سه شنبه , مرداد ۳۰ ۱۳۹۷
آخرین مقالات
خانه / مباحث عمومی / آیا جستجوی حقیقت ما را به جایی می‌رساند؟

آیا جستجوی حقیقت ما را به جایی می‌رساند؟

شخصی که عمری فقط ریاضی خوانده است و اعمال دینی‌اش را سر وقت انجام داده و تعصب دینی‌اش هم کم نبوده، به طور غریبی با فلسفه و تاریخ آشنا می‌گردد. می‌خواند و می‌خواند و می‌خواند. با توجه به منطق ریاضی قوی فکری‌اش، سئوالاتی به ذهن‌اش خطور می‌کند که از طرفی برایش لذت بخش است و از سوی دیگر زجرآور که به چه دلیلی این‌گونه نمی‌اندیشید و نگرش‌اش این‌گونه بوده و چرا و چطور؟ دنیای اندیشه، دنیایی است فرازمینی که اشخاص و افراد را با خود به ناکجاآبادهایی می‌کشاند که فقط افرادی اذن دخول می‌یابند که ظرفیت‌اش را داشته باشند. اما این ظرفیت چگونه حاصل می‌گردد، معلوم نیست.

این شخص زمانی که در آثار نیچه مخصوصا کتاب چنین گفت زرتشت، غوطه‌ور شده بود، با اینکه از این کتاب و از اندیشه‌های نیچه، چیز خاصی دستگیرش نشد، اما چیزی به ذهنش خطور کرد که برای او عجیب بود. قصه آفرینش این نیست که چند صباحی بیائیم و عبادت کنیم و برویم تا به مکانی بنام بهشت یا جهنم برسیم، بنظر می‌رسد قصه بسیار بسیار از این حرف‌ها بزرگ‌تر است و قرار است اتفاق باشکوه‌تری بیافتد و صرفا به جهت دانش و ظرفیت محدود بشریت، چنین مکان‌هایی وعده داده شده‌اند. اما این اتفاق چه هست، او نفهمید و قصه همین نفهمیدن و ندانستن است. ظاهرا همانند داستان شمع و پروانگان است که تنها وقتی به فهم و درک واقعی می‌رسی که وجودت را هم در این راه بدهی، و وقتی که فهمیدی، دیگر صدایی از تو برنخواهد خواست.

نوشته زیر حاصل این ذهن خام و پر تلاطم است که برای سبک نمودن خود تصمیم گرفت اندکی از افکارش را بنویسد. شاید به این طریق کمی آرامش سابق‌اش را بازیابد و همگان را دعوت نماید برای رسیدن به یقین و حقیقت، بیشتر و بیشتر تلاش نمایند و شاید آن دل‌دار و یار مطلوب‌اش، به این بهانه او را بپذیرد، شاید هم بیشتر طردش کند، مشخص نیست. اما واضح و مبرهن است که با اندیشیدن، بشریت سرنوشت بهتری پیدا خواهد کرد.

دانلود مقاله “آیا جستجوی حقیقت ما را به جایی می رساند؟”

درباره‌ محمد فزونی

محمد فزونی
محمد فزونی، دانش آموخته دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم) تهران در مقطع دکتری تخصصی رشته ریاضی محض، گرایش آنالیز، شاخه تابعی و هارمونیک است. تحصیلات دانشگاهی خود را از دانشگاه پیام نور گنبدکاووس آغاز نمود، سپس برای دوره کارشناسی ارشد به دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم) تهران رفت. ایشان در حال حاضر عضو هیات علمی دانشگاه گنبد کاووس و مدیر گروه ریاضی و آمار در این دانشگاه هستند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*