ویراستیار، افزونه‌ای برای فارسی‌نویسی صحیح

فهرست مطالب

اخیراً با توجه به اینکه در حال ویرایش یک کتاب هستم، با افزونه‌ای که روی نرم‌افزار وورد نصب می‌گردد و نام آن ویراستیار است، آشنا شدم. از مزایایی فوق‌العادۀ این افزونه، ویرایش حرفه‌ای و اصولی نوشتارهای فارسی است. به‌عنوان‌مثال شما در متنی که در حال نوشتن آن هستید لغتی استفاده‌شده مانند، “حیات‌اش”. اما دقیقاً نمی‌دانید که این نحوۀ نوشتن کلمه مذکور صحیح است یا خیر. آیا آن را نباید به‌صورت “حیاتش” و یا حتی “حیات خودش” نوشت. در این هنگام اگر افزونه ویراستیار را داشته باشید، به‌راحتی این ابهام‌ها برایتان رفع خواهد شد. در تصاویر زیر نحوه به‌کارگیری این افزونه در سه‌ تصویر متفاوت بیان شده است.

ابتدا کلمه یا کلماتی که برای شما شک برانگیز هستند، در یک فایل وورد به‌صورتی که در تصویر می‌بینید، بنویسید
سپس، با توجه به شکل، ابتدای منوی Virastyar را باز کنید، سپس روی گزینۀ ویراستیاری کلیک نمایید. بقیه کارها را این افزونه البته با کسب اجازه از شما انجام می‌دهد
اگر توجه کنید، این افزونه تشخیص داده که حیاتش درست است نه حیات‌اش و آنرا اصلاح کرده است.

اگر شما کتاب یا مقاله‌ایی را در نرم‌افزار تک تایپ می‌کنید، هرجا و هروقت که به کلمه‌‎ایی این‌چنینی برخورد کردید، به‌راحتی کلمه یا خط مورد نظر را در فایل وورد کپی نمایید و سپس از ویراستیار استفاده کنید.

به عقیده بنده این افزونه کمک شایانی برای حفظ درست‌نویسی خط فارسی در متون مختلف به نویسندگان می‌کند. به‌ یاد داشته باشیم که همگی ما به زبان و خط فارسی مدیون هستیم و کمترین ادای دین، همین فارسی‌نویسی صحیح است.

اما این افزونه را از این آدرس که متعلق به وب‌‎گاه دانشگاه فردوسی مشهد است، می‌توانید بارگیری کنید.

پست‌های مرتبط با این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *