آخرین مقالات
خانه / فیلم‌ و سریال

فیلم‌ و سریال

یکی از تفریحات اصلی من و الهام، سینماست، که همچنان به یاد دوران بی‌پولی دانشجویی، چون سه‌شنبه‌ها سینما نیم‌بهاست، کماکان سه‌شنبه‌ها به سینما می‌رویم و لذت می‌بریم. در این برگه پوستر فیلم و سریال‌های مورد علاقه خودم را قرار می‌دهم. به قول آقای رامبد جوان، “اگر نمی‌توانیم کتاب بخوانیم، حتما فیلم ببینیم”. هر کدام از این پوسترها برای بنده تداعی کننده یک اتفاق، داستان، دوران و … است که نگاه به آنها برایم لذت بخش است. مثل نوجوانان دهه‌های ۶۰ و ۷۰ اگر قرار بود اتاقم را تزئین کنم قطعا این پوسترها را به در و دیوار اتاقم می‌چسباندم.

به عقیده بنده، هر شخصی در ایران حداقل در هر سال دو فیلم را باید ببیند، اول: برنده جایزه اسکار بهترین فیلم و دوم: برنده بهترین فیلم جشنواره فجر. دیدن این دو فیلم در هر سال برای افرادی که وقت محدودتری دارند، قابل قبول است و قطعا کم‌کم این عزیزان، لذت سینما و درسهای بزرگ‌اش را خواهند چشید و فهمید.

فیلم‌های خارجی:

بر مبنای رمانی با همین عنوان از جین آستین. فیلمی زیبا و دلنشین.

فیلم پرتقال (آدم) کوکی بر مبنای رمانی با همین عنوان یکی از فیلمهای جنجالی قرن بیستم است. این فیلم در انگلستان تا زمانی که کارگردان آن در قید حیات بود اکران نشد و پخش آن در آمریکا نیز با سانسورهای فراوانی همراه بوده است. موضوع فیلم، ماجراجویی‌هایی یک پسر جوان است که کل زندگی‌اش، تجاوز، خشونت و بتهوون می‌باشد. اما فیلم علی‌رغم داشتن صحنه‌های خشن و پر از ابتذال، پیامی دارد که بنظر من هر کس به فراخور درکش آن را دریافت خواهد کرد، ولی بنده به شخصه از داستان فیلم خیلی استفاده کردم. در این فیلم به تصویر کشیده می‌شود که بحث اخلاق برای حاکمیت‌ها کلاً با توجه به شرایط تعریف می‌گردد و برای زمامداران فقط و فقط قدرت است که در اولویت می‌باشد و نه چیز دیگر.

فیلم تعطیلات در رم محصول سال ۱۹۵۳ و برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم است. داستان روایت کننده‌ی یک کمدی درام ولی بسیار دل‌نشین و بیادماندنی می‌باشد و بنده از دیدن آن خیلی لذت بردم.

به گفته بسیاری از بزرگان در دنیای سینما، اگر تورم را حساب نمائیم این اثر، پرفروش‌ترین فیلم در تاریخ سینماست، محصول سال ۱۹۳۹، تقریبا ۸۰ سال پیش. اما آنقدر داستان زیبا و کارگردانی فیلم جذاب است که بیننده به هیچ وجه گمان نمی‌کند که در حال مشاهده یک فیلم قرن بیستمی است. به عقیده بنده این فیلم چهار ساعته (که از یک رمان هزار صفحه‌ایی اقتباس شده) یکی از شاهکارهای سینماست که بیننده بعد از تماشا به عمق اثرگذاری و جذابیت سینما پی‌میبرد. البته داستان نویسنده کتاب برباد رفته هم شنیدنی است. مارگارت میچل که در حال چاپ کتاب بود، مدام دعا می‌کرد که کتاب پنج‌هزار نسخه بفروشد که ناشر متضرر نشود، اما در عرض یک‌سال کتاب بیش از یک میلیون نسخه فروخت و تبدیل به یک اثر استثنایی شد. درود بر خالق این اثر فاخر و تیم کارگردانی و بازیگری فیلم.

فیلمی بسیار امیدبخش و خانوادگی. داستان مردی است که از روزمرگی‌ها به طور خیلی اتفاقی به رقص پناه می‌برد و زندگی‌اش دستخوش تغییرات بسیار مثبت و خوبی می‌گردد.

برنده جایزه اسکار بهترین فیلم در سال ۲۰۱۹ داستانی از یک دوستی در شرایطی که نژادپرستی در جامعه آمریکا بیداد می‌کند.

محصول سال ۱۹۶۵ و بر اساس رمانی از بوریس پاسترناک. برنده ۶ جایزه از آکادمی اسکار. فیلمی که علاوه بر داستان عاشقانه‌اش مخاطب را با عمق جریان انقلاب و جنگ جهانی اول که روسیه تزاری درگیرش بود، آشنا می‌کند. داستانی از پستی بلندی‌های عجیب دنیا و گذر از آنها.

داستان عشق، موفقیت و شهرت با بازی استثنایی بردلی کوپر. داستان این فیلم، افرادی را به تصویر می‌کشد که با تمام دغدغه‌های زندگی ماشینی قرن بیست‌ویکمی، هنوز عشق حرف آخر را برای ایشان می‌زند.

یکی از نامزدهای دریافت اسکار ۲۱۰۹ فیلمی اسپانیایی که روایت کننده داستان زندگی دو زن در کنار هم هست.

داستان پسری که عاشق سینماست. بسیار زیبا

فیلم “من پیش از تو” بر اساس رمانی به همین نام از جوجو مویز با بازی بسیار زیبای خانم املیا کلارک. فیلم دلنشین، رمانتیک و آموزنده‌ای است.

برنده جایزه اسکار بهترین فیلم در سال ۲۰۱۸

در این فیلم مشکل ترس از صحبت در مقابل مردم که شاهزاده انگلستان از آن رنج می‌برده را به تصویر کشیده‌اند. اما از این موضوع جالب‌تر، شخصی است که به مداوای ایشان می‌پردازد. برنده جایزه اسکار بهترین فیلم در سال ۲۰۱۱

یک فیلم صامت (بی‌صدا) که در قرن ۲۱ام تولید شده است. بسیار دلنشین و البته آموزنده. برنده جایزه اسکار بهترین فیلم در سال ۲۰۱۲

نامزد جایزه اسکار سال ۱۹۹۹٫ یکی از فیلم‌هایی که در دوران جوانی دیدم و درون مایه ارزشی و معنوی دارد. انسانی بی‌گناه ولی دربنده را به زیبایی به تصویر می‌کشد.

برنده جایزه اسکار بهترین فیلم در سال ۲۰۰۵٫ زیباترین توصیف ممکن از اوضاع داخلی جامعه آمریکایی، در عین نشان دادن نقاط ضعف، قلب بزرگ انسان‌ها را نیز به زیبایی به تصویر می‌کشد. بارها در طول مشاهده این فیلم به اوج هیجان و لذت رسیدم. درود بر تیم کارگردانی و ساخت این اثر فاخر.

برنده جایزه اسکار سال ۲۰۱۳٫ این فیلم، اولین فیلم تاریخ سینما است که در آن یک سیاه‌پوست اسکار بهترین فیلم را تصاحب کرد. به زیبایی رنج انسان‌ها را بخاطر رنگ پوستشان به تصویر می‌کشند. حماقتی که نسل بشر قرن‌هاست که آنرا انجام می‌دهند.

این فیلم داستان یک زن ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و فیلسوف را به تصویر می‌کشد که جریانات متعصب دینی او را به جادوگری متهم می‌کنند. با دیدن این فیلم به عمق حماقت برخی از دینداران متعصب در طول تاریخ پی خواهید برد. من از دیدن این فیلم بسیار لذت بردم. ظاهرا داستان هم واقعی است.

یکی از زیباترین فیلم‌ها که داستان فرار از یک زندان را به تصویر می‌کشد. در سکانس آخر فیلم چنان بیننده متحیر تغییرات ناگهانی می‌شود که اوج لذت و هیجان را بهمراه دارد.

یکی از فیلم‌های بسیار زیبا در مورد هولوکاست. البته لازم به تذکر است که قرار دادن این پوستر در اینجا به معنی تائید و یا رد این رویداد نیست. تنها به عنوان یک اثر سینمایی فاخر به آن توجه می‌گردد. تصویربرداری بی‌نظیر است. در بعضی از سکانس‌ها، تصاویر رنگی و سیاه‌وسفید با یکدیگر ترکیب شده و تاثیر بسیار زیادی بر بیننده دارد.

به روایت برخی از سایت‌های اینترنتی این فیلم داستان واقعی زندگی نوازنده یهودی لهستانی، ولادیسلاو اشپیلمان است. این فیلم هم همانند فیلم لیست شیندلر حول موضوع هولوکاست می‌چرخد. اما به عنوان یک اثر هنری و سینمایی مخصوصا بازی آدرین برودی بسیار بسیار زیبا و تاثیرگذار است.

برنده جایزه اسکار بهترین فیلم در سال ۱۹۹۹٫ در ابتدای مشاهده این فیلم، انگار خواهید کرد که فیلم حول موضوع ابتذال چرخ خواهد زد و دیدنش جز ضرر چیز دیگری نخواهد داشت. اما داستان فیلم به عمق لایه‌های روانی انسان نفوذ می‌کند و خانواده‌ای در حال متلاشی شدن را به تصویر می‌کشد. در بخشی از فیلم یکی از بزرگترین درس‌های اخلاقی را به مخاطب می‌آموزد. درس انسانیت در بحبوحه تمایلات نفسانی.

یک داستان جنایی نه چندان پیچیده ولی در پایان فیلم کارگردان با یک تصویربرداری محشر، نشان می‌دهد که صبر و سخن نگفتن از چیزی که به آن ایمان نداریم، چگونه باعث آرامش یا برعکس تنش ما خواهد شد.

چقدر از خلاقیت نویسنده و فیلم زیبایی که خلق کرده لذت بردم. بسیار فیلم زیبایی بود و تاکنون نقدهای بسیاری بر این فیلم نوشته شده. بعد از اتمام فیلم و اینکه تمام اسامی را می‌نویسند و شما تصمیم می‌گیرید که تلویزیون را خاموش کنید، مجدد یک صحنه به نمایش درمی‌آید که بسیار تامل‌برانگیزه. حتما تا انتها ببینید.

یکی از فیلم‌های بسیار تاثیرگذار از جریان جنگ‌جهانی دوم که داستان یکی از قهرمانان ملی شوروی سابق، با نام “واسیلی زایتسف” تک‌تیرانداز ارتش سرخ می‌باشد. روی پوستر فیلم هم یک نوشته جالب است که می‌گوید “یک گلوله می‌تواند تاریخ را عوض کند”.

برخی از این فیلم‌های به اصطلاح هالیوودی آنقدر خلاقیت و زیبایی دارد که آدم از دیدن چند باره آنها سیر نمی‌شود. این فیلم بنظر بنده از اون دسته فیلم‌هاست. یک داستان لطیف عشقی از یک جنس فرازمینی. نشان می‌دهد که حتی اگر فرشتگان هم در کالبد انسانی قرار بگیرند، عاشق می‌شوند و حتی خطا هم می‌کنند.

یکی از فیلم‌هایی که در آن خلاقیت نویسنده به اوج خود می‌رسد. شاهکاری از جیمز کامرون، فیلمی که بیش از دومیلیارد دلار سود برای تیم تولیداش به ارمغان آورده و این را هم باید اضافه کنم که مدت‌های زیادی فیلم‌برداری ادامه داشته است. درود بر عوامل این اثر زیبا و بیادماندنی.

فیلمی بر مبنای یک داستان واقعی که برخورد و در واقع سوء استفاده عده‌ایی گرگ‌صفت در لباس دین را از عوام به تصویر می‌کشد. حتی اگر داستان این فیلم حقیقی نباشد، آن‌قدر از این داستان‌ها در جوامع دینی شنیده‌ایم که باورپذیر شده است، اما به‌هر حال این پدیده بسیار قابل تامل است.

فیلم‌های ایرانی:

برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاچیان در جشنواره فیلم فجر

یکی از بهترین بازی‌های خانم حاتمی رو بنظرم در این کار می‌بینید. موضوع اجتماعی بسیار ساده، ولی بحوه تصویر کشیدن، عالی.

بهترین بازی و فیلمی که از آقای نوید محمدزاده دیدم. بسیار تاثیرگذار و جالب.

این فیلم نامزد دریافت ۱۳ جایزه از جشنواره فیلم فجر بود که در پایان توانست ۲ جایزه را از آن خود کند. به عقیده بنده داستان و فیلم‌نامه بسیار جالب است و تا آخرین دقایق فیلم، مخاطب را نسبت به موضوع کنجکاو نگه می‌دارد.

یکی از زیباترین فیلم‌ها در حوزه دفاع مقدس. من بعد از دیدن این فیلم اندکی درک کردم که مادر شهدای گرانقدر دفاع مقدس ما، چه زجرها و مصائبی کشیدند و انتظار، مسئله اصلی زندگیشان شده است. انتظار برای رسیدن پاره تنشان، حتی اگر آن پاره تن یک پلاک یا یک تکه استخوان باشد. بنده این فیلم را در دانشگاه، قبل از اینکه فیلم بروی پرده سینما برود، دیدم. آنقدر فضای سالن نمایش در سکانس اصلی فیلم، که دیدار مادر با فرزند عزیزش بعد از سال‌ها فراق بود، غمگین و سنگین شد که قطعا غیرقابل وصف است. تقریبا همگان در سالن چشمانشان اشک‌آلود گردید. درود بر خانم نرگس آبیار با این اثر بیادماندی‌اش. فیلم حالتی از لذت و غم را بر بیننده القاء می‌کند که حالتی است بسیار عجیب

یکی از زیباترین فیلم‌های طنز در سینمای ایران، با یک تم نوستالژیک و بازی محشر رضا عطاران

یکی دیگر از فیلم‌های طنز ایرانی که بنظر بنده خیلی پیام داشت برای مخاطب. نشون میده اونی که فکرش رو نمی‌کنیم داره ملت رو چپاول می‌کند.

در یکی از سکانس‌های فیلم آقای رادان می‌گوید “پلاسکو همون روز که خروار خروار جنس‌های آشغال چینی رو وارد کردند ریخت و آتش گرفت”. فیلم زیبایی که ارتباط پیدا می‌کند با آتش گرفتن ساختمان پلاسکو که قطعا ملت آن را فراموش کردند.

یک فیلم بسیار دلنشین و تا حدودی نوستالژیک. روایت یک داستان عاشقانه در دوران کودکی.

سریال‌ها:

یکی از خاطره‌انگیزترین سریال‌های ایرانی با موسیقی متن بسیار دلنشین و زیبا. فراز آخر سریال هیچ‌گاه از ذهنم پاک نمی‌گردد.

بهترین سریال کمدی که دوبار کامل، ده فصل آنرا دیدم.

مگر کسی را می‌توان پیدا کرد که این سریال را ندیده باشد. بنظرم سریال قوی‌تر از این دیگر ساخته نخواهد شد.

دومین سریال کمدی که نه فصل آنرا به طور کامل دیدم و کلی لذت بردم از این مجموعه.

قالب وردپرس