پنج شنبه , دی ۲۸ ۱۳۹۶
آخرین مقالات
خانه / نکات و روش های پایان نامه نویسی / چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تنظیم نمائیم؟

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تنظیم نمائیم؟

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تنظیم نمائیم؟

این روزها با توجه به گسترش چشم گیر آموزش عالی در کشورمان ایران، به خصوص تحصیلات تکمیلی، بسیاری از دانشجویان این مقاطع را می بینیم که برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و بعضا دکتری خود سردرگم هستند و نقطه آغاز کار را نمی دانند و این امر موجب نگرانی وافری در آنها شده است.
در این مقاله کوتاه تجربیاتی اندک در طول سالهای حضور خودم در دانشگاهها را برای شما عزیزان به رشته تحریر در آورده ام. امیدوارم که مورد استفاده شما عزیزان و علاقمندان واقع شود.
پیش از هر چیز لازم به ذکر است که در اکثر کشورهای دنیا، پایان نامه کارشناسی ارشد ارزش علمی چندانی ندارد. این مجموعه در واقع پلی است بین سرآغاز پژوهش تا رساله دکتری که در آن بحثی جدید و منحصر به خود پژوهشگر مطرح می شود.
یکی از اهداف نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد، این است که در این دوره دانشجو با اصول اولیه پژوهش و کار علمی آشنا بشود. بتواند منابع و مراجع را به طور صحیح و منظم جمع آوری کند و در مورد مناسب از آنها استفاده نماید. تعاریف اولیه و سیر تاریخی مسئله خود را بشناسد و آنها را فهرست نماید. موضوع مورد علاقه خود را تا حدی بشناسد و … .

اما کار چگونه آغاز می شود؟

برای نگارش یک پایان نامه کارشناسی ارشد، اولین قدم، این است که دانشجو به استاد راهنمای خود مراجعه نماید که به عقیده اینجانب این کار باید در ابتدای ترم سوم تحصیلی انجام شود. سپس استاد راهنما با توجه به زمینه کاری خود، تعدادی از مقالات چاپ شده در مجلات بین المللی معتبر را به دانشجو می دهد و از او می خواهد که این مقالات را یک مطالعه سطحی (چکیده، تعاریف اصلی و مقدمه فصل اول را بخواند) بنماید.
بعد از این مرحله دانشجو با توجه به بنیه علمی و البته علاقمندیهای پژوهشی خود یکی یا احتمالا ۲ مقاله که کارهای موازی و نزدیک به هم را دنبال کرده اند، انتخاب می کند.
کار بعد از این انتخاب آغاز می شود. اگر زبان انگلیسی شما (معمولا زبان مقالات بین المللی انگلیسی است) تا حدی خوب است، وقت خود را صرف این که مقاله را دقیقا ترجمه نماید و روی کاغذ بنویسید نکنید. این مرحله را تنها در صورت ضعیف بودن در بحث زبان انجام دهید ( به کررات دیده ام که دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، توان ترجمه و نگارش صحیح فارسی را ندارد و یا بسیار ضعیف است).
سپس تعاریف اصلی مقاله را گرد آوری کرده به عنوان مثال در قسمتی از یک دفترچه یاداشت نمائید. نکته ای که در اینجا قابل ذکرمی باشد، این است که در اکثر مقالات، تنها یک یا ۲ منبع اصلی در قسمت مراجع مقاله موجود است که تعاریف و سیر کاری مقاله با توجه به آن انجام شده است. اگر شما بتوانید این منبع کلیدی را بیابید دیگر برای یافتن تعاریف اصلی کار پایان نامه خود هیچ نگرانی و کار سختی ندارید. تنها به این کتاب یا مقاله مراجعه کرده و تعاریف و نتایج قبلی را از روی آن می نویسید. خوشبختانه اکثر اساتید راهنمای ما در اکثر دانشگاههای کشور دارای این بنیه علمی تشخص کار اصلی(منبع اصلی) هستند. از آنها بخواهید که منبع اصلی را به شما معرفی نمایند.
بعد از جمع آوری این مباحث به قسمتهای اصلی مقاله رفته، تعاریف، قضایا و نتایج کار را به طور موشکافانه ای تحلیل و بررسی نمائید. این جزو اصلی ترین قسمتهای کار یک پایان نامه کارشناسی ارشد می باشد که روی این بخش نیز داوران خارجی که در حضور ایشان کار دفاع از پایان نامه انجام می شود، تاکید دارند و سئوالات از این قسمتها مطرح می شود. البته از قسمتهای ابتدایی نیز سئوالاتی مطرح خواهد شد.
تا اینجا شما حدود ۷۰ الی ۸۰ صفحه مطلب جمع نموده اید. حدود ۱۰ الی ۱۵ صفحه قسمت تعاریف اولیه و نتایج قبلی و حدود ۵۵ تا ۷۰ صفحه مطالب اصلی مقاله مذکور. این مطالب را به طور مجزا تایپ کرده و به استاد راهنمای خود تحویل بدهید. دقت کنید که تایپ کردن مطالب برای جلب موافقت استاد راهنما جهت اتمام کار پژوهشی شانس زیادی را نصیب شما می کند. پس هیچ گاه مطالب را به صورت دست نویس تحویل استاد راهنما ندهید و از همان ابتدای تایپ کردن سعی کنید که اشتباهات تایپی را به حداقل برسانید.
اگر تا همین حد استاد از کار شما راضی بود، خوب تنها یک مرحله دیگر برای اتمام نگارش پایان نامه باقی می ماند و آن هم نوشتن منابع، چکیده، مقدمه و رده بندی موضوعی است. اگر ایشان هنوز از حجم و کیفیت کار شما راضی نباشد، به سراغ مقاله دوم می روید و چند نتیجه و قضیه دیگر را هم از مقاله دوم که در امتداد کار اول است، استخراج کرده و آن را به همان طریق باز کردن موضوعات و مطالب مقاله اول باز می نمائید و به ادامه کار اول خود اضافه می نمائید. این بار دیگر استاد راهنمای شما بعد از دیدن این حجم از کار قطعا موافقت خود را جهت اتمام کار پژوهشی شما اعلام می نماید.
بعد از این مراحل شما در طول یک پروسه ۲ الی ۵ ماه کار پایان نامه تان را، اگر مرحله آزمایشاهی نداشته باشید به اتمام رسانده اید. به شما تبریک می گویم.
اما به عقیده من کار نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد این روزها با توجه به حجم زیاد کارهای قبلی انجام شده و کثرت کتابهای الکترونیکی، فرایندی بسیار ساده است و شما نباید هیچ نگرانی در این زمینه داشته باشید. به عنوان مثال می توانید به کتابخانه دانشگاه خود مراجعه نمائید و بسیاری از تعاریف اولیه را از روی پایان نامه های قبلی کار شده بنویسید. تنها دقت کنید که مراجع و منابع این تعاریف را هم یاداشت نمائید چون از شما سئوال خواهد شد که این تعریف را چه کتابی استخراج نموده اید.
در این روزها دانشجویان زیادی به بنده مراجعه می کنند برای مشاوره گرفتن در زمینه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد خود، از آنها می خواهم که مقاله ای که استاد به ایشان معرفی کرده است را به بنده نشان بدهند، متوجه می شوم که استاد یک مقاله چاپ شده در سال ۱۹۷۲ و حتی قدیمی تر را به دانشجو معرفی نموده است که کار پایان نامه خود را روی آن انجام دهد. بدتر از این هم دیده ام، موارد بسیاری بوده است که دانشجو مقاله ای به من داده که در مجلات پولی چاپ شده است و هیچ ارزش علمی در آن وجود ندارد و تمامی نتایج اصلی کار غلط است. اینها جزو مقالاتی می باشد که مولف آن در یک برهه زمانی در فشار برای چاپ مقاله قرار می گیرد و هر چرندیاتی که در ذهنش است روی کاغذ می آورد و بعد با پرداخت ۲ الی ۳ هزار دلار در مجلاتی چاپ می کند که اصلا معلوم نیست پایگاه اصلی آن مجله در کدام کشور قرار دارد.
بهر حال توصیه من به دانشجویان عزیز این است که اگر قصد یک پژوهش تمام عیار و با کیفیت را دارند حداقل یک قدم از استاد راهنمای خود جلوتر روند و میزان مطالعه خود را در روز افزایش دهند.
یکی از وب سایتهای بسیار خوبی که بنده تمام کتابهای مورد نظرم را از این پایگاه دانلود می کنم وب سایت، http://www.libgen.io/ است. اگر برای کار پژوهشی خود به منبعی نیاز داشتید که آن منبع در قفسه های کتابخانه دانشگاهتان موجود نبود، به این سایت بروید و کتاب را از این پایگاه برای خود دانلود نمائید و بعد از ورق زدن آن کتاب لذت ببرید.
بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد بعد از مراجعه به استاد راهنمای خود تنها به دنبال کارهایی می گردند که ساده باشد، براحتی بتوانند در آن موضوع، مقاله ISI چاپ کنند و خیلی زود بتوانند دفاع نمایند. اما اگر شما واقعا قصد پژوهش دارید، از واژه سخت نترسید. اگر استاد گفت فلان موضوع هست ولی اندکی سخت است مردد نشوید. من بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد را دیده ام که ۳ ساله این دوره را با سختی به اتمام رسانده اند ولی به دلیل اینکه موضوع کاریشان جزو موضوعات اصلی پژوهشگران داخلی و خارجی بوده، توانسته اند که از بهترین دانشگاههای دنیا برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری خود پذیرش(ادمیشن) بگیرند و در حال حاضر نیز در دورهای پسا دکتری کشورهای صنعتی و فرا صنعتی مشغول تحقیق و پژوهش می باشند.
پس از سختی کار نترسید، به اهمیت موضوع انتخابی خود دقت نمائید. چون تنها این است که آینده پژوهشی و کاری شما را تضمین می کند، نه تعدد مقالات ISI که دیگر امروزه هیچ نقشی در تعیین سطح علمی افراد ندارد.
چگونه بفهمیم که یک مجله علمی، در لیست مجلات ISI قرار دارد؟
بعضا مشاهده شده که برخی از دانشجویان نمی توانند تشخیص دهند که یک مجله علمی ISI است یا خیر. برای این منظور به وبسایت مجله مورد نظر بروید و ISSN این مجله را کپی نمائید. سپس به لینک زیر از وب سایت تامسون رویترز، http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/ بروید و در قسمت Search terms این عدد را وارد یا پیست نمائید و قسمت search type را روی ISSN قرار دهید. سپس روی Search کلیک کنید.
اگر جمله No matches found for the query” “ ظاهر شود، این یعنی مجله مورد نظر شما جزو مجلات ISI نمی باشد و اگر اسم مجله مورد نظر شما در صفحه ظاهر شد و دارای یک نوع Coverage بود، این مجله جزو مجلات ISI می باشد.

چند نکته:

۱- سعی کنید حتی الامکان در پایان ترم ۲ و در فاصله زمانی قبل از آغاز ترم سوم یکی از نرم افزارهای تایپ متون ریاضی مانند Xepersian, FteX, PteX و یا حداقل مایکروسافت وورد را یاد بگیرید. برای این منظور به دانشجویان ترم بالاتر مراجعه نمائید و از آنها راهنمایی بخواهید. در غیر این صورت برای تایپ هر صفحه با یکی از این نرم افزارها مبالغ هنگفتی باید پرداخت نمائید.
۲- در دوره کارشناسی ارشد خود زیاد بفکر چاپ کردن مقاله نباشید. برای چاپ یک مقاله خوب که به وسیله آن بتوانید نظر برخی از اساتید را برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتری جلب نمائید نیاز به صرف وقت و مطالعه زیاد در بین کتب و مقالات دارید. پس خیلی خودتان را به دردسر نیاندازید. اصلا فکر نکنید اگر در یک مصاحبه دکتری و یا جذب و یا هر مورد دیگر، اگر شخصی دارای مقاله است، قطعا این شخص پذیرش خواهد شد. خیر هیچ ملاکی دقیقی و مشخصی و جود ندارد. پس ناامید نشوید. به احتمال بسیار زیاد این مقاله جزو مقالات فاقد ارزش و اعتبار است. شما فقط اصول اولیه و تعاریف و قضایای ابتدایی را خوب فراگیرید. چون در یک مصاحبه علمی هدف این است که به استاد ثابت شود این دانشجو قابلیت تجزیه و تحلیل مسائل را دارد و می داند که از کجا برای حل یک مسئله، کار خود را آغاز کند.
۳- حتما بعد از این که استاد مقاله ای را به شما معرفی کرد، به وبسایت مجله مراجعه نمائید و ببینید که آیا این مقاله در یک مجله ISI چاپ شده است یا خیر.
۴- اخیرا دانشگاه صنعتی اصفهان لیستی از مجلات بین المللی را منتشر کرده که فاقد ارزش و اعتبار علمی است. به وبسایت این دانشگاه مراجعه نمائید و این لیست را مشاهده کنید تا مطمئن شوید که مقاله مورد نظر شما در یک مجله معتبر بین الملی چاپ شده است. تنها ISI بودن مجله دال بر با کیفیت بودن آن نیست. به عنوان مثال مجله Applied Mathematics and Computataion که پایگاه علمی Elsevier آن را چاپ می نمائید در این لیست قرار دارد. مشاهد شده که مقالاتی در این مجله چاپ شده که تمامی نتایج آن غلط است. پس قبل از آغاز پژوهش که بعضا ماهها طول می کشد به این مورد دقت کنید

محمد فزونی
زمستان ۹۲

دانلود مقاله “چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تنظیم کنیم” به صورت PDF

پی‌نوشت: یکی از وب‌سایتهای بسیار خوب برای دانلود مقاله که پایگاه داده بسیار بزرگی دارد سایت سای-هاب است که معمولا هم فیلتر می‌گردد. در حال حاضر آخرین صفحه این سایت را در اینجا ببینید. ربات تلگرام این سایت “scihubot@” می‌باشد. معمولا در صفحه این ربات آخرین اصلاحیه و نسخه از سایت اصلی نشان داده می‌شود. تنها آدرس صفحه چکیده مقاله و یا DOI را در ربات وارد کنید و براحتی مقاله مورد نظر خود را دریافت نمائید.

درباره‌ محمد فزونی

محمد فزونی
محمد فزونی، دانش آموخته دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم) تهران در مقطع دکتری تخصصی رشته ریاضی محض، گرایش آنالیز، شاخه تابعی و هارمونیک است. تحصیلات دانشگاهی خود را از دانشگاه پیام نور گنبدکاووس آغاز نمود، سپس برای دوره کارشناسی ارشد به دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم) تهران رفت. ایشان در حال حاضر عضو هیات علمی دانشگاه گنبد کاووس و مدیر گروه ریاضی و آمار در این دانشگاه هستند.

۳۲ نظر

 1. سلام
  با تشکر از مطالب جالب و آموزنده‌ای که ارائه می‌کنید. ای کاش زودتر با این وب سایت آشنا شده بودم…

 2. محمد فزونی

  خواهش می کنم دوست عزیز. انشاا.. در امر تحقیق و پژوهش موفق باشید.

 3. خیلی ممنون از راهنماییی شما.من دانشجوی ترم دوم مشاوره کارشناسی ارشد هستم.

 4. سلام محمد جان. وب سایت ارزنده ای داری. و خوب دست به قلم شدی.

  امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشی

 5. سلام
  ممنون از مطالبتون
  من تازه شروع کردم برا پایان نامه
  سردر گمم
  استادمم زیاد راهنمایی نمیکنه
  باید تا پایان آبان پایان ناممو بنویسم
  اگه کمکم کنین ممنون میشم
  راستی رشته ام جبر هستش

 6. سلام ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتین.من ترم ۳ ریاضی محضم گرایش جبر.ولی هنوز پروپوزالمو آماده نکردم. استامم خیلی اهل راهنمایی نیست.اگه میشه درمورد فرم پروپوزال توضیح بدین که توی هر بخش چی بنویسم.بازم ممنون

  • محمد فزونی

   با سلام خدمت شما دوست عزیز. شما کلید واژه “اصول پروپوزال نویسی” رو اگر در گوگل جستجو نمائید فایل‌های آموزشی زیادی رو که قبلا دوستان تهیه کرده‌اند در اختیارتون قرار میده. ولی در ریاضی پروپوزال جایگاه خاصی نداره (البته به عقیده من اینطور هست)، خیلی حساس نباشید و یک الی دو صفحه مقدمه و تاریخچه بنویسید، یک تا سه صفحه تعاریف اولیه و در پایان مسئله اصلی مقالتون رو مختصر بنویسید و توضیح بدهید. اگر هم تمایل د اشتین میتونید ارتباط مسئله خودتون رو با مسائل و مفاهیم قبلی شرح بدین.

 7. سلام.مرسی از مطالب خوبتون.من دانشجوی ارشد آمار هستم.استاد راهنمام یه مقاله برای پایان نامه به من دادند ولی رفرنس هاش اصلا به کارم نیومد یعنی در مورد اون مطلبی که تو مقاله اصلی نوشته بود اطلاعاتی نداشت.به نظرتون من باید چی کار کنم؟از کجا باید مطالب مقاله اصلی رو باز کنم؟

  • محمد فزونی

   با سلام. به نظر بنده، مقاله، مقاله‌ی خوبی نیست چون بخش مراجع اش ضعیف است و پاسخ گوی نیاز خواننده نیست. در این شرایط شما باید به استاد راهنمای خود مراجعه کرده و منبع مورد نیاز برای درک بهتر مطالب مقاله را مطالبه کنید. اصلا هم خجالت نکشید، اولین وظیفه استاد راهنمای شما این است که شما را در جهت نگارش پایان نامه و فهم و درک مقاله مورد نظر راهنمایی کند. اگر هم دسترسی به ایشان ندارید و یا وقت نمی‌دهند و یا …، اگر در دانشگاه شما مقطع دکتری رشته آمار دایر است، به دانشجویان دکتری مراجعه کنید و از ایشان راهنمایی بگیرید. امیدوارم به بهترین شکل ممکن و در بهترین زمان کار نگارش پایان نامه‌تان به اتمام برسد.

   • دانشگاه ما دکتری آمار نداره.به نظر شما اگه مقالمو عوض کنم بهتره؟

    • محمد فزونی

     سلام، عوض کردن مقاله در کل کار خوبی نیست و به ضرر شماست. چون زمانی را از دست می‌دهید. باید از استاد راهنمایی خود مشورت بگیرید، بنده نه مقاله شما را دیده‌ام و نه مقدار زمان باقیمانده شما را برای اتمام کار نگارش پایان‌نامه می‌دانم. بهترین شخص برای راهنمایی شما، استاد راهنمایتان است. ولی اگر ایشان هم پرمشغله، پرادعا و بی‌سواد هستند، بهتر از عوض کردن مقاله، عوض کردن استاد راهنماست، در غیر این صورت که از خود ایشان راهنمایی بخواهید.

 8. سلام ممنون از مطالب خوب تون .من رشتم ریاضی محض گرایش انالیز هست.پایان نامم فضاهای مخروطی.میخواستم منابع شو بنویسم ک شما کمکم کنین بگید از کجا بهشون دسترسی داشته باشم.منابع:
  Huang Long-Guang and Zhang Xian ,cone metric spaces and fixed point theorems on contractive mappings ,Journal of Mathematical Society, to appear.

  • محمد فزونی

   سلام، براحتی عنوان مقاله را در گوگل جستجو کنید، به سایت مجله مراجعه کنید و اون رو به صورت رایگان از سایت مجله دانلود کنید، چون این مقاله در سال ۲۰۰۷ چاپ شده و در حال حاضر مجله به عموم دسترسی آزاد داده است. در صورت داشتن سئوالات تخصصی‌ می‎‌توانید با ایمیلم مکاتبه نمائید.

 9. سلام خسته نباشید ببخشید میشه ایمیلتون رو ذکر کنید اقای فزونی.تشکر

  • محمد فزونی

   سلام بر شما، ایمیل و سایر اطلاعات بنده در صفحه اطلاعات شخصی هست ولی برای راحتی شما در اینجا هم آن را ذکر می‌کنم:
   fozouni (at sign) hotmail.com
   توجه بفرمائید که برای جلوگیری از ربات‌های جمع کننده ایمیل در صفحات وب، ایمیل را به فرمت فوق نوشته‌ام.

 10. سلام استاد.من فارغ التحصیل رشته ریاضیات و کاربردها از دانشگاه گیلان هستم.امسال با رتبه ی ۲۲۰۰ کنکور ارشد رشته انالیز ریاضی توی دانشگاه خوارزمی تهران قبول شدم که البته اصلا تصورش رو هم نمیکردم.استاد من ورودی ۹۱ مقطع کارشناسی دانشگاه گیلان هستم و معدلم هم ۱۳ و ۷۰ هست.راستش من خیلی نگران هستم که نتونم از پسش بر بیام چون با اساتید دانشگاه گیلان فوق العاده سخت گیر بودن نگران این هستم که اساتید این دانشگاه دیگه خیلی خیلی سخت گیر تر باشن. و من مجبور به انصراف بشم.راستش من دیدم که شما ارشد رو توی دانشگاه خوارزمی بودید میخواستم راجع به این موضوع ازتون کمک بخوام.مرسی استاد.

  • محمد فزونی

   سلام
   بنده هم در دوره کارشناسی ارشد و هم در دوره دکتری تخصصی در این دانشگاه درس خوانده‌ام. هیچ دانشگاهی در ایران مانند دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم سابق) در رشته ریاضی سخت‌گیر و منضبط نیست، فکر نکنید چون بنده خودم در آنجا دانش‌آموخته شده‌ام این حرف را به شما می‌گویم، تمام اساتید ریاضی ایران به این امر واقف و آگاه‌اند. اساتیدی بسیار سخت‌گیر ولی در عین حال با اخلاق و باسواد در این دانشگاه حضور دارند. بنده کارشناسی خود را در دانشگاه پیام نور به اتمام رسانده و سپس وارد دانشگاه خوارزمی شدم، ترم دوم مشروط شدم و در دوره دکتری نیز در آزمون جامع یک مرتبه رد شدم، ولی این سختی‌ها در مقابل درس‌های بسیار بزرگی که از اساتید آنجا گرفتم تقریبا هیچ بود.
   به شما توصیه می‌کنم اگر به این رشته علاقمند هستید و می‌توانید در سیستم‌های سخت‌گیرانه دوام بیاورید بروید و در این دانشگاه درس یخوانید و لذت ببرید ولی اگر طاقت این شرایط را ندارید اصلا وارد این سیستم نشوید، براحتی آب خوردن در این دانشگاه دانشجو را اخراج می‌کنند و با هیچ کس تعارف ندارند. اما این را هم در نظر بگیرید که شما قرار است بزرگترین اساتید ریاضی کشور را در این دانشگاه ببینید و سرکلاس درس این اساتید بنشینید. هیچ‌گاه از یاد نمی‌برم که آخرین جلسه درس آنالیز هارمونیک دکتر مدقالچی که تمام شد بسیار از اینکه دیگر نمی‌توانم سر کلاس ایشان بنشینم و استفاده کنم دلم گرفت هر چند که بسیار زیاد در طول مدت تحصیلم اذیت شده بودم. انتخاب با خود شماست.
   به عنوان آخرین توصیه به شما و سایر عزیزان که شرایط شما را دارند عرض می‌کنم که همیشه این ضرب‌المثل را در ذهن خود داشته باشید:
   “ماهی در دریا می‌شود نهنگ”
   خوارزمی همانند دریاست، اگر قرار باشد شما در ریاضی شخص بزرگی شوید، در این دانشگاه این اتفاق برای شما خواهد افتاد اگر بخواهید و تلاش کنید. به عنوان آخرین توصیه می‌توانید کارشناسی ارشد آنالیز هارمونیک را از این دانشگاه گرفته و سپس برای مقطع دکتری به فکر گرفتن بورس تحصیلی (اسکولارشیپ) از کانادا (که به نوعی پایتخت هارمونیک جهان است) باشید، کاری که بنده نکردم.

 11. سلام استاد.ممنونم بابت راهنمایی بزرگتون.

 12. سلام استاد عزیز

  ببخشید منظورتون از تعاریف اصلی همون Keyword هستش؟

  ممنون از زحماتتون…

  • محمد فزونی

   سلام، خیر منظورم تنها شامل keywords نیست، اما تعریف این لغات را هم باید در بخش تعاریف بگنجانید. تعاریف اصلی در بدنه مقاله هستند و با چند بار مرور و مطالعه خودتان آنها را تشخیص خواهید داد.

 13. سلام استاد…
  This article has been accepted for publication in a future issue of this journal, but has not been fully edited. Content may change prior to final publication

  ببخشید استاد این پیغام روی یک مقاله که قصد مطالعه اون رو دارم نوشته شده است منظورش چیه؟…

  • محمد فزونی

   سلام، منظور این هست که این مقاله‌ایی که شما در حال مطالعه آن هستید، برای چاپ در مجله پذیرش گرفته و در حال حاضر آن را در وبسایت مجله قرار داده‌اند، اما هنوز چاپ نشده و قبل از چاپ ویرایش‌هایی خواهد شد ( در صورت نیاز به ویرایش) که این نسخه نهایی احتمالا با نسخه‌ایی که در حال مطالعه آن هستید متفاوت باشد.

 14. سلام و سپاس از راهنماییتون چون واقعا اساتید و کارمندان دانشگاهها درست کار راهنمایی و روشن کردن دانشجو ها رو انجام نمی دن همه کسانی که من دیدم به شدت نگران پایان نامه ان.
  من خودم ترم دیگه ترم آخرم هست و اصلا نمی دونم چه باید کنم و برای همین دارم این صفحه رو می خونم. فقط دو سوال: اینطور که من فهمیدم پایان نامه همون کار تحقیقی هست که تو کلاسها ما انجام می دیم فقط به جای مثلا ۶۰ صفحه باید حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ باشه و بعد شفاهی (و به صورت پوور پوینت؟؟) هم باید دفاع کرد ازش درسته؟ چون برای هردو باید یه موضوع انتخاب کنیم و بریم کتاب و مقاله بخونیم و در واقع اون مطالبی که می خونیم رو در پایان نامه ذکر کنیم فقط. درسته؟
  و دومین سوال هم اینکه در دفاع چه نوع سوالاتی می پرسن (مثلا قراره بپرسن که ما این یا اون مطلب رو از کجا آوردیم یا چه طور نتیجه گیری کردیم؟) و ما چه طور مثلا باید جواب بدیم؟

  • محمد فزونی

   سلام و درود خدمت شما
   همین که شما همت کردید و مطالب این صفحه و قطعا متن‌های بسیار دیگری را خواندید، نصف راه را رفته‌اید. نگارش پایان‌نامه دقیقا همین چیزی هست که فرمودید منتها مطالب باید از یک یا نهایت دو مقاله در یک زمینه استخراج شود و راجع به آنها شما بررسی‌های لازم را انجام دهید.
   لزومی ندارد که پایان‌نامه حتما بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ صفحه باشد. به عنوان مثال پایان‌نامه بنده ۷۴ صفحه بیشتر نبود اگر اشتباه نکنم. می‌توانید به صفحه اطلاعات شخصی بروید و فایل پایان‌نامه‌ام را از آنجا دانلود کنید و نگاهی مختصر به ساختار آن بیاندازید. البته ایرادات فراوانی دارد، ولی ساختار به طور کلی به همین صورت است.
   در مورد اینکه چه سئوالاتی می‌پرسند خدمت شما عرض کنم که بیشتر از فصل اول و مقدمات است، چون معمولا داوران وقت مطالعه تمام پایان‌نامه را ندارند که احیانا از شما از فصل‌های اصلی و پایانی سئوال بپرسند.
   در کل خیلی نگران نباشید. فعلا تنها به انتخاب موضوع و شروع به نگارش بیاندیشید. بقیه مراحل نیز انشاا.. با کمک و مشورت گرفتن از استاد راهنما به‌راحتی انجام خواهد شد.
   در مورد ارائه شفاهی هم ده دقیقه مقدمات و تعاریف اولیه کلیدی، ده دقیقه نتایج اصلی به صورت مختصر و پنج دقیقه تقدیر و تشکر آماده کنید کافی است. بیشتر از این نه وقت خود را بگیرید و نه وقت دیکران، مختصر و مفید اما دقیق.

   • خیلی خیلی از پاسخ سریع و کاملتون و وقت و قوت قلبی که به دانشجوها دادید سپاسگزارم و حتما از توصیه هاتون استفاده خواهم کرد و از دور انرژی قدردانی اش رو هم برای شما می فرستم استاد گرامی.

    • محمد فزونی

     خواهش می‌کنم، نوشته ما لیاقت قدردانی بسیار زیبای شما را ندارد، ممنون.
     سال ۹۲ که این متن رو نوشتم فکر نمی‌کردم که مفید باشد و به‌درد دوستان بخورد، اما بازخوردهای خوب امثال جنابعالی مشوقی می‌شود برای نگارش‌های آتی. جدیدا تصمیم دارم یک متن که در آن ریزه‌کاری‌های نگارش پایان‌نامه که در این سه سال به عنوان یک عضو هیات علمی کسب کردم را بنویسم و در اختیار عموم قرار دهم.

     • بدون شک نگاشته های آتی شما هم همانند این نوشته ها برای دوستان زیادی خیلی ارزشمند و کمک بزرگی خواهند بود و بنده خودم هم برای بهبود کیفیت پایان نامه های آتی از راهنماییهای شما باز هم یاری می گیرم استاد گرامی. با آرزوی پیروزی و دست یافته های افزونتر برای شما.

 15. ممنون از متن روان وقابل فهم شما،

 16. سلام استاد. وقت بخیر و خسته نباشید.
  من دانشجوی ترم آخر ارشد نرم افزارم. برای انجام پایان نامه نیاز به کمی راهنمایی دارم. حوزه ی مورد علاقم داده کاوی هست و چند کتاب در این زمینه مطالعه کردم. تصمیم گرفتم از داده های سایت UCI استفاده کنم. حقیقتش باید سریعتر به نتیجه برسم و نهایتا تا شهریور ماه دفاع کنم. مستعد و پرتلاشم ولی در حال حاظر با وجود زمان محدودی که دارم نمی تونم کار سنگین و زمان بر مثل داده کاوی در بیگ دیتا و یا داده کاوی در سیستم های توزیع شده انجام بدم. به نظرتون داده کاوی با داده های UCI، در چه حوزه ای سبک تر و راحتتر هست و زودتر به نتیجه میرسم؟ با در نظر گرفتن اینکه روی موضوعات پزشکی نمی خوام کار کنم. لطفا راهنماییم کنید.اساتید راهنما هیچ کمکی نمی کنند.
  سپاسگزارم از شما

  • محمد فزونی

   سلام سرکار خانم محمودی
   عرض کنم خدمتتان که بنده رشته تخصصی‌ام ریاضی است و در مورد داده‌کاوی اطلاعات کمی دارم و به همین دلیل هم در این مورد خودم را در جایگاهی نمی‌بینم که به شما راهنمایی بدهم. ولی به نظر بنده قطعا تا شهریور ماه اگر تلاش کنید و بتوانید فرد یا افرادی را بیابید که اندکی شما را راهنمایی کنند، می‌توانید از پایان‌نامه خود دفاع کنید.

 17. سپاسگزارم از شما.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*