذیرند که مقاله شما رو چاپ کنند. پس راهی جز ارسال برای مجلات نیست. سعی کن با یک استاد کانکت بشی و از اسم ایشون هم استفاده کنی. گاهن وقتی که افراد کم آوازه هستند، نگاه مجامع علمی بسمت اونها نخواهد رفت متاسفانه. در مورد اینکه هر کسی مقاله رو می‌خونه و بدنبال ایراد و اشکال هست، مشکلی نیست. فرایند داوری مقاله همینطوریه. من باید یک عینک بدبینی بزارم برای خودم و با دقت مو رو از ماست در کار علمی شما بکشم بیرون. پس سخت نگیر و اصلن هم ناراحت نشو. به سابمیت کارت به مجلات ادامه بده. حتمن هم یک نسخه روی آرکایو بزار، شاید در این میون کسی شیطنت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *