ریاضی برای علم داده

فهرست مطالب

ریاضی برای علم داده2

چه مواردی از ریاضی را باید بدانیم؟

یکی از ملزومات اصلی در علم داده، داشتن منطق ریاضی قوی است. منظور از ریاضیات، حد و انتگرال و هندسه نیست. در این شاخه‌ی کاربردی جدید (دیتاساینس)، ما تنها به بخش خاصی از ریاضی نیازمند هستیم و لزوماً افراد نباید یک کتاب قطور ریاضی و آمار را بدست گرفته و از ابتدا تا انتهای آنرا مطالعه کنند؛ هر چند که اینکار بسیار عالی است، اما نیاز به زمان تقریباً قابل توجهی دارد.

سرفصل‌های بسیار مهمی که از علم ریاضی و آمار در علم داده مهم و کاربردی هستند، به شرح ذیل می‌باشند؛

 1. میانگین، میانه، مد
 2. واریانس و انحراف معیار
 3. صدک‌ها و دهک‌ها
 4. آشنایی با نمودارهای مختلف آماری جهت تصویر سازی
 5. احتمالات
 6. مشتق و تعبیر هندسی آن
 7. فرمول‌های مشتق‌گیری
 8. آشنایی با توابع ریاضی خاص
 9. جبر خطی و ساختار فضاهای برداری
 10. آشنایی با ماتریس‌ها و ضرب آنها
 11. پایه‌ی فضاهای برداری
 12. ضرب و وارون ماتریس‌ها
 13. آزمون‌های فرض
 14. بازه‌های اطمینان
 15. توزیع‌های مختلف آماری (نرمال؛ یکنواخت؛ نمایی؛ …)

البته مسلماً تمامی موارد به اینها ختم نمی‌شوند و لیست فوق با توجه به نوع کار و پروژه‌ای که در دست داریم؛ بروزرسانی خواهد شد.

ریاضی برای علم داده

دوره آموزشی رایگان ریاضی برای علم داده!

اما خبر خوب ما برای شما این است که «گروه علم داده، دکتر محمد فزونی» اقدام به تهیه و ضبط دوره‌ی آموزشی «ریاضی برای علم داده، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی» کرده و آنرا بصورت کاملاً رایگان در یوتیوب علم داده قرار خواهند داد. شما با دنبال نمودن کانال علم داده، براحتی و در کمترین زمان ممکن، می‌توانید با حداقل سرفصل‌های ریاضی برای علم داده آشنا شوید و در مصاحبه‌های کاری، یک قدم نسبت به رقبا، جلوتر باشید. همانگونه که استحضار دارید، اکثر افرادی که وارد این حوزه می‌شوند، منطق ریاضی قوی برای تجزیه و تحلیل اعداد و ارقام را ندارند. در نتیجه، اگر شما روی این نقطه و مهارت به اندازه‌ی کافی وقت بگذارید، نسبت به سایرین، بسیار موفق‌تر خواهید شد.

در صورتی که تمایل دارید در حوزه‌ی علم داده، بروز باشید و بمانید، اکیداً توصیه می‌کنیم که صفحه‌ی اینستاگرام علم داده را دنبال نمائید که روزانه پست‌های در این حوزه‌ی کاربردی، منتشر می‌نماید. همچنین با مراجعه به این صفحه می‌توانید کتاب‌های سطح‌بندی شده در این رشته که توسط ما معرفی شده‌اند را ببینید.

لیست پخش دوره «ریاضی برای علم داده»

 

پست‌های مرتبط با این مقاله:

4 پاسخ

 1. بسیار عالی است خانوم افشار و دکتر فزونی عزیز. آرزوی بهترینها را برای تیم خوبتان دارم. یکدنیا سپاس که با نوشتن این مطالب بما کمک میکنید

 2. سلام آقای دکتر ممنون بابت اطلاعات خوبتون.
  آیا برای این مبحث کتاب به زبان فارسی هم وجود داره؟

  1. سلام محسن جان. بله در علوم ریاضی و آمار کتاب به زبان فارسی بسیار زیاد هست. کمی در نت جستجو نمائید، هم جزوات و هم کتب خیلی خوبی رو خواهید دید. اگر چیزی پیدا نکردی بیا اینجا و مجدد کامنت بزار، خودم بهت میگم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *